Categories: All - kirjandus - muusika - teadus

by Sandra Ann Pukk 3 years ago

532

Troopiline kliimavööde

Kahe maailmasõja vahelisel ajal oli kultuurielu rikkalik ja mitmekesine. Muusikaliselt tõusis esile USA, kus tekkis uus lavateose liik – muusikal. Samuti sündis seal jazz, millest sai peagi populaarne muusikastiil.

Troopiline kliimavööde

Kultuur kahe maailmasõja vahel

Sport

1930. aastatel muutus tähtsaks propagandavahendiks sport. Diktaatorid mõistsid spordivõitude tähtsust. Eriti ilmnes see 1936. aasta olümpiamängudel, mis toimusid Saksamaal, Berliinis. Olümpiamängude korraldamiseks kulutati tohutuid rahasummasid. Berliini olümpiamängud olid ka Eesti sportlastele ühed edukamad: Kristjan Palusalu võitis seal kaks kuldmedalit.

Teadus

Demokraatlikud suurriigid: USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa tegid suurimaid edusamme matemaatikas, loodusteaduses ja meditsiinis. Loodusteadustest oli eestvedajaks füüsika. Füüsikute ja matemaatikute avastusi kasutasid ära astronoomid, bioloogid ja keemikud. Keemikud õppisid näiteks looma tehis -ehk sünteetilisi aineid. Ka diktaatorlikes riikides tehti väljapaistvaid avastusi, kuid riigijuhid nõudsid teadlastelt eelkõige uute relvade loomist, et toetada sõjakat välispoliitikat.

Muusika

USA oli maailma muusikaelu esirinnas. Juba esimese maailmasõja aastatel tekkis seal uus muusikalise lavateose liik - muusikal. Euroopasse levis muusikal pärast teist maailmasõda. Ameerika Ühendriikides sündi jazz.

Filmikunst

Vendade Lumiere´ide leiutatud must-valgetele elavatele piltidele lisati 1920. aastail heli. Järgmisel aastakümnel loodi esimesed värvifilmid. Filmitehnika pidev arendamine muutis filmikunsti iseseisvaks kunstiliigiks. Veel enne esimest maailmasõda hakati linastama menukaid kirjandusteoseid. Filmide loomisel tegid kaasa tuntud kirjanikud ja näitlejad. Kiiresti arenes ka joonisfilm, mille suurkujuks sai Walt Disney.

Kirjandus ja kujutav kunst

1920. aastatel mõjutasid kirjanike ja kunstnike teoseid eelkõige möödunud ilmasõja sündmused ja selle tagajärjed. Vanema põlvkonna meistrite kõrvale tõusid uued eredad nimed (Ernest Hemingway, Erich Maria Remarque, W.Somerset Maugham). Populaarseks muutus uus kunsti -ja kirjandusvool sürrealism, mis pidas loomingu lähtealuseks unenägu, nägemust ja vaistlikke tundeid ning eitas loogikat ja kunstitraditsiooni.

Tants

Läänepoolkeralt olid pärit mitmed populaarsed seltskonnatantsud, mis levisid 1920.-1930 aastail Euroopas. Nende hulka kuulusid fokstrott, tango. Balletimaailmas käis äge vaidlus klassikalise ja moderntantsu pooldajate vahel.

Tehnika

Tehnika võidukäiku iseloomustas elektrienergia laialdane tootmine ja tarbimine. Elekter oli väga oluline uutes tööstusharudes ning masinate ja konveierite rakendamisel tootmises. Elektrienergia kõrval oli tehnika arengus murrangulise tähtsusega sisepõlemismootori kasutuselevõtt.