por Amina Dor. 2 anos atrás
146
Mais informações
Іспанська або кастильська — мова, що генетично належить до іберо-романської (західної) підгрупи романської групи індоєвропейської мовної сім'їВиникла в Кастилії (центральна Іспанія). Приблизно 407 мільйонів осіб розмовляють іспанською як першою мовою (за цим показником вона є найпоширенішою після китайської). Крім того, 60 млн осіб використовують іспанську як другу мову, а також 20 млн знають її як іноземну.
Іспанська розвинулася з народної латини, яку принесли на Піренейський півострів римляни під час Другої Пунічної війни . На той час в Іберії розмовляли кількома нероманськими (їх називають також палеоіспанськими), а також кількома неіндоєвропейськими мовами. Ці мови — баскійська (нею розмовляють досі), іберська та кельтиберська. Сліди цих мов можна знайти в сучасній іспанській лексиці, особливо в топонімах.
Перші документовані записи того, що тепер називають попередником іспанської мови, датовано дев'ятим століттям. У Середньовіччі та Новому часі іспанська (кастильська) лексика запозичувала слова не лише із сусідніх романських мов (як-от наварро-арагонської, леонської,каталонської, португальської, галісійської, мірандської, окситанської, гасконської, французької, італійської), але також із баскійської, арабської та германських мов. Багато слів було запозичено з латинської, яка лягла в основу іспанської мови. Крім того, латинь тривалий час була мовою науки та церкви. В іспанській лексиці 65—70 % слів мають латинське походження.
Декілька місцевих варіантів народної латини розвинулися в іспанську мову на півночі Іберії, на території між Алавою, Кантабрією, Бургосом, Сорією та Ла Ріохою, в межах Королівства Кастилії. Прийнято вважати, що деякі риси цих діалектів пізніше потрапили в діалект міста Толедо, де в 13 ст. вперше розвинувся письмовий стандарт іспанської мови. На цій стадії формування іспанська набула суттєвих відмінностей від свого близького сусіда, леонської, і, на думку деяких дослідників, зазнала потужного баскійського впливу (див. Іберо-романські мови). Цей діалект поступово поширювався на південь разом із Реконкістою, зазнавши також чималого лексичного впливу арабської та андалузької, особливо пізніше у середньовічний період. Письмовий стандарт цієї нової мови почав розвиватися у містах Толедо (з 13 по 16 ст.) та Мадриді (з 1570-их).
Темпераментний і запальний стиль фламенко - це традиційна музика Іспанії, яка народилася в Андалузії. Він представлений в трьох напрямках: піснях, танцях і грі на гітарі. Основою стилю послужили стародавні циганські обрядові танці, які передавалися у спадок, зберігаючи свої традиції і збагачуючись новими музичними фарбами.
Сьогодні танці фламенко підносять у вигляді музичних вистав, наповнених смисловим змістом, з виразом особливої чуттєвості і пристрасті. Неодмінні атрибути танцювальних номерів (довгі сукні, строкаті шалі, віяла) допомагають краще висловлювати почуття і підкреслюють народне походження стилю. Нерідко танці фламенко супроводжуються ритмічними звуками кастаньєт, грюканням в долоні (Пальмас), експресивної грою на барабані-кахона.
Національні страви Іспанії
В іспанській кухні незгладимий слід залишили:
– мавританські страви;
– кулінарні традиції Стародавнього Риму;
– екзотичні мотиви африканської кухні;
– прийоми французької кухні.
До цього слід додати кулінарні вподобання її регіонів. Національні страви кожного помітно відрізняються. Тому можна сказати, що Іспанія – це 17 смакових відтінків.
Національні страви Іспанії
Розквіт іспанської музичної культури, особливо в жанрі церковної музики, почався в XVI ст. Провідними композиторами тієї доби були майстер вокальної поліфонії Крістобаль де Моралес (1500-1553) і його учень Томас Луїс де Вікторія (прибл. 1548-1611), прозваний "іспанським Палестріною", а також Антоніо де Кабесон (1510-1566), що прославився творами для клавесина й органу. У XIX ст. після тривалої доби застою ініціатором відродження національної музичної культури став Феліпе Педрель (1841-1922), основоположник нової іспанської композиторської школи і автор сучасного іспанського музикознавства.
У кінці XIX - на початку XX ст. іспанська музика здобуває європейську популярність завдяки таким композиторам, як Енріке Гранадос (1867-1916), Ісааку Альбеніс (1860-1909) і Мануель де Фалья (1876-1946). Сучасна Іспанія дала таких всесвітньо відомих оперних співаків, як Пласидо Домінго, Хосе Каррерас і Монтсеррат Кабальє.
Араби привнесли в іспанське мистецтво розвинуту культуру орнаменту і залишили ряд прекрасних пам'яток архітектури в мавританському стилі, серед яких мечеть у Кордові (XVIII ст.) і палац Альгамбра в Гранаді (XIII-XV ст.). В XI-XII ст. ст. на території Іспанії розвивається романський стиль в архітектурі, чудовою пам'яткою якого є величний собор у місті Сантьяго-де-Компостела. У XIII - першій половині XV ст. в Іспанії, як і у всій Західній Європі, формується готичний стиль. Іспанська готика нерідко запозичує мавританські риси, про що свідчать величні собори в Севільї, Бургосі і в Толедо (один з найбільших у Європі). Особливе художнє явище являє собою так званий стиль "мудехар", що сформувався у результаті злиття в архітектурі елементів готики, а пізніше, в добу Ренесансу, з мавританською спадщиною.
Великий вплив на розвиток середньовічного іспанського мистецтва і архітектури зробили араби. Особливістю мавританського стилю є багата прикраса інтер'єру геометричними, рослинними і каліграфічними орнаментами в техніці асулехо (або асулехос), що є плиткою, схожою на кахлі. Підковоподібні арки мавританських споруд були запозичені арабами у вестготів. Кращі зразки мавританської архітектури збережені в Південній Іспанії, перш за все, в Андалусії. Світову популярність здобули палац-фортеця Альгамбра в Гранаді, мечеть в Кордове, мінарет Ла-хиральда в Севільї.
Давнє походження і багатство культурних проявів визначають яскраву красу і оригінальність національних свят. Музична країна щорічно проводить різноманітні фестивалі, карнавали і ходи.У лютому проводиться загальнонаціональний карнавал, особливо яскраво представлений на острові Тенеріфе. Переддень свята Пасхи не обходиться без безлічі хресних ходів і релігійних процесій, прикрашених колоритною і барвистою атрибутикою.
Найбільш відомі фестивалі проходять влітку і восени: музичні, театральні, танцювальні. До розряду оригінальних подій можна віднести Томатіну - свято помідорів, на якому влаштовується грандіозне томатне побоїще.
Іспанською літературою називають ту, що розвивалася кастильською мовою. Тому сюди входять оригінальні іспанські писання та іспано-латинські літери (як класичні, так і пізні). Аналогічно, ця кваліфікація діє для іудео-іспанської літератури, арабо-іспанської літератури та регіональних іспаномовних мов (галисійської, каталонської, баскської, наварсько-арагонської, астурлеонської) ...
(зокрема з джархами, поетичними текстами, написаними народною мовою). В додаток, Іспанська література вважається відгалуженням романтичної літератури і одночасно попередником латиноамериканських букв.