Kategorier: Alle - адаптація - здоров'я - діяльність

av Анастасія Олегівна Потайчук 4 år siden

475

Психологія пізньої дорослості

Пізня дорослість є завершальною фазою життя людини, яка викликає різні оцінки як у науковців, так і в суспільстві. Цей період часто асоціюється з втратами, проблемами та хворобами, але також з новими можливостями та механізмами, що сприяють адаптації до нових умов.

Психологія пізньої дорослості

Психологія пізньої дорослості

1.Загальна характеристика пізньої дорослості ( старості)

1) активна, творча старість, коли особа не відчуває неповноцінності, має повноцінне життя, навіть залишивши професійну роботу.

2) гарною соціальною і психологічною пристосовуваністю, але енергія

цих осіб спрямована переважно на влаштування власного життя –

матеріальний добробут, відпочинок, розваги і самоосвіту, на що раніше

часу не вистачало.

3) представники третього типу (переважно жінки) знаходять головне

застосування сил у сім’ї. Їм немає часу сумувати та страждати, але

задоволеність життям у них звичайно нижча, ніж у представників

перших двох типів.

4) смислом життя представників четвертого типу стає турбота про

здоров’я, яка стимулює досить різноманітні форми активності і дає

певне моральне задоволення. Але ці особи схильні перебільшувати

значення своїх дійсних і уявних хвороб.

2.Теорія старіння і старості.

3.Вікові зміни особистості у старості.

Задоволених (адаптованих до нового статусу) більше серед  тих, кому:

не подобається робота,

хто погано себе почуває,

вважає, що достатньо попрацював і тепер може відпочити,

вважає, що життя на пенсії цікавіше і різноманітніше,

хто розширив коло свого спілкування після припинення роботи,

у кого в цілому відбулися позитивні зміни у житті з виходом на пенсію.

Незадоволених виходом на пенсію найбільше серед тих, хто:

мотивував припинення роботи поганим ставленням колективу,

відсутністю пільгових умов виплати пенсії,

страждає від почуття самотності, безкорисності, втрати авторитету, від марного проведення часу.

жінки у похилому віці більше, ніж чоловіки оцінюють себе як носіїв позитивних, соціально бажаних характеристик, вони є активнішими, комунікабельнішими та імпульсивнішими;

чоловіки цього віку мають вищій самоконтроль, ніж жінки, вони краще здатні дотримуватися прийнятої лінії поведінки, менше залежать від зовнішніх обставин чи оцінки.

4.Психологічні проблеми смерті

Чому людям похилого віку потрібна допомога?

Головна тема: Псиологія пізньої дорослості

  1. Загальна характеристика пізньої дорослості


3. Вікові зміни особистості у старості

Отже, у старості повноцінне життя людини зумовлюється низкою чинників, зокрема, змістовним і творчим характером життя людини, позитивним уявленням майбутнього (умовою цього є успішне розв’язання нормативних криз, життєвих задач і конфліктів на попередніх життєвих етапах), продуктивною установкою оцінювати власне життя (і все, що відбувається у світі) за критерієм успіхів, досягнень, щасливих моментів.
Дослідження гендерних особливостей акцентуацій характеру у старості виявило, що чоловікам більше властива застрягаємість, емотивність, педантичність, циклотимність, а жінкам – емотивність, демонстративність, екзальтація. Для чоловіків реакції дезадаптації виявляються у надмірній стійкості афекту (ригідності), а для жінок – в афективній екзальтації, яка поєднується з демонстративністю, що сприяє прояву надмірної жалості до себе.
Динаміка особистості у старості зумовлюється необхідністю задоволення життєво важливих потреб цього віку. Особливе місце серед них мають екзистенціальні, які виявляються у смислоутворюючій потребі (збагаченні змістом наявного життя, пошуку вершинного смислу) та задоволенні потреби у свободі.

2. Теорії старіння і старості

Філософсько-соціологічний підхід структуралізм, який розглядає соціальну поведінку людини, її відношення і цінності цілком зумовленими організацією і структурою суспільства, в якому вона живе, представлений теоріями відчуження, діяльності, концепціями «модернізації старіння» та структурної залежності.

5. Гіперпосилання

Головна тема: Психологія пізньої дорослості

План:

  1. Тема 1. Загальна характеристика пізньої дорослості (старість).
  2. Тема 2. Теорії старіння і старості.
  3. Тема 3. Вікові зміни особистості у старості.
  4. Тема 4. Психологічні проблеми смерті.
  5. Список джерел.
  6. Посилання на відео


джерело 3
джерело 2
джерело 1.

4. Психологічні проблеми смерті

Серед інших варто зазначити змістовний і творчий характер теперішнього життя людини у похилому віці, прийняття та адаптації до змін у внутрішньому світі та зовнішньому середовищі, оптимальне використання власних можливостей, позитивна антиципація майбутнього (позитивний Яобраз у старості може бути змодельованим у молодості), передумовою чого є успішне розв’язання нормативних криз, життєвих задач і конфліктів на попередніх життєвих етапах.
Смерть – це остання критична подія в житті людини, яка на фізіологічному рівня є незворотнім припиненням всіх життєвих функцій. Дослідження свідчать, що менше бояться померти особи похилого віку, ніж молодші, а також ті, хто не має чіткої мети в житті. Г. Крайг виявив, що смерть турбує більш за все осіб похилого віку, фізично і психічно здорових, які мають плани на майбутнє і відчувають себе адаптованими в житті.

1. Загальна характеристика пізньої дорослості (старості)

Якщо у ранні роки життя на перший план виходить інтеріоризація (перш за все культури, знань, правил і норм того суспільства, в якому живе дитина), ідентифікація з емоційним опосередкуванням, у старості ці механізми вже майже не мають колишнього значення. Нові знання формуються складно, їх складно поповнювати емоційними переживаннями щоб сформувалися нові мотиви.
Це – третя, заключна епоха життя людини, яка неоднозначно оцінюється науковцями і суспільством. Епоха втрат, проблем, хвороб, але і епоха цілісного функціонування особистості. Поряд із обмеженням життєдіяльності організму, згортанням його окремих функцій, зниженням адаптаційних можливостей, з’являються нові функції, механізми, можливості, які сприяють пристосуванню особи до нової ситуації.