Categorias: Todos - мораль

por Настя Євдокименко 2 anos atrás

180

Григорій Сковороода "Бджола та Шершень"

Григорій Сковорода в своїй байці "Бджола та Шершень" розкриває важливість праці, що відповідає природним нахилам людини. Центральна тема твору — суперечність між трудовим способом життя та паразитичним існуванням.

Григорій Сковороода

Григорій Сковороода "Бджола та Шершень"

Байка "Бджола та Шершень" розповідає про важливу роль праці за покликанням (тема «сродної» праці), розкриття суперечності між трудовим способом життя і паразитичним існуванням.

Григорій Сковорода

Григорій Савич Сковорода — український просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог. 

Мудрі думки
"Бджола та Шершень"
Життя Григорія Сковороди

Паспорт твору

"Бджола та Шершень"аналіз твору — тема, ідея та жанр розкриті в цій гілці.

Примітки

Примітки: Байка присвячена темі «сродної» праці (автор висловлює свої погляди на життєву необхідність працювати за природними нахилами, здібностями). Твір входить до збірки «Байки харківські».

Алегоричні образи

Алегоричні образи: Бджола (алегоричний образ працьовитої, мудрої, досвідченої людини); Шершень (алегоричний образ людини лінивої, яка звикла користуватися результатами чужої праці).

Жанр

Жанр «Бджола та шершень»: літературна байка.

Композиція

Твір складається з двох частин.

Загалом

У байці «Бджола та Шершень» письменник розкриває суспільне й моральне значення праці. Мораль (її автор називає «сила») байки проста: праця має стати природною потребою, «найсолодшою поживою». Тільки тоді життя матиме сенс і красу. В улюбленій справі людина щаслива, а в безділлі — деградує.

2-га частина

Друга частина («сила») містить тлумачення прихованого змісту першої.


1-ша частина

Сюжетна частина побудована у формі діалогу між Шершнем, який сміється над працелюбністю Бджоли і над бджолою, яка отримує від праці задоволення.


Сюжет твору

Сюжет цієї байки був поширений у творчості російських байкарів ХVІІІ ст. (наприклад, байка Сумарокова «Жуки и Пчелы».

Сюжет
Сила

«Сила» у байкаря тут вийшла значно більшою, ніж сама фабула. Вона переросла в цілий трактат, пересипаний багатьма фактами з життя, посиланнями на Цицерона, Епікура, біблійними висловами. Тут наявні й автобіографічні елементи: в особі «студента» не важко впізнати самого Сковороду. «Немає більшої радості, аніж жити за покликанням»,— проголошує він.


Мораль

Мораль байки проста: праця повинна стати для людини природною потребою, «найсолодшою поживою». Тільки тоді життя матиме зміст і красу. У праці людина відчуває радість буття, а в безділлі деградує.


Дійові особи

Головні герої: Бджола, Шершень.

Аналіз
Шершень

Шершень — се образ людей, котрі живуть крадіжкою чужого і народжені на те тільки, щоб їсти, пити і т. ін.;


Бджола

Бджола — це символ мудрої людини, яка у природженому ділі трудиться;


Ідея

Ідея «Бджола та шершень»: уславлення улюбленої праці, яка є стимулом життя; засудження паразитичного способу існування. Праця має стати для людини природною потребою і «найсолодшою поживою» (ідея спорідненої праці).

Уславлення праці
Праця- стимул життя
Праця- найсолодша пожива