by Наталія Горбань 11 months ago
85
More like this
Розробка власної програми – цікавий, але складний процес, який, утім, подарує вам важливий досвід. Робота перебачає кілька кроків:
Модельна навчальна програма – це документ, яким визначається орієнтовна послідовність досягнення очікуваних результатів навчання учнів, зміст навчального предмета / інтегрованого курсу та види навчальної діяльності учнів.
Модельні навчальні програми створюються для певних предметів чи інтегрованих курсів. У них уже визначено очікувані результати навчальних досягнень школярів, запропоновано зміст освітніх матеріалів, а також наведено орієнтовні види навчальної діяльності. І це насправді дуже і дуже зручно.
Важливо враховувати той факт, що хоча кожен автор модельної навчальної програми слідує Держстандарту базової середньої освіти, він пропонує власний шлях для досягнення його вимог, своє бачення та ідеї. Тож варто спочатку ретельно розглянути наявні модельні програми, аби визначити, яка з них відповідає всім вашим вимогам та навчальним потребам учнів.
Попри все реформа НУШ триває і цьогоріч уже переходить у 6 клас. Її успішність залежить від багатьох складових, зокрема і від якості та рівня освітніх програм. Саме вони допомагають реалізувати Державний стандарт базової середньої освіти та ефективно навчати дітей. Про те, якими вони бувають, сьогодні і поговоримо.
Основа – це типова освітня програма для 5-9 класів, яка включає варіанти типових навчальних планів, перелік модельних навчальних програм, рекомендовані форми організації освітнього процесу та опис інструментарію оцінювання. Проте там ви не знайдете інформації ані про зміст навчального матеріалу, ані про результати навчання. Тобто типова освітня програма – своєрідний дороговказ, завдяки якому кожна школа зможе створити власний навчальний план, який відповідатиме запитам конкретних учнів.
На основі типової освітньої програми розробляється освітня програма закладу освіти, до структури якої зокрема входить перелік модельних та навчальних програм.
Затверджена типова освітня програма збільшує кількість уроків щодня, зменшує можливості педагогів гнучко розподіляти предмети і зменшила кількість годин на варіативні предмети чи курси. А також зберігає багатопредметність і робить обов’язковим викладання курсів морально-етичного спрямування
Типова освітня програма - документ, що містить комплекс освітніх компонентів, які забезпечують досягнення учнями результатів навчання, визначених державним стандартом (стандартом спеціалізованої освіти) для відповідного рівня повної загальної середньої освіти, що затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки (для закладів спеціалізованої освіти - центральними органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать відповідні заклади спеціалізованої освіти).
Типова освітня програма визначає: вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою базової середньої освіти; загальний обсяг навчального навантаження на адаптаційному циклі та циклі базового предметного навчання (в годинах), його розподіл між освітніми галузями за роками навчання.
Типова освітня програма включає: варіанти типових навчальних планів; перелік варіантів модельних навчальних програм; рекомендовані форми організації освітнього процесу; опис інструментарію оцінювання.
Під час розроблення Типової освітньої програми враховано гарантовані державою права щодо академічної, організаційної, фінансової і кадрової автономії закладів освіти, а також права педагогічних працівників на академічну свободу