Categorias: Todos - відповідальність - бізнес - інформація - законодавство

por Александр Савицкий 7 anos atrás

1016

КОМЕРЦІЙНА ТАЄМНИЦЯ - ЯК ПІДПРИЄМЦЮ ЗАХИСТИТИ СВІЙ БІЗНЕС

Комерційна таємниця охоплює інформацію, яка має комерційну цінність і є важкодоступною для інших осіб. Важливо відзначити, що не вся інформація може вважатися такою. Наприклад, дані про чисельність працівників або екологічне забруднення не належать до категорії комерційної таємниці.

КОМЕРЦІЙНА ТАЄМНИЦЯ - ЯК ПІДПРИЄМЦЮ ЗАХИСТИТИ СВІЙ БІЗНЕС

У законодавстві України немає спеціального законодавчого акту, яким були б врегульовані питання, що стосуються комерційної таємниці. Зважаючи на це, вельми корисним може бути досвід зарубіжних країн щодо захисту комерційної таємниці.

КОМЕРЦІЙНА ТАЄМНИЦЯ - ЯК ПІДПРИЄМЦЮ ЗАХИСТИТИ СВІЙ БІЗНЕС?

Згідно ст. 505 ЦК України, комерційною таємницею вважається інформація, яка є секретною (невідомою) і важко доступною для інших осіб. Причому ці особи зазвичай мають справу з такою ж інформацією. У зв'язку з цим, вона несе комерційну цінність і є захищеною.

Важливо в процесі "оберігання таємниць" не переборщити. Існує певний перелік інформації, яка не відноситься до комерційних таємниць. Згідно Постанови № 611 від 09.08.1993 року "Про перелік відомостей, що не становлять комерційної таємниці", це:
Документи про платоспроможність та ін.
Інформація про забруднення навколишнього середовища.
Інформація про чисельність працівників, їх склад та вільні вакансії.
Дані, необхідні для обчислення і сплати податків.
Інформація за всіма формами звітності.
Статутні документи.

Охорона комерційної таємниці може бути забезпечена комплексом юридичних, фізичних, технічних і навіть психологічних заходів.

Термін дії права інтелектуальної власності на комерційну таємницю обмежується строком існування сукупності ознак комерційної таємниці.

заходи з охорони комерційної таємниці мають включати в себе наступне.
Маркування носіїв інформації, що містять комерційну таємницю.

Після того як підприємство визначить перелік відомостей, що становлять комерційну таємницю, воно має забезпечити секретність такої інформації, адже цінна інформація не може бути комерційною таємницею, якщо вона неконфіденційна.

Приклад: Працівник компанії "Swash" сплутав носії інформації і передав той, що містить інформацію, яка становить комерційну таємницю.Через місяць компанія понеста збитки у розмірі 500 тис.грн.

Розробка інструкцій/положень про забезпечення захисту комерційної таємниці.

Необхідно визначити перелік відомостей, що становлять комерційну таємницю. Такий перелік може являти собою окремий локальний нормативний акт або міститися в тексті спеціально розробленого Положення про комерційну таємницю чи бути додатком до нього.

Приклад: Працівник А, який являється керівником технічного відділу у посадовій інструкції своєму підлеглому незрозуміло описав положення і нечітко обов'язки, що і призвело до не ефективного виконання своїх службових обов'язків(Підлеглий не знав що йому робити)

Встановлення технічних засобів захисту інформації.

Види інформації та способи її зберігання знаходяться в безперервному процесі змін. Якщо раніше процес комунікації від передачі до отримання одержувачем міг займати місяці, то сьогодні на це йдуть секунди.

Приклад: Керівник підприємства прислухався до системного адміністратора і закупив необхідне технічне обладнання для захисту інформації, яка становить комерційну таємницю. Через тиждень сталася вірусна атака, але новітні технічні засоби, що були закуплені допомогли встояти, а от конкуренти зазнали збитків у розмірі 3 млн.грн.

Проведення тренінгів

Тренінги для співробітників проводяться з метою навчання правилам поводження з комерційною таємницею, а також інформування щодо відомих справ про несанкціоноване розголошення комерційної таємниці та негативних наслідків такого розголошення як для працівника, так і для компанії.

Приклад:Керівник технічного віділу, вирішив провести тренінг по правилам поводження з комерційною таємницею. Результатом чого, стало зменшення випадків витоку інформації.

Підписання угод про нерозголошення.

Крім ухвалення локальних нормативних актів, необхідно забезпечити ознайомлення працівників, допущених до комерційної таємниці, з переліком секретної інформації, з встановленим режимом конфіденційності і відповідальністю за його порушення.

