Categorias: Todos - навички - оцінювання - компетентності - освіта

por Юлія Ангелова 3 anos atrás

414

Модельна навчальна програма «Фізична культура. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Педан О.С., Коломоєць Г. А. , Боляк �

Програма з фізичної культури для учнів 5-6 класів середніх шкіл, розроблена групою авторів і рекомендована Міністерством освіти і науки України, спрямована на формування ключових компетентностей.

Модельна навчальна програма
«Фізична культура. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти
(автори: Педан О.С., Коломоєць Г. А. , Боляк �

Модельна навчальна програма «Фізична культура. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Педан О.С., Коломоєць Г. А. , Боляк А. А., Ребрина А. А., Деревянко В. В., Стеценко В. Г., Остапенко О. І., Лакіза О. М., Косик В. М. та інші) «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» наказ Міністерства освіти і науки України від 12 липня 2021 року No 795 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 серпня 2021 року No 898)

Формувальне оцінювання в комплексі з поточними і підсумковими формами

Цілі формувального оцінювання є орієнтованими на:
- на динаміку формування ключових компетентностей, а саме:

вільне володіння державною мовою, здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами, математична компетентність, компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій, інноваційність, екологічна компетентність, інформаційно-комунікаційна компетентність, навчання впродовж життя, громадянські та соціальні компетентності, культурна компетентність, підприємливість і фінансова грамотність.

- очікувані результати навчання на відповідному етапі освітнього процесу;
- наскрізні вміння, а саме:

читати з розумінням, висловлювати власну думку, критично і системно мислити, логічно обґрунтовувати позицію, діяти творчо, виявляти ініціативу, конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, вирішувати проблеми, співпрацювати з іншими.

Формувальне оцінювання в комплексі з поточними і підсумковими формами відбувається із застосування таких основних способів:
усної

- шляхом індивідуального, групового та фронтального опитування, тощо:письмової, зокрема шляхом тестування тощо.

цифрової

- результати тестування з використанням Інтернет технологій; - використання інформаційних технологій, технологічних гаджетів (фітнес трекерів, навігаторів тощо) для самоконтролю і самооцінки; - популяризації фізичної активності та здорового способу життя в соціальних мережах; - створення електронного портфоліо; - використання комп’ютерних програм та гаджетів для вирішення різних дидактичних завдань тощо.

практичної

- оцінку динаміки розвитку фізичних якостей, яка визначається шляхом порівняння результатів поточного і підсумкового тестування та їх аналізу, щодо рівня досягнення поставлених цілей; - оцінку динаміки використання техніки фізичних вправ у повсякденній, ігровій і змагальній діяльності; - оцінку виконання освітніх завдань під час проведення уроків фізичної культури та позакласних форм фізичного виховання, участі у позакласних формах фізичного виховання, організаційної діяльності з фізичного виховання в школі, досягнення результатів навчання з фізичної культури у позашкільних закладах, досягнення цілей для реалізації у процесі самостійних занять, створення портфоліо (творчі розробки комплексів фізичних вправ, індивідуальної програми занять, загартування, різні форми самоконтролю) тощо;

Перелік модулів

Варіативні модуль
Аеробіка. Акробатичний рок-н-рол. Алтимат фризбі. Бадмінтон. Баскетбол 3х3. Баскетбол. Бейсбол. Бойовий хортинг. Велоспорт. Військово-спортивні ігри. Волейбол. Вудбол. Гандбол. Гімнастика. Городки. Дзюдо. Дитяча легка атлетика. Доджбол (вибивний). Корфбол. Лакрос. Лижна підготовка. Настільний теніс. Падел. Панна (вуличний футбол). Петанк. Піклбол. Плавання. Пляжний бадмінтон (airschatl). Пляжний бейсбол (гилка). Пляжний волейбол. Регбі-5. Рухливі ігри. Самбо. Скандинавська ходьба. Сквош. Сумо. Фістбол. Флорбол. Футзал. Хокей на траві. Хортинг. Чирлідинг. Шорт-гольф.Соol Games.
Інваріантний модуль
Теоретико-методичні знання та загальна фізична підготовка

Алгоритм діяльності вчителя щодо організації формувального оцінювання

1.Формулювання об’єктивних і зрозумілих для учнів освітніх цілей. 2. Створення ефективного зворотного зв’язку. 3. Забезпечення активної участі учнів у процесі пізнання. 4. Ознайомлення учнів із критеріями оцінювання. 5. Забезпечення можливості й уміння учнів аналізувати власну діяльність (рефлексія). 6. Корегування спільно з учнями підходів до навчання з урахуванням результатів оцінювання.

