Categorias: Todos - менеджмент - управління

por Нечипоренко Остап 2 anos atrás

222

Наукові школи менеджменту

В період з 1930 по 1950 роки значну увагу приділяли розвитку школи людських відносин, засновниками якої були Елтон Мейо і Мері Паркер Фоллетт. Вони акцентували на важливості особистісного підходу до працівників як до активних суб'

Наукові школи менеджменту

Наукові школи менеджменту

Школа кількісного (економіко-математичного) підходу

Джеймс Гарднер Марч

В основу кількісної школи покладено ідею про те, що управління є певним логічним процесом, який можна відобразити за допомогою математичних символів та залежностей. В центрі уваги цієї школи знаходиться математична модель, тому що саме за її допомогою управлінську проблему можна відобразити (передати) у вигляді основних її цілей та взаємозв'язків. Інтереси представників кількісної школи практично повністю пов'язані з застосуванням математики в управлінні. Основний внесок цієї школи в теорію управління – це ідея про спрощення управлінської реальності за допомогою математичних моделей.

Школа поведінкових наук

1950 р. - наш час
Кріс Арджирис

Школа поведінкових наук (Концепція управління з позиції науки про поведінку) зосереджувала свою увагу головним чином на дослідженні різних аспектів соціальної взаємодії, мотивації, комунікації в організації, організаційної структури тощо. Засади її дослідження становлять методи "Налагодження міжособистісних стосунків, підвищення ефективності за рахунок людських ресурсів, оптимального вирішення управлінських проблем. Представники цієї школи виходили з того, що правильне застосування науки про поведінку працівників на робочому місці завжди буде сприяти підвищенню ефективності праці як окремого працівника, так і трудового колективу в цілому.

Класична (адміністративна) школа управління

1920-1950 рр.
Анрі Файоль

Теорія Файоля включає в себе дві частини: 1) функції управління і 2) принципи управління. Функції стосуються безпосередньо того, що робить керівник, принципи - як керівник це робить. Файоль виявив, що процес управління характеризується наступними основними взаємопов'язаними функціями: планування, організація, керівництво, координація та контроль. Файоль розписав всі функції управління за рівнями. Причому управлінський процес носить безперервний характер. Акцент же слід ставити на питаннях людських відносин в колективі і взаємовідносин між керівниками і підлеглими. Файоль виділив 14 принципів управління.

Школа наукового управління

1885-1920 рр.
Фредерик Тэйлор та Гаррінгтон Емерсон

Вони досліджували проблеми стомлюваності, рухової активності, шляхи покращення загального стану працівника, робоче місце. Ліліан Гілбрет (як перша жінка, що підготувала тези з психології на ступінь доктора філософії в США) зосередила увагу на науковому доборі, навчанні та розподілі службовців. Вона вже не ігнорувала (як Тейлор) людський фактор. Відтак, вчення Л. Гілбрет стало своєрідним місточ­ком між точним управлінням часом, рухами, процесами, організацією діяльності та керівництвом персоналом.

Школа людських відносин

1930-1950 рр.
Елтона Мейо та Мері Паркер Фоллетт

Цей напрям в розвитку управлінської науки пов'язаний з переходом у господарській діяльності від екстенсивних методів до інтенсивних і зростанням значення людського чинника. Основна увага була звернута на те, що людина як активний суб'єкт діяльності - це особистість, і нею потрібно управляти інакше, ніж іншими чинниками виробництва.