Categorias: Todos - журналістика - права

por Аня Заставнюк 8 meses atrás

72

Журналістика і права жінок

На рубежі XX-XXI століть відбулися значні соціальні зміни, включаючи боротьбу за права жінок. Однією з перших феміністок, які підняли це питання, була Олімпія де Гуж, яка в 1791 році представила «

Журналістика і права жінок

Журналістика і права жінок

Рубіж XX-XXI століть приніс в суспільство безліч змін. Стала іншою політична карта світу, з’явилися нові культури й традиції. Людство почало боротися за права тих, за кого навіть й не думали раніше. А як щодо жінок? Чи вдалось їм за стільки років нарешті отримати рівні права в кар’єрі з чоловіками? Та, врешті-решт, чи може представниця колись «слабкої статі» бути рівноправною частиною журналістського світу?

Економічна незалежність

У поточному році в області маємо 151 переможця за програмами «Власна справа» та «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» урядового проєкту єРобота, з яких більшість також жінки. Історії успіху підприємниць різні. Є жінки, які взяли гроші на розвиток власної справи, так і новачки у бізнесі. Відкриття дитячої студії, швейного виробництва, курячої екоферми, кондитерського цеху, перукарні, салону краси, фітнес-клубу, грумінг-студії, пилорами, виготовлення рослинної олії, паливних пелет – такі бізнес-їдеї реалізовують сучасні жінки.

Соціальні програми підтримки

В Україні стартує освітня грантова програма підтримки жіночих ініціатив СИЛА ЖІНОК з обсягом фінансування 5 мільйонів гривень, спрямована на налагодження взаємодії громадянського суспільства із місцевою владою та бізнесом в нових умовах, вирішення нагальних гуманітарних потреб в громадах, розвиток компетенцій і сприяння згуртованості жінок з різних сфер, підвищення стійкості цивільного населення в Україні.

Розвиток кар'єри

З описом досвіду та необхідних для вакансії навичок проблем зазвичай не виникає. Труднощі починаються, коли справа доходить до переліку бажаних особистісних якостей. Дослідження показали, що жінки набагато рідше подаються на вакансії, якщо в них акцентують увагу на таких «чоловічих» якостях, як агресивність, завзятість чи дух суперництва. Якщо ж замінити ці риси на більш нейтральні — ентузіазм, новаторство, вміння працювати в команді, — відсоток заявок від жінок помітно зростає.

Рівність у заробітній платі

Використовується в контексті дискримінації жінок на ринку праці, а саме гендерного розриву в оплаті праці. Рівна заробітна плата належить до повного спектра виплат та пільг, включаючи основну заробітну плату, виплати без заробітної плати, премії та надбавки.

Боротьба з насильством

"Насильство щодо жінок є неприйнятним і йому має бути покладено край. Цим діям не місце в наших суспільствах. Стамбульська конвенція є орієнтиром і каталізатором дій. Сьогоднішнє рішення про приєднання ЄС свідчить про нашу відданість активізації дій проти гендерного насильства та підтримки його жертв", — сказала міністерка гендерної рівності та заступниця міністра зайнятості Швеції Пауліна Брандберг.

Підтримка жертв насильства

Міністерство соціальної політики нагадує – в Україні за коротким телефонним номером 15-47 ЦІЛОДОБОВО та БЕЗКОШТОВНО діє «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.

Законодавчі заходи

Законодавчі акти у сфері запобігання та протидії домашньому насильству – Постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 655 «Про затвердження Типового положення про притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі».

Випередження насильства

Національна "гаряча лінія" із попередження домашнього насильства — це цілодобова, анонімна та конфіденційна гаряча лінія, яка надає інформаційні, юридичні, психологічні та соціальні консультації постраждалим від домашнього та гендерно зумовленого насильства. Телефонуйте 116 123 або 0 800 500 335.

Правовий аспект гендерної рівності

Гендер – це не лише про відмінність за біологічними ознаками між чоловіками та жінками. Гендерна теорія передбачає зміну соціальної реальності, яка відображає потреби сучасного сьогодення та має мету – забезпечення гендерної рівності.