Головні вимоги до сучасного уроку фізичної культури

- забезпечення оптимізації освітнього процесу із застосуванням елементів інноваційних методів навчання та здійснення міжпредметних зв’язків та інтегрованого підходу; –забезпечення освітньої, виховної, оздоровчої, розвивальної спрямованості освітнього процесу; – формування в учнів/учениць умінь і навичок самостійно займатися фізичними вправами; – забезпечення диференційованого підходу до організації освітнього процесу з урахуванням стану здоров’я, рівня фізичного розвитку, рухової підготовленості та статі учнів/учениць, урахування їхніх мотивів та інтересів до занять фізичними вправами; – використання вчителем різноманітних організаційних форм, засобів, методів і прийомів навчання; – досягнення оптимальної рухової активності всіх учнів/учениць упродовж кожного уроку з урахуванням стану здоров’я.

Реалізація мети базової середньої освіти ґрунтується на ціннісних орієнтирах

- повага до особистості учня та визнання пріоритету його інтересів, досвіду, власного вибору, прагнень, ставлення у визначенні мети та організації освітнього процесу, підтримка пізнавального інтересу та наполегливості; - забезпечення рівного доступу кожного учня до освіти без будь-яких форм дискримінації учасників освітнього процесу; - дотримання принципів академічної доброчесності у взаємодії учасників освітнього процесу та організації всіх видів навчальної діяльності; - становлення вільної особистості учня, підтримка його самостійності, підприємливості та ініціативності, розвиток критичного мислення та впевненості в собі; - формування культури здорового способу життя учня, створення умов для забезпечення його гармонійного фізичного та психічного розвитку, добробуту; - створення освітнього середовища, в якому забезпечено атмосферу довіри, без будь-яких форм дискримінації учасників освітнього процесу; - утвердження людської гідності, чесності, милосердя, доброти, справедливості, співпереживання, взаємоповаги і взаємодопомоги, поваги до прав і свобод людини, здатності до конструктивної взаємодії учнів між собою та з дорослими; - формування в учнів активної громадянської позиції, патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, державної мови; - плекання в учнів любові до рідного краю, відповідального ставлення до довкілля.

Загальна мета базової загальної освіти

розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їхньої соціалізації та громадянської активності, свідомого вибору подальшого життєвого шляху та самореалізації, продовження навчання на рівні профільної освіти або здобуття професії, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу.
Мета навчання «Фізичної культури» як складника відповідної освітньої галузі Державного стандарту базової середньої освіти

гармонійний фізичний розвиток особистості учня, підвищення функціональних можливостей організму, вдосконалення життєво необхідних рухових умінь та навичок, розширення рухового досвіду через формування стійкої мотивації учнів до занять фізичною культурою і елементів фізкультурно-спортивної діяльності.

Навчальні, оздоровчі і виховні завдання

– формування загальних уявлень про фізичну культуру, її значення в житті людини, збереження та зміцнення здоров’я, фізичного розвитку; – розширення рухового досвіду, вдосконалення навичок життєво необхідних рухових дій, використання їх у повсякденній та ігровій діяльності; – розширення функціональних можливостей організму дитини через цілеспрямований розвиток основних фізичних якостей і природних здібностей; – формування ціннісних орієнтацій щодо використання фізичних вправ як одного з головних чинників здорового способу життя; – формування практичних навичок для самостійних занять фізичними вправами та проведення активного відпочинку; - формування високого рівня розвитку моральних якостей.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання освітньої галузі фізичної культури

- формує власну психічну та соціально-- психологічну сфери особистості засобами фізичного виховання; - систематично займається фізичною культурою, володіє технікою виконання фізичних вправ; - усвідомлює значення фізичної/рухової активності для підтримання стану здоров’я та задоволення у процесі фізичного виховання.