Приклад: Працівник Б підписав угоду про нерозголошення конфеденційної інформації, але в суботу друзям розповів про розробки і методи , які використовуються на підприємстві(Розголосив інформацію, яка становить комерційну таємницю). Через масяць підприємство понесло збитки у розмірі 2 млн грн, як виявилося один із друзів працював на фірму - конкурента. Працювника було звільнено і притягнуто до цивільної відповідальності.

Українське законодавство визначає комерційну таємницю як інформацію, яка є секретною в тому розумінні, що вона в цілому чи в певній формі та сукупності її складових є невідомою та не є легкодоступною для осіб, які звичайно мають справу з видом інформації, до якого вона належить, у зв'язку з цим має комерційну цінність та була предметом адекватних існуючим обставинам заходів щодо збереження її секретності, вжитих особою, яка законно контролює цю інформацію (ч. 1 ст. 505 Цивільного кодексу України).

Виходячи із зазначеного визначення, можна виділити наступні ознаки комерційної таємниці:
захищеність інформації, що становить комерційну таємницю
комерційна цінність
секретність
інформаційність комерційної таємниці (в тому сенсі, що комерційна таємниця — це інформація)

Давайте тепер розберемося, як же все-таки можна захистити комерційну таємницю і конфіденційну інформацію Вашого підприємства.

Для підвищення рівня захисту інформації та запобігання її розголошення з боку власних співробітників, в тому числі і колишніх, необхідно дотримуватися певних правил:
Це далеко не повний перелік дій, які необхідно зробити для захисту Вашої компанії від витоку інформації. Але це те, з чого варто почати.
6. Впровадити технічні засоби захисту інформації для запобігання витоків.
5. Розробити порядок моніторингу і контролю за функціонуванням всієї системи в цілому.
4. Розподілити функції по формуванню системи захисту.
3. Визначити місце зберігання і накопичення такої інформації. Передбачити можливі канали витоку даних.
2. Вказати окремі положення про захист комерційної таємниці в трудовому договорі з працівником.
1. Розробити документ (угода, договір і т. п.), в якому буде прописано, що саме на Вашому підприємстві відноситься до комерційної таємниці та конфіденційної інформації, і встановити обмеження прав доступу.

Тепер давайте розберемося, яка відповідальність передбачена за розголошення комерційної таємниці.

Якщо був встановлений факт розголошення таємниці, тоді покаранням послужить позбавлення волі до 2 років або штраф до 50 мінімальних розмірів заробітних плат.
Висновки: На жаль, на сьогоднішній день, законодавство України не може в повній мірі допомогти підприємцям захистити комерційні таємниці, тому успіх в збереженні Ваших "секретів" залежить тільки від Вас.

Бажаємо сумлінних співробітників, безпечного бізнесу і гарного настрою. Успіхів!

На сьогоднішній день за порушення прав власника комерційної таємниці передбачено чотири види відповідальності:
Кримінальна

Кримінальна відповідальність, мабуть, найважча. Якщо встановлено незаконне збирання з метою використання відомостей, що становлять комерційну таємницю, передбачено покарання: позбавлення волі на строк до 3 років або штраф до 50 мінімальних розмірів заробітної плати. (КК ст.231)

Цивільно-правова.

При цивільно-правовій відповідальності, розмір моральної шкоди встановлюється судом і відшкодовується за його ж рішенням матеріально, але не менше п'яти розмірів мінімальних заробітних плат. (ГК ст.255)

Адміністративна

Адміністративна відповідальність передбачає накладення штрафу в розмірі від 10 до 20 мінімальних розмірів заробітної плати. (Закон України Про захист від недобросовісної конкуренції ст. 16)

Дисциплінарна.

До дисциплінарних санкцій відносяться догана та звільнення. Якщо було укладено угоду про матеріальне відшкодування за поширення конфіденційної інформації, в такому випадку працівник відповідає матеріально, в розмірах, передбачених угодою сторін. (ст. 147 КЗпП )

Напевно, Ви не раз чули поняття "комерційна таємниця". І звичайно ж знаєте, що будь-яка інформація, що стосується ведення Вашого бізнесу, повинна бути захищена, бо як казав Натан Ротшильд: "Хто володіє інформацією, той володіє світом". Про те, як захистити "свої скелети в шафі", ми розберемося в даній презентації.

Нещодавні дослідження показують, які категорії співробітників частіше за інших "зливають" комерційні таємниці: