Categories: All

by Sebestyén Kevin 4 years ago

243

Operációs rendszerek

Az operációs rendszerek különböző szempontok szerint csoportosíthatók. Felhasználók száma alapján megkülönböztetünk egyfelhasználós és többfelhasználós rendszereket. Az egyfelhasználós rendszerek nem teszik lehetővé több felhasználói profil elkülönítését, míg a többfelhasználós rendszerek képesek izolálni a felhasználók adatait és beállításait.

Operációs rendszerek

Lebegő topik

Az operációs rendszerek csoportosítása

Felhasználói felület alapján

Karakteres: A felhasználónak parancsokat kell(ett) gépelni a számítógép használatához. Egyszerű felhasználó számára nehézkes a használata. Ilyen volt a DOS, és alapvetően ilyen ma a Linux operációs rendszer.

Grafikus: A felhasználó egy könnyen használható ikonokat, és más grafikus elemeket tartalmazó felületen keresztül adhat utasításokat a számítógépnek. Ilyen a Windows, vagy a Macintosh gépek operációs rendszere az OS X, és egy grafikus rendszerhéjjal kiegészítve a Linux is.


A grafikus operációs rendszer felületének egyik fontos eleme az ablak. A legtöbb program egy (vagy több) ablakban fut. A következő ábrán egy ablak alapvető részei láthatóak Windows operációs rendszer alatt.

Feladatok (futtatható programok) száma szerint

Egyfeladatos: Egyszerre csak egy program futtatható. Ha egy másikat is szerettünk volna elindítani, akkor az aktuálisan futó programot előtte be kellett zárni. Így működött a DOS.Többfeladatos: Több program futtatható egyszerre. Tudunk egyidejűleg zenét hallgatni, internetezni, és CD-t írni is. A mai operációs rendszerek már ilyenek.

Felhasználók száma szerint

Egyfelhasználós: Ezek az operációs rendszerek nem voltak felkészítve több felhasználói adatainak, beállításainak kezelésére. Többen is dolgozhattak (persze nem egyszerre) egy gépen, de akkor mindenki látta a másik által lementett, beállított dolgokat. Ilyen volt például a DOSTöbbfelhasználós: Az ilyen operációs rendszerek képesek elkülöníteni egymástól több felhasználó beállításait, adatait. Beállítható például, hogy az egyes felhasználók egymás állományait ne lássák. Minden mai modern operációs rendszer ilyen.

Operációs rendszer részei

Alkalmazói interfész

ez a rész kezeli a programokat, felelős azért, hogy a programok hogyan használhatják a hardvert (pl. nyomtató, USB port stb.)

Rendszerhéj

ez a rész felelős a számítógép működtetéséért, vezérléséért.

Rendszermag

a felhasználóval való kapcsolattartást biztosítja.

Fogalma

Operációs rendszernek nevezzük a számítástechnikában a számítógépeknek azt az alapprogramját, mely közvetlenül kezeli a hardvert, és egy egységes környezetet biztosít a számítógépen futtatandó alkalmazásoknak (például szövegszerkesztők, játékok stb.).

Operációs rendszerek

Beágyazott vagy mobil op. rendszerek

Symbian
QNX
Windows Phone
Blackberry 10
IOS

12.3

12.3.1

12.3.2

12.4

12.4.1

Android

6.0

7.0

7.1

8.0

8.1

9.0

Legelterjedtebb op. rendszerek

Windows

Szervert futtatni képes op. rendszerek

IBM AIX
Solaris
BSD
Microsoft Servers
Linux
Verziók

Debian

Fedora

OpenSUSE

Linux Mint

Ubuntu

Történelmi vagy hobbi op. rendszerek

NetWare
GEM
DOS
BeOS
Mac OS