Kategorier: Alle - bezpečnost - informace

av Ivan Mikac 13 år siden

280

Sigurnost na internetu

Online bezpečnost je klíčová, obzvláště při správě osobního blogu nebo při chatování. K ochraně osobních údajů se doporučuje nikdy nesdílet jména, adresy, telefonní čísla, školu či emaily a raději používat přezdívky.

Sigurnost na internetu

Sigurnost na internetu

7 pravila za sigurno chatanje na internetu

7. Nikad nemojte ići sami na sastanak s osobom koju ste upoznali putem mobitela, na chatu ili putem bloga. Ako ta osoba inzistira da dođete bez pratnje, nemojte ići na takav sastanak.
6. Nemojte izbrisati s mobitela podatke i fotografije koje vam je poslao zlostavljač jer će pomoću njih policija lakše pronaći osobu koja vam prijeti.
5. Ako vam netko šalje uznemirujuće, prijeteće ili prostačke poruke na mobitel svakako to recite roditeljima ili nastavniku u kojeg imate povjerenja. Niste vi krivi zbog toga što vam prijete i vrijeđaju vas. Zatražite pomoć od roditelja čak i kad mislite da ste učinili nešto nedopušteno.
4. U dopisivanju mobitelom ili internetom nemojte pisati ništa čega biste se sramili ako to pročitaju vaši prijatelji u školi ili u kvartu, ne šaljite fotografije koje ne biste željeli pokazati drugima. Sve što pošaljete zlonamjerna osoba može iskoristiti da vas ucjenjuje, uz prijetnje da će to objaviti na internetu, na ulazu u vašu školi ili zgradu gdje stanujete.
3. Ne primajte na dar bonove za mobitel od nepoznatih jer će oni zasigurno tražiti nešto zauzvrat
2. Imajte na umu da „nepoznati“ s kojim se dopisujete i koji se predstavlja kao dečko od 15 godina, može zapravo biti muškarac od 50 godina i slati vam lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju.
1. Nikad nemojte nepoznatim ljudima putem interneta ili mobitela davati podatke o sebi, svojoj obitelji i prijateljima, ne otkrivajte im svoje prezime ni adresu, nemojte reći u koju školu idete, jer ne možete znati kakve su im namjere. Važno je da im ne šaljete svoje fotografije, slike obitelji ili prijatelja jer se one mogu na razne načine zloupotrijebiti

8 pravila kako zaštiti svoj blog

8. Prije nego što napišeš poruku, priču ili objaviš fotografiju, zapitaj se hoćeš li time nekoga povrijediti. Nemoj činiti drugima ono što ne bi htio da drugi čine tebi.
7. Ne ogovaraj i ne širi tračeve o svojim prijateljima iz razreda.
6. Ne ostavljaj blog otvorenim, a računalo bez nadzora jer bi netko mogao upisati nešto nepoželjno.
5. Ne stavljaj svoje fotografije i fotografije svojih prijatelja u svoj blog.
4. Ne navodi u blogu ni informacije o bilo kome koga poznaješ, kako ne bi mogućeg pedofila naveli da, iako vi niste zainteresirani za „čavrljanje" s njim, možda vaša prijateljica jest.
3. Ne spominji u blogu nikakva imena, adrese, brojeve telefona, školu, e-mail adrese i slične informacije. To su upravo informacije koje traže odrasli sa seksualnim namjerama prema djeci, stoga ih izbjegavaj. U zamjenu, možeš upotrebljavati nadimak, no pripazi da ne podsjeća na tvoje ili nečije pravo ime.
2. Ne navodi u blogu osobne i detaljne informacije. Kada pišeš o sebi, piši što općenitije. Nemoj navoditi gdje živiš, kamo izlaziš i slično jer svaka osobna informacija može otkriti tvoj identitet.
1. Zaštiti blog lozinkom i pazi komu je daješ jer prijatelji u nekome trenutku mogu postati neprijatelji.

Abuse služba

netiquette
komercijalno korištenje
DDoS
DoS
virusi, crvi, trojanci
provale
neovlašteni pristup
povreda autorskih prava
spam