Periodická tabulka prvků je systematické uspořádání chemických prvků, které odráží jejich atomovou strukturu a podobnost fyzikálních a chemických vlastností. Každý prvek je charakterizován počtem protonů v jádru atomu.
Elektronski omotač atoma je slojeviti omotač oko jezgre atoma u kojemu se nalaze elektroni. Broj elektrona u omotaču ovisi o elementu atoma.
elektronski omotač
Periodni sustav elemenata je sustavni tablični poredak kemijskih elemenata koji odražava njihovu atomsku građu i sličnost njihovih fizikalnih i kemijskih svojstava.
periodni sustav elemenata
Atomska jezgra ili jezgra atoma nalazi se u središtu atoma i čini 99,9% njegove mase, a zauzima samo oko 10–14 volumena atoma
JEZGRA
Kemijska jednadžba je način prikazivanja kemijske reakcije uz pomoć kemijskih simbola i formula. Reaktanti se pišu s lijeve strane, dok se kemijski produkti zapisuju s desne strane
kemijska jednadžba (reakcije)
svojstvo atoma pojedinog elementa da se spaja s određenim brojem atoma nekoga drugog elementa u kemijski spoj
VALENCIJA ATOMA
izotopi su atomi kemijskog elementa, s istim protonskim, a različitim nukleonskim brojem.
IZOTOPI
Subatomska čestica ili elementarna čestica je čestica manja od atoma, bilo da su sastavni dio atoma ili nastaju pri sudarima čestica u akceleratorskim pokusima.
subatomske čestice
Nazivi spojeva se izvode na temelju kemijskog sastava tvari. Tako se spojevi sa kisikom nazivaju oksidima, a spojevi metala i klora kloridima.
nazivi spojeva
Elementarna tvar je jedan od oblika postojanja nekog kemijskog elementa u prirodi
elementarne tvari
indeks uz simbol označuje broj pojedine vrste atoma u molekuli.
indeks
kvantitativnom analizom udjel pojedinih sastojaka, a strukturnom analizom raspored atoma u molekuli (posebno je važna u analizi organskih tvari).
KVANITATIVNO
NAJMANJI DIO NA KOJEM KEMIJSKA STVAR MOZE BITI RASTAVLJENA