av Юля Каминская 5 år siden
347
Mer som dette
В отличие от Фрейда, который считал, что в основе конкретных болезней лежат конкретные эмоции, Франц Александер был убежден, что один и тот же эмоциональный стресс у людей с различным темпераментом вызывает разные реакции. Так, если речь идет о вспыльчивой, легко возбудимой личности, то подавленная вспышка гнева спровоцирует у нее повышение артериального давления. А человек застенчивый, впечатлительный с комплексом неполноценности отреагирует на ту же ситуацию неспецифическим язвенным колитом. Хотя и в первом и во втором случае лечить психосоматическое заболевание стоит не только с помощью медикаментов, но и при помощи психотерапии. На приеме у специалиста можно подкорректировать свою жизненную установку, научиться выражать эмоции, избавиться от ненавистной социальной роли, стать более открытым, готовым любить себя и окружающих. Особенно хорошо с эмоциональными зажимами справляется спорт. Любое движение, будь-то пешие прогулки, бег трусцой, работа на тренажерах или бокс, позволяют выпустить пар, перевести свои невысказанные эмоции на физический уровень и избавиться от них навсегда.
Для лікування психосоматики не прийнятні методики загального характеру. До кожного пацієнта повинен застосовуватися індивідуальний підхід. В першу чергу, лікар повинен з'ясувати природу хвороби - фізіологічну або психосоматическую. У цьому допоможе досвідчений психотерапевт. Навіть самому пацієнту підвладне дізнатися справжню причину свого стану. Психосоматику не можна підводити до симуляції або до вигадки проблеми. Це дійсно руйнівний процес, який вимагає негайного лікування, яке не схоже на класичну лікарську терапію.
Якщо медикам вдалося виявити психосоматическую хвороба у вашого чада - це привід перевірити психологічний стан всіх членів сім'ї. Для усунення психосоматики потрібно дізнатися про причини, а вона часто криється в поганій домашній обстановці. Навіть для лікування зрілих пацієнтів потрібно залучати з рідних. Психотерапевти працюють з цілими сім'ями, радячи розрядити уклад життя зміною робочої обстановки і навіть переїздом.
У більшості випадків з медичної практики соматический аспект проблеми захований настільки глибоко, що вимагає психотерапевтичного курсу. Нині доведено ефективність такого виду лікування в позбавленні від бронхіальної астми, різних алергій і недуг шлунково-кишкового тракту. Правильне поєднання психотерапії і прийому медикаментів зможуть повернути хворому втрачене здоров'я без повернення до хвороби. Головне, пацієнтам запам'ятати хвороби, які вимагають додаткової консультації у психотерапевта. Багатьом щастить позбудеться від їх симптомів після кількох сеансів психотерапії.
Перші три діють на організм негативно, запускаючи механізм "стиснення" (згадайте, як стискається серце, коли ми відчуваємо страх; обривається, коли ми в гніві; згортається в калачик тіло, коли ми в печалі). А ось емоція радості і інтересу - розширює (тіло стає легким, невагомим, окрилений, людина ширяє над обставинами, зростає, розвивається, творить). Але важливо навіть не це, а те, що уникнути негативних ємоцій ми не в змозі.
Якби не намагалися придушити свій гнів, заглушити страх, печаль або тривогу - вони все одно прориваються назовні. І це прекрасно, адже гнів - це, по суті, потужна емоція, яка змушує людину на щось зважитися, висловити все, що наболіло, спалити мости і нарешті прийняти якесь важливе рішення. Страх запускає сценарій самозбереження, печаль дозволяє виплакати своє горе, перестраждати, дає можливість проаналізувати ситуацію, розібрати її по кісточках і по-новому поглянути на світ.
Прихильники психосоматичної теорії попереджають - небезпечні не стільки негативні емоції, скільки їх невисказанність. Заглушений гнів переходить в образу, а вона руйнує наше тіло подібно ракової пухлини. Так чому тільки гнів, будь-яка емоція, що застрягла в нашій душі і не знайшла виходу, провокує внутрішній конфлікт, а він породжує хворобу. Вчені підрахували, що в 32-40% випадків причиною виникнення фізичних хвороб не є віруси і бактерії, як прийнято думати, а стреси, душевні травми і внутрішні конфлікти.
Чинники, що викликають психосоматичні захворювання
Будь-яке лікування психосоматичних захворювань починається після повної діагностики організму хворого. Часто корінь проблеми криється в психологічному факторі - перенесеному сильному стресі. Дослідники питань в області психосоматики стверджують, що навіть найменші негативні емоції здатні істотно нашкодити організму. Якщо людина все недомовлене утримує в собі, рано чи пізно психологічне придушення дасть негативні плоди. Погані думки з часом згорають всередині людини, руйнуючи при цьому, за словами прихильників психоматики, сам організм. Виявляються недуги, які, за логікою речей, не повинні бути у хворого.
З кожним роком медична статистика відзначає зростання психосоматичних захворювань серед населення. Більше 40% недуг спровоковані внутрішніми конфліктами і душевними травмами. Вірусні інфекції не здатні завдати настільки великої шкоди, як пригнічений психологічний стан. Вчені проводили подібні дослідження на тваринах - тенденція та ж, хоча людини є багато відмінностей. Ключове з них - властивість усвідомлювати і контролювати свої емоції. Але на жаль, суті високого розуму не властиво на всі 100% контролювати власні почуття. Саме ці душевні переживання можуть руйнівно позначитися на нашому здоров'ї.
Якщо у пацієнта підозра на хворобу даного характеру, то лікування психосоматичних захворювань почнеться з курсу психотерапії, яка допоможе виявити всі приховані страхи, озлобленість, печаль, які вилилися в небезпечну хворобу. У деяких випадках фахівцеві в області психосоматики досить просто виявити корінь проблеми. Наприклад, пацієнт поділився справжньою причиною пригніченого душевного стану через смерть рідної людини і боїться за своє здоров'я. У більшості історій знайти ланцюжок хвороби набагато складніше і вилікувати психосоматичне захворювання.
"Psychosomatic" в перекладі з грецького - "psycho" (душа) і "soma, somatos" (тіло). Цей медичний термін з'явився в 1818 році з легкої руки німецького психіатра Йоганна Хайнрота, який вперше заговорив про те, що будь-яка негативна емоція, що застрягла в людській пам'яті або часто повторюється в житті пацієнта, отруює не тільки душу, а й підриває його фізичне здоров'я. Втім, Йоганн Хайнрот був неоригінальний. Задовго до його появи на світ ці ж ідеї озвучував давньогрецький філософ Платон, який вважав тіло і душу нероздільними. Тих же принципів дотримувалися і автори Аюрведи, а також лікарі східної медицини.