Права жінок у сфері репродуктивного законодавства

Огляд прав жінок у шлюбі та родині: рівність перед законом, право на розлучення, спадкування тощо.

Аналіз законодавства, що регулює право жінок на доступ до репродуктивних послуг та контролю над своїм тілом. Розгляд законів, що гарантують захист від насильства в сім'ї та інших форм гендерно зумовленого насильства.







Міжнародні акти

Аналіз правових механізмів для боротьби з гендерною дискримінацією на робочому місці та в суспільстві. Розгляд процедур та інструментів для подання скарг на випадки гендерної дискримінації та їхнього розгляду.


Законодавчі акти гендерної рівності

Аналіз законодавства, що регулює права жінок та чоловіків на рівні можливості та захист від дискримінації. Огляд міжнародних конвенцій та договорів, які зобов'язують країни до забезпечення гендерної рівності.


Права жінок у медіа

Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї; спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров'я жінок, встановленням пенсійних пільг; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям

Підтримка жіночих ініціатив у медіа

Аналіз ролі ЗМІ у підтримці та висвітленні ініціатив та проектів, спрямованих на підвищення свідомості про проблеми жінок, виступ за їхні права та просування гендерної рівності.







Гендерна рівність у медіа

Розгляд заходів, які вживаються для забезпечення рівних можливостей для жінок у сфері масової інформації, включаючи політики з протидії дискримінації та створення сприятливих умов для розвитку кар'єри.

Представленість у журналістиці

Аналіз кількості жінок у професії журналіста, їхніх можливостей просування по кар'єрній драбині та рівня представленості жінок у вищих посадах у ЗМІ.

Гендерні аспекти

Гендерний аспект має досить широке коло тем: домашнє насильство (як його ще називають, гендерно зумовлене), гендерна рівність, тобто рівні права та можливості для чоловіків і жінок, гендер у контексті ЛГБТ — ідентичність, трансгендерність, а також дискримінація, сексизм тощо.

Представленість у ЗМІ

Аналіз статистики та досліджень щодо кількості жінок та чоловіків у журналістиці, включаючи різні позиції, від кореспондентів до керівництва ЗМІ.


Репрезентація гендерних питань

Аналіз того, як ЗМІ висвітлюють гендерні питання та проблеми, такі як насильство щодо жінок, рівність у заробітній платі та інші аспекти гендерної нерівності.







Статеві стереотипи

Вивчення поширених статевих стереотипів у відображенні жінок та чоловіків у ЗМІ та їх вплив на формування гендерних уявлень у суспільстві.

Історія розвитку

В 1791 році одна з перших феміністок Олімпія де Гуж подала до французького революційного парламенту «Декларацію прав жінки та громадянки», яка передбачала зрівняння в соціальних і політичних права жінок та чоловіків. Документ не оцінили, а його авторку за два роки стратили на гільйотині. Проте рух за права жінок нікуди не зник і в середині ХІХ століття запалав з новою силою. Головною вимогою феміністок тоді було надання жінкам виборчих прав. Найрадикальніші діяли у Британії. Намагаючись достукатись до влади, вони оголошували голодування, били вікна в урядових будівлях та магазинах, підпалювали церкви та залишали вибухівку в парках (хоча намагалися уникати жертв під час своїх атак).

суфражистки


Розширення прав жінок

Після отримання права голосу рух за рівність жіночих прав розвивався далі, включаючи отримання прав на освіту, працю, власність та боротьбу за рівність в сімейних та соціальних сферах.

Отримання права голосу

Мілітантні акції та активна боротьба суфражеток призвели до того, що протягом XX століття жінки поступово отримали право голосу в багатьох країнах світу.

Початок руху за права

Початок XIX століття, коли почали формуватися перші організації і рухи, що виступали за рівність прав жінок, такі як суфражетки у Великій Британії та Сполучених Штатах.