por Виктория Бойко 3 anos atrás
409
Mais informações
Свята у Великій Британії - це офіційно встановлені у Великій Британії святкові, пам'ятні дні. Це може здатися дивним, але у британців менше свят, ніж у багатьох інших країнах. Деякі з них називаються Банківськими святами через те, що в ці дні банки закриваються. В даний час в Англії та Уельсі вони складають п’ять державних свят (Новий рік, Великодній понеділок, весняні та пізні літні канікули наприкінці травня та серпня та День подарунків; у них також є два загальних свята (Велика п’ятниця, Різдво). У Шотландії та Північній Ірландії вони мають шість державних свят, плюс два інші державні свята.
День святого Валентина у Великій Британії відзначають, як і в інших країнах, 14 лютого. Історія цього свята й особистість самого Святого Валентина завжди були оточені загадками і суперечностями.
Деякі повір'я дійшли до наших днів та збереглися в мові. Наприклад, в середні століття юнаки й дівчата тягнули з чаші листочки паперу з прогнозом імен своїх майбутніх «Валентинів» і «Валентин», а потім тиждень носили їх прикріпленими до рукава. У сучасній англійській є вираз "to wear your heart on your sleeve" (букв. «Носити серце на рукаві»). Якщо так говорять про вас, це означає, що іншим людям дуже легко вгадати ваші почуття.
Інше повір'я пов'язане з ворожінням на судженого. Деякі вважали, що перший птах, яку незаміжня жінка побачить у день Святого Валентина, вкаже їй на рід занять її майбутнього чоловіка. Летюча високо в небі малиновка пророкувала моряка, горобець - що її щастя складе бідна людина; щиглик обіцяв мільйонера.
Юним дівам варто цього ранку встати раніше: згідно з повір'ям, перший чоловік, якого вони побачать, коли він проходить повз будинок, - їх суджений.
У Великобританії перед Днем Святого Валентина всюди можна побачити вельми популярні в ці дні фігурки й зображення Купідона. Зазвичай його зображують у вигляді маленького крилатого хлопчика з луком і стрілами. Міфи свідчать, що його стріли приносять любов в ті серця, які вони пронизують.
Одна з версій виникнення Дня святого Валентина свідчить, що він йде корінням в дні суворого правління римського імператора Клавдія Другого. В ті часи імперія була залучена в численні кровопролитні війни, особливої любові до яких народ не мав. Клавдій немилосердний не міг набрати солдатів у свої легіони. І він був упевнений: причина в тому, що чоловіки не бажають залишати своїх коханих і рідних. В результаті Клавдій заборонив всі заручення і шлюби в Римі.
І в цей момент на захист любові встав священик Валентин. Він почав таємно проводити одруження всупереч забороні імператора. Коли Клавдію повідомили про подібне порушення указу, Валентина схопили й посадили під замок, де він і провів решту своїх днів до своєї смерті 14 лютого 270 року н. е.
День святого Патрика – традиційне ірландське свято, яке в наш час стало популярним не лише в Ірландії, але у Великій Британії, Канаді, США, Аргентині, Австралії, Новій Зеландії та інших країнах. Особливо це свято популярне серед молоді. Урочистості в день святого Патрика зазвичай включають паради і фестивалі, виконання танців та зелений колір.
Його відзначають щорічно 17 березня.
До народних традицій святкування відноситься розпиття хоча б однієї чарки спиртного в якому-небудь пабі. Спочатку найбільш поширеним напоєм в цей день був віскі, згодом дуже популярним став ель. Існує так звана «Чарка Патріка» — одиниця виміру випитого віскі. До того, як випити останній стакан віскі, необхідно було покласти в стакан трилисник. Це називалося «осушити трилисник». Випивши віскі, трилисник належало кинути за спину через ліве плече — на щастя.
За народною ж традиції в цей день заведено одягатися в зелене або прикріплювати до одягу трилисник. Вперше про цей звичай згадується в 1689 році. До цього року ірландці носили на грудях хрести святого Патріка. Аж до XVIII століття звичай носіння трилисника вважався вульгарним, але з плином часу традиція прижилася.
Символами Дня святого Патрика є трилисник, лепрекони (казкові істоти маленького росту, що шиють взуття для інших казкових істот і є хранителями скарбів), арфа (зображена на гербі Ірландії), і шілейла (дубовий або терновий посох із загнутим кінцем.
Ірландці почали відзначати День святого Патріка як національне свято ще в X-XI ст. Причому не тільки на території Ірландії, а й в інших європейських країнах, де була ірландська діаспора. На початку XVII ст. цей день був включений в літургійний календар католицької церкви. Церковна урочистість переноситься, якщо день пам’яті святого випадає на Страсний тиждень (тиждень перед Великоднем). Світське свято практично у всіх країнах проводиться 17 березня, в деяких він розтягується на кілька днів.
У 1903 році День Святого Патріка став офіційним вихідним днем в Ірландії. В цьому ж році був виданий закон, який наказував закривати бари та паби 17 березня через надмірне вживання громадянами алкоголю (закон був скасований в 1970-і рр).
День подарунків (англ. Boxing Day) — свято, що відзначається у Великій Британії та країнах Британської співдружності націй: Австралії, Новій Зеландії, Канаді, а також в Кірибаті, Самоа та ін. «День подарунків» відзначається у цих країнах щорічно 26 грудня.
В наші дні його відмінною рисою стали гігантські розпродажі в великих і маленьких магазинах. Саