Categorieën: Alle - здоров'я

door Ольга Марценюк 6 jaren geleden

506

Здорове суспільство

Здоровье человека определяется не только отсутствием болезней, но и полным благополучием в физическом, духовном и социальном аспектах. Уровень здоровья зависит от условий жизни и труда, которые в свою очередь определяются политическим строем, социально-экономическим развитием, экологическими и географическими факторами.

Здорове суспільство

Складові здоров'я

Здоров'я  — це  «стан повного фізичного, духовного й соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб та фізичних дефектів»

Здоров'я значною мірою залежить від умов жит­тя і праці, що визначаються політичним устроєм і рів­нем соціально-економічного розвитку держави, а також від екологічних і географічних чинників навколишнього середовища. Головним же чином воно залежить від спо­собу життя людини, її духовності, світогляду, ставлен­ня до власного здоров'я та до інших людей і природи .

Згідно даних Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ)здоров'я визначається надзвичайно різними складовими. Вони взаємопов'язані, й кожна з них робить свій внесок у здоров'я лю­дини. Людину вважають здоровою тільки тоді, коли вона здорова фізично, соціально, психічно і духовно.

Фізичне здоров'я

Фізичне здоров’я  людини залежить від того, наскільки добре виконують свою роботу опорно-рухова, кровоносна, травна, нерво­ва, видільна та інші системи організму.

Показниками фізичного здоров’я є індивідуальні особливості анатомічної будови тіла, досконале (за нормою) фізіологічне функціонування організму в різних умовах спокою, руху, довкілля, генетичної спадщини, рівень фізичного розвитку органів і систем організму.

Його не можна купити, і можна в одну мить втратити. Це найцінніший дар людям від самої природи. Його постійно бажають один одному на різні свята, його потрібно берегти, бо без нього - нікуди. Звичайно, мова йде про здоров'я. Людське здоров'я - якісна характеристика, яку складають наступні показники:

- Антропометричні (вага, зріст, об'єм грудної клітки);

- Біологічні (наявність або відсутність вірусних захворювань, патогенних мікроорганізмів, грибків, доброякісних або злоякісних утворень);

- Біохімічні (вміст гормонів, лейкоцитів, еритроцитів, хімічних і мінеральних речовин в організмі);

- Фізичні (гострота слуху, зору, температура тіла, частота пульсу, артеріальний тиск);

- Нервово-психічні (нервова система, психіка, психологія).

Духовне здоров'я

 — основа здоров'я, що показує самовдоскона лення і духовний розвиток особистості, який виявляється у розумінні  сутності довкілля, набутті унікальної властивості вибору власної віри

Основні показники та ознаки духовного здоров’я

Психічно здорова людина характеризується її можливостями адаптації, соціалізації й індивідуалізації. Ці можливості є в кожної людини, а ступінь їхньої реалізації визначається соціальною ситуацією, тобто тими щоденними умовами розвитку людини, в яких вона реалізує себе, свої думки, можливості, бажання, якості.

Кілька слів про духовне здоров'я людини. До основних його ознак і показників відносяться такі:

· сприймаючи життя як цінність, людина прагне до створення в ньому нових ціннісних якостей. Стан пошуку охоплює людину мимо її волі та індивідуальних зусиль, і людина шукає його джерела поза своїми силами, у сферах, що лежать вище неї;

· гуманістичні способи впливу на себе та на оточуючих (заохочення, покарання, прощення);

· цілісність внутрішнього світу, що задається системою правил і суджень, прийнятих для себе людиною усвідомлено (так звана «життєва філософія»);

· переживання постійної радості від життя як такого.

Духовне здоров'я проявляється у зв'язку людини з усім світом і виражається в:

· релігійних почуттях;

· почутті краси та світової гармонії;

· почутті замилування та благоговіння перед життям.

Найбільш плідні дослідження духовного здоров'я у представників гуманістичної 

Соціальне здоров'я

— складова, що окреслює ефективну взаємодію люди­ ни із соціальним середовищем (сім'я; колектив учнів у класі, гуртку; суспі­льство). Відповідний соціальний статус людини, вміння спілкуватися з навколишніми дає змогу створити належні умови для формування і зміцнення здоров'я.

Компонентами соціального здоров'я можна вважати: 


Моральність індивіда - сукупність морально-етичних якостей, ідеалів, ціннісних орієнтацій, які людина вважає для себе істинними і проходження обраним ціннісним самовстановлення. У моральності людини відбивається переважно гуманістичний аспект здоров'я. Основоположник валеології И.И.Брехман виділяє моральність не просто як складову частину здоров'я, а розглядає її як основний аспект в «валеологической структурі особистості» 

При формування психічного і соціального здоров'я, становленні самосвідомості дуже важливим є процес отримання уявлень про свої ідеали, цінності, мотиви поведінки, достоїнства і недоліки та ін., Тобто процес пізнання себе, самооцінка особистості і результатів своєї діяльності. Самооцінка - важливий регулятор поведінки, впливає на розвиток особистості та на ефективність діяльності. 


Неадекватна, тобто завищена або занижена самооцінка, а також нестійка самооцінка деформує внутрішній світ особистості, перешкоджають психічному і соціальному здоров'ю.

Психічне здоров'я

Психічна складова здоров'я  включає в себе здатність правильно оцінювати

й сприймати свої почуття та відчуття, свідомо керувати своїм емоційним станом.

Емоційна складова

—здатність розуміти почуття, висловлювати і контро­лювати їх. Важливо комфортно почуватися, беручи до уваги емоції людей, що тебе оточують.

Інтелектуальна складова

— здатність сприймати, засвоювати та аналізува­ти інформацію, творчо її використовувати для прийняття відповідних рішень щодо поліпшення стану свого організму.


подтема
Характеристика

перш за все це гармонія між різними складовими самої людини: емоційними і інтелектуальними, тілесними і психічними тощо.

Оскільки кінцевим підсумком високорозвиненої особи є психологічне благополуччя, тому для комплексного розвитку потрібно знати основні складові психічного здоров'я і благополуччя. Їх усього шість.

1. Першою і найважливішою складовою є прийняття себе як людини, гідного поваги. Це центральний ознака ментального здоров'я людини.

2. Уміння людини підтримувати позитивні, теплі, довірчі відносини з іншими. Люди з такими якостями мають вищий потенціал до любові і дружнім відносинам.

3. Автономність - це незалежність і здатність людини регулювати свою поведінку зсередини, а не чекати похвали або оцінки себе з боку оточуючих. Це здатність, завдяки якій людина може не дотримуватися колективних вірувань, забобонів і страхів.

4. Екологічна майстерність - здатність людини активно вибирати і створювати власне оточення, яке відповідає його психологічним умовам життя.

5. Наявність мети в житті - упевненість в наявності мети і сенсу життя, а також діяльність, спрямована на досягнення цієї мети.

6. Самовдосконалення - мало досягти тих характеристик, які були описані вище, важливо розвивати власний потенціал. Тобто повинна бути потреба реалізації себе і власних здібностей. Важливим аспектом ставлення до себе, як до особистості, здатної до самовдосконалення, є також відкритість новому досвіду.

За великим рахунком, психічне здоров'я залежить від стану нашого тіла, психіки і соціального оточення.

Будьте завжди в гарному настрої. Посмішка, сміх це також показники здоров’я, стабільності, успіху в житті і в бізнесі. З ними легше подолати неприємності.