Categorieën: Alle - vesi

door Laura Kramp 5 jaren geleden

308

organismide koostis

Mikroelemendid mängivad olulist rolli organismi toimimises. Kroom mõjutab insuliini toimet ja on rikkalikult esindatud munakollases, õllepärmis, maksas ja teistes toiduainetes. Vanaadium on vajalik luude ja hammaste arenguks ning soodustab uute erütrotsüütide teket, olles levinud maksas ja taimedes.

organismide koostis

organismide koostis

Vitamiinid, hormoonid, ensüümid

Hormoonide ülesanne on reguleerida ainevahetusprotsesse, organismi kasvu ja arengut, sugulisest arengut ja käitumist, instinktide väljakujunemist.
Ensüümid- Kaitsevad meie organismi, kergendavad seedimist ja parandavad tervist. Ensüümidest sõltub südame töö, hingamine, mõtlemine, organismi sisemise tasakaalu hoidmine ja normaalne kehakaal jne. Ilma ensüümideta ei toimu toitainete lõhustamist ja omastamist isegi kõige ratsionaalsema toitumise juures. Leidub värskes taimses toidus nagu puuviljades, rohelistes taimedes, idudes, pähklites, naturaalses veinis ja hapendatud aedviljades.
need osalevad ainevahetusprotsessis, reguleerivad närvide tööd, omavad rolli luu- ning lihaskoe moodustumisel, nakkus- ja viirushaiguste eest kaitsmisel, sest nad kaitsevad organismi vabade radikaalide kahjuliku toime eest, seetõttu nimetatakse mitmeid vitamiine antioksüdantideks. Osalevad ainevahetusprotsessis, reguleerivad närvide tööd, omavad rolli luu- ning lihaskoe moodustumisel, nakkus- ja viirushaiguste eest kaitsmisel, sest nad kaitsevad organismi vabade radikaalide kahjuliku toime eest, seetõttu nimetatakse mitmeid vitamiine antioksüdantideks. Vitamiin A ja D.

Vesi

osaleb ensümaatilistes reaktsioonides ja aitab moodustada uusi kehaomaseid aineid
loob tingimused eluprotsesside normaalseks kulgemiseks, aitab säilitada hapete-aluste tasakaalu, keskkonna pH jms
on universaalne lahusti, mis aitab toitainete transportimist ja omastamist ning ainevahetust
Veerikkamad on bioloogilised vedelikud, nagu maomahl. sülg, veri, uriin jt.Kõige veevaesem on hambavaap. Oluline osa organismi üldises veesisalduses on rasvkoel. Mida rohkem on rasvkudet, seda vähem on organismis vett.

Valgud

Vajalikud organismi kasvuks ja ehituseks, peaaegu kõik ensüümid ning osad hormoonid on valgulise koostisega, osalevad aktiivselt antikehade tootmises ja tagavad organismi tugeva ning toimiva immuunsüsteemi, osalevad paljude ühendite transpordis.
Muna, piimatooted (nt kohupiim, juust, kodujuust), kala, linnuliha, liha. Taimset päritolu valkude parimateks allikateks on kaunviljad, pähklid, seemned ja teraviljatooted.

Mikroelemendid

Jood
Vajalik kilpnäärme hormoonide sünteesiks ja kilpnäärme normaalseks talitluseks, millest sõltub väikelaste kasv ja vaimne areng, juuste, küünte ja naha seisund. Merekalad.
Kroom
Mõjutab insuliini toimet. Peamised kroomi sisaldavad produktid on munakollane, õllepärm, maks, tailiha, täisteraviljaleib, seened.
Koobalt
On vajalik erütrotsüütide talitluseks ja vereloomeks. Kuulub vitamiin B12 koostisesse ja on mitmete ensüümide tööks. Loomaliha, maks, neer, piim. Taimedest sisaldavad koobaltit rõikad, pirnid, mustsõstrad, vaarikad, peet, kaunviljad, astelpaju viljad ja sibulapealsed.
Vanaadium
Tagab luude, kõhrede ja hammaste arengu ning soodustab uute erütrotsüütide teket. Maks ja taimed.

Nukleiinhapped

RNA- päriliku info realiseerimine
DNA- päriliku info säilitamine

Bioelemendid

Naatrium
rakkude normaalse membraanipotentsiaali; osmootse rõhu säilumise;organismi normaalse veevahetuse; membraantranspordi ja imendumise; mitmete ensüümide aktivatsiooni. Leib, juust, hapukurk konserv jne.
Väävel
Vajalik ensüümide toimeks .Loomsetes toiduainetes on väävlit rohkesti lihas, kalas, munavalges. Taimedest saame väävlit põhiliselt teraviljadest (rukis, kaer), kaunviljadest (oad, herned) ning pähklitest.
Fosfor

On võimeline energiarikaste ehk makroergiliste sidemete moodustamiseks näiteks ATP molekulis. Saame põhiliselt: lihast ja lihatoodetest, merekaladest, piimatoodetest (juustud!) . Taimedest nt-oad, herned, kapsas, teraviljad (rukis, nisu, riis), pähklid, mandlid, kõikvõimalikud seemned ja rosinad.

Makroelemendid

Kaalium
Biovedelike keemilise koostise stabiliseerimiseks, , süsivesikute ja aminohapete imendumiseks, normaalseks veevahetuseks, vererõhu normaliseerimiseks. Kuivatatud viljad, seemnetes ja pähklites ning värsketes taimesaadustes (kartul ja teised köögiviljad, leib), Piimatooted.
Kaltsium
Tagab terved luud, hambad, lihased ja närvid, D-vitamiini ainevahetuseks, lihaste normaalseks talitluseks, vere hüübimiseks, närviimpulsside ülekandeks. Piim ja piimatooted, kala. Taimsetest - spinat, rooskapsas, sojauba, aeduba, petersell, kaalikas, mitmesugused pähklid, kuivatatud puuviljad
Magneesium
Närvide ja lihaste häireteta koostöö tagamiseks; süsivesikute, valkude, lipiidide ja nukleiinhapete normaalseks ainevahetuseks; häireteta lihastööks; vere hüübimiseks, organismi kohanemiseks külmaga. Kõrvitsa ja päevalilleseemned, parapähklid, mandlid,India pähklid, kreeka pähklid, pistaatsiapähklid, kookoshelbed, teraviljatooted (täistera-, kaera- ja neljaviljahelbed, tatar, nisuidud, hirss, kama), täisteraküpsetised, seemnetega saiad, läätsed, herned, riisi- ja odratooted, makaronid , aprikoosid, banaanid, õunad, toored lehtköögiviljad. Tuunikala, lõhe, makrell, homaar, krevetid, piima- ja lihatooted.