Kategorier: Alle - toitumine

av Elora Jegelski 7 år siden

603

Soo elustik

Rabakonn on kahepaikne, kes elutseb peamiselt lehtmetsades, jõgedeäärsetel lamminiitudel, rannaniitudel ja soode äärealadel. Ta on aktiivne nii päeval kui öösel, kuid kõige enam õhtuti.

Soo elustik

Soo elustik

Linnud

Sookurg

Sookurg on häälekas ja reedab oma asukoha sedasi hõlpsasti. Kuid sookured on ettevaatlikud ja kui salk toitub, on neist üks-kaks valvurid, kes ohu ilmnemisel teisi hüüetega hoiatavad.


https://et.wikipedia.org/wiki/Sookurg#Eluviis

Lennuvõimetule pojale võib saatuslikuks saada rebane, kährik või hunt. Täiskasvanud, täie tervise juures oleval sookurel eluohtlike vaenlasi ei ole, sest lindu päästab suurepärane nägemine ja kuulmine. Mingil moel haige lind võib aga olla kerge saak kiskjatele. 


http://www.looduspilt.ee/loodusope/?page=liigitutvustused_liik&id=18

Sookurg sööb peamiselt taimi: marju, eriti jõhvikaid, seemneid, noori võrseid ja teraviljade orast. Kuid loomset toitu sööb ta samuti küllaga: putukatest eeskätt mardikaid ja rohutirtse, samuti konni, pisinärilisi, limuseid ja madusid.


https://et.wikipedia.org/wiki/Sookurg#Eluviis

Looduskaitse all

Pesas on 2, harva 1 või 3 muna. Muna pikkus on 95–102 mm, läbimõõt 60–62 mm, kaal 150–200 g. Vahel on esimene muna märksa suurem kui teine.

Muna haudumine kestab 29-30 päeva.


https://et.wikipedia.org/wiki/Sookurg#Eluviis

Roomajad

Rästik

Rästik on loomtoiduline.  Täiskasvanud rästikul on keskmiselt 8–12 toidukorda aastas. Nende toit muutub hooajaliselt, koosnedes tavaliselt närilistest ja kahepaiksetest, aga sisaldades maismaal pesitsevate lindude koorumise ajal ka hulgaliselt linnupoegi.


https://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_r%C3%A4stik#Toitumine

Looduses reguleerivad rästikute arvukust loomad-linnud, kes neid söövad.


https://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_r%C3%A4stik#Vaenlased_ja_ohustajad

Emased rästikud alustavad sigimist 3–5-aastase ja 50–54 cm pikkusena. Emaste rästikute sigimistsükkel on piirkonniti erinev. Näiteks Lõuna-Rootsis kordub see iga kahe ja kaugel põhjas iga kolme aasta tagant, aga levila lõunaosas sigivad nad igal aastal.


https://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_r%C3%A4stik#Sigimine

Selgrootud

Rabakiil

Pärast paaritumist isane lahkub ning emane suundub üksi munema. Selleks lendab ta rabalauka või mõne teise sobiva väiksema veekogu kohal ning pistab tagakeha madalasse vette või märja turbasambla vahele. 


http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/artikkel1011_997.html

 Põhiline oht rabakiilidele on nende elupaikade, eelkõige vastsetele sobivate veekogude muutumine inimtegevuse mõjul. 

Rabakiilide looduslikud vaenlased on peamiselt nende vastsetest toituvad kalad.


http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/artikkel1011_997.html

Suur-rabakiil eelistab liikumatu veega veekogusid, kus ei ela kalu, sest kalad söövad kiili mune ja vastseid.  Munast koorub ussikesesarnane eelvastne, kes peagi kestub. Eelvastse kestast väljub vastne. Vastsed elavad veetaimestiku vahel või madalama veekogu põhjas kaks kuni kolm aastat. Nad kasvavad kuni 25 millimeetri suuruseks.


https://et.wikipedia.org/wiki/Suur-rabakiil

http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/artikkel1011_997.html

Kiililised on röövtoidulised, kes püüavad saaki õhust. Kiilidel on tugevad lõuad. Nende ogadega varustatud jalad moodustavad koos omapärase püüniskorvi, millega lennul putukaid püüda. Kiililised on aktiivsemad soojade päikesepaisteliste ilmadega.


https://et.wikipedia.org/wiki/Kiililised

Tänan kuulamast

Imetajad

Imetajatest võib rabaservades kohata põtra. soosaartel metskitsi, mäkra, vahel ka hunti ja rebast ning kevadel ka karu.


https://www.taskutark.ee/m/raba-loomastik/

Põder

Põder sööb puude ja põõsaste võrseid, lehti, okkaid ja koort. Leningradi oblastis läbi viidud uurimus näitas, et põder tarbib toiduks 30 puu- ja põõsaliiki ning 60–70 rohttaimeliiki. Põhitoiduks on neist vaid mõned liigid. Puudest-põõsastest mõned pajuliigid, haab, pihlakas, kadakas, saar, mänd, kuusk ja kask. Rohttaimedest pohl, mustikas, tarnad ning paljud soo- ja veetaimed.


https://et.wikipedia.org/wiki/P%C3%B5der#Toitumine

Vasikad sünnivad aprilli lõpust kuni juuni alguseni. Suurem osa mai esimesel poolel. Noorematel lehmadel on vasikaid üks, keskealistel ja vanematel kaks. Kolme või nelja järglast esineb väga harva.


https://et.wikipedia.org/wiki/P%C3%B5der#Sigimine

Põdra suurimaks vaenlaseks on inimene. Looduslike vaenlasi põdral palju ei ole. Peamisteks vaenlasteks on tal karu ja hunt.


https://et.wikipedia.org/wiki/P%C3%B5der#Vaenlased

Põtrade elupaikadeks on jõe-, järve- ja soorikkad suuremad metsaalad.


https://et.wikipedia.org/wiki/P%C3%B5der#Elupaik_ja_eluviis

Kahepaiksed

Rabakonn

Paljunemine

Rabakonnade kudemisaeg jääb sageli aprilli lõpust juuni alguseni. Emasloom koeb 370–3000 umbes kahemillimeetrise läbimõõduga muna, mis paiknevad veepinnal 10–15 cm läbimõõduga klompides. Kullesed kooruvad heade tingimuste korral juba 8–10 päeva pärast. Arengu kestus kudust noore konnani kestab olenevalt veetemperatuurist 45–90 päeva.


https://et.wikipedia.org/wiki/Rabakonn#Eluviis

Vaenlased

Kullestele on ohtlikud kalad ja veeselgrootud. Täiskasvanuid ohustavad mõned linnud nagu kakud, toonekured ja haigrud, aga ka sellised väikekiskjad nagu rebased

 ja kärplased (mäger, saarmas, kärp, naaritsad, tuhkur).

http://www.looduspilt.ee/loodusope/?page=liigitutvustused_liik&id=333

Rabakonn on looduskaitseall
Pilt
Toitumine

Toitub erinevatest selgrootutest, peamiselt toiduks ussid, ämblikud, putukad. Kullesed söövad vetikaid. 

http://www.looduspilt.ee/loodusope/?page=liigitutvustused_liik&id=333

Eluviis

Rabakonna põhilisteks elupaikadeks on lehtmetsad, jõgedeäärsed lamminiidud, rannaniidud ja soode äärealad. Rabakonnad on liikvel nii päeval kui öösel, kuid kõige aktiivsemad on nad siiski õhtuti.


https://et.wikipedia.org/wiki/Rabakonn#Eluviis