Categorias: Todos

por Кравчук Марта 2 anos atrás

179

Голодомор в Україні 1932-1933

В 1932-1933 роках в Україні відбувся Голодомор, що супроводжувався запровадженням натуральних штрафів та "чорних дощок". Спочатку термін "чорна дошка" використовувався більшовицькою агітаційно-пропагандистською літературою для громадського осуду.

Голодомор в Україні 1932-1933

7 серпня 1932 року, було прийнято постанову Сталіна, так званий закон "про 5 колосків", що стало фактично першим кроком до Голодомору

Голодомор в Україні 1932-1933

Дослідження та опублікування фактів про Голодомор

Оприлюднення фактів
Саме слово "Голодомор" вперше з'явилося в друкованих працях українських емігрантів у Канаді та США в 1978 році. Із вуст партійного високопосадовця слово "Голодомор" вперше прозвучало в грудні 1987 року.Коли про цю тему почали дискутувати дедалі відвертіше, у 1990 році ЦК Компартії України дозволив публікацію книжки "Голод 1932-1933 рр. в Україні: очима істориків, мовою документів".У 2006 році, за часів президента Ющенка, СБУ розсекретила понад 5 тисяч сторінок державних архівів про Голодомор.
Перша згадка про Голодомор
Першим про голод в СРСР повідомив англійський журналіст Малкольм Маґерідж у грудні 1933 року.

Початок репресій." Закон про 5 колосків"

У 1930 році генсек ЦК ВКП(б) Йосип Сталін дав поштовх новій хвилі колективізації в СРСР. У квітні того року було прийнято Закон про хлібозаготівлі, згідно з яким колгоспи мусили здавати державі від чверті до третини зібраного збіжжя
Спланована конфіскація врожаю зернових та усіх інших продуктів харчування у селян представниками радянської влади впродовж Голодомору 1932—33 років безпосередньо призвела до вбивства селян голодом у мільйонних масштабах,

Визнання голодомору геноцидом

У листопаді 2003 року 58-ма сесія Генеральної асамблеї ООН ухвалила «Спільну заяву з нагоди 70-ї річниці Великого голоду 1932—1933 років»
23 жовтня 2008 року Європарламент визнав Голодомор в Україні злочином проти людства і висловив співчуття українському народу.
28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про Голодомор 1932—1933 років в Україні»
28 квітня 2010 року Парламентська асамблея Ради Європи схвалила резолюцію про вшанування пам'яті загиблих в результаті голоду 1932—1933 років
15 травня 2003 рік Верховна Рада України визнала Голодомор актом геноциду
26 травня 2021 року, штат Техас (США) на місцевому законодавчому рівні визнав Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу та визначив листопад 2021 року місяцем пам'яті про жертв цієї трагедії.

Передумови голодомору в Україні 1932-1933 роки

Наслідки голоду
Кількість жертв досі точно не відома
Вивчення демографічних втрат провів історик Станіслав Кульчицький
Причини виникнення
3)Економічна криза в країні
2)Не контрольована урбанізація
1)Організаційні дії влади СССР та відкритий грабунок селян

Цитата з документу:"Селянин приймає нову тактику. Він відмовляється збирати урожай. Він хоче згноїти зерно, щоб задушити радянський уряд кістлявою рукою голоду. Але ворог прорахувався. Ми покажемо йому, що таке голод. Ваше завдання покінчити з куркульським саботажем урожаю. Ви мусите зібрати його до останньої зернини і відразу відправити на заготівельний пункт. Селяни не працюють. Вони розраховують на попередньо зібране зерно, яке вони заховали в ямах. Ми повинні примусити їх відкрити свої ями"

Що таке голодомор?
Голодомор 1932—1933 років — акт геноциду українського народу, організований керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР у 1932—1933 роках шляхом створення штучного масового голоду

Пік голодомору

Як люди рятувалися від голодомору?
Дмитро Корнієнко з села Понорниця в Чернігівській області згадував, що батько й мати після розкуркулення сиділи в тюрмі. Дітей, які жили самі, підгодовувала бабуся. У день обшуку вона принесла пів склянки пшона, але зварити не встигла. Прийшла бригада з п'яти чоловік з різними за розмірами торбами. Один тримав торбу спеціально для пшона, туди пів склянки й висипали.
Чим зумовлений пік голодомору?
Після запровадження всіх цих заходів і обмежень, вже на початок 1933 року більшість селян України залишилися без їжі. Згідно зі свідченнями, які зафіксовані в тритомнику свідчень, виданих у 1990 році Комісією з українського голоду 1932—1933 років в Конгресі США: "В листопаді і грудні 1932 року забрали все зерно, картоплю, все забрали, включно квасолю і все, що було на горищі. Які дрібні були сушені груші, яблука, вишні — все забрали"
16 січня 1933 року Політбюро ЦК ВКП(б) затвердило остаточний план хлібозаготівель для України.
Пік Голодомору припав на весну 1933 року.

Запровадження натуральних штрафів і чорних дощок.

 З часу встановлення в Україні радянської влади і до листопада 1932 р. термін «чорна дошка» використовувався переважно у більшовицькій агітаційно-пропагандистській літературі як засіб громадського осуду, що формував негативну думку навколо осіб, занесених на неї. Після ухвалення компартійно-радянською владою у листопаді-грудні 1932 р. низки постанов щодо посилення заходів з хлібозаготівель в УСРР, термін «чорна дошка» набув нового трагічного значення.
 6 грудня 1932 р. було ухвалено спільну постанову РНК УСРР та ЦК КП(б)У «Про занесення на чорну дошку сіл, що злісно саботують хлібозаготівлі». Згідно з нею «за зрив плану хлібозаготівлі і злісний саботаж, організований куркулями і контрреволюційними елементами» покаранню підлягали 6 населених пунктів трьох областей УСРР
 «Робота» із занесеними на «чорну дошку» колгоспами, селами та сільрадами перебувала під особливим контролем партії. Його здійсненням займалися спеціальні уповноважені усіх рівнів – від району до центру. Вони звітували конкретними показниками: чи розпочаті репресії, їхній перебіг, як змінився відсоток надходження до держави хліба.
 18 листопада 1932 року вийшла Постанова ЦК КП(б)У про заходи щодо посилення хлібозаготівель, згідно з якою, окремі господарства за невиконання планів хлібозаготівель каралися натуральними штрафами, тобто конфіскацією 15-місячної норми м'яса.

Кількість загиблих. Демографічні дослідження

Підсумки судової справи за фактом Голодомору
Голод 1932 року в Україні був причиною смерті 144 тисяч людей
Сальдо міграційного балансу,
domor_Ukr_1932-33_Visuals_InfographicsUA.png

Add text

Одним із перших на базі розсекречених даних перепису 1937 року та демографічної статистики вивчення демографічних втрат провів історик Станіслав Кульчицький.