Існує кілька методів стерилізації, що дозволяють ефективно знищувати мікроорганізми. Стерилізація кип'ятінням протягом півгодини знищує вегетативні форми мікробів. Механічна стерилізація прожарюванням на вогні є надійною для металевих та скляних предметів, хоча має обмежене застосування через можливість їх псування.
Прожарювання на вогні — надійний метод стерилізації бактеріологічних петель, металевих і скляних предметів. Однак застосовується обмежено через їх псування.
стерилізація сухим жаром
Сухожар
Стерилізація сухим жаром або гарячим повітрям проводиться в сушильних шафах або печах Пастера при температурі 150—200°С протягом 1-1,5 год після досягнення заданої температури
стерилізація кип'ятінням
Стерилізація кип'ятінням протягом 30 хв вбиває вегетативні форми мікробів.
стерилізація текучою парою (дробова стерилізація)
Апарат Коха
Стерилізація текучою парою проводиться в апараті Коха або в автоклаві при не завинченной кришці і відкритому випускному крані. На дно апарату Коха наливають воду і нагрівають до 100°С. Утворюється пара рухається вгору через закладений матеріал і стерилізує його. Так як одноразове дію парів води не вбиває спори, застосовують дробову стерилізацію — 3 дні підряд по 30 хв. Суперечки, не загиблі при першому прогріванні, проростають до наступного дня у вегетативні форми гинуть при другому і третьому прогрівання.
стерилізація парою під тиском
Автоклав медичний
Стерилизацию насиченою парою під тиском проводять в парових стерилізаторах (автоклавах). Цей метод є найбільш надійним і швидким методом стерилізації. Знепліднювання досягається впливом пари, температура якого під тиском вище, ніж температура кипіння води при тиску 0,5 атм 112°С, при 1 атм. 121 °С , при 1,5 атм 127°С і при 2 атм 134°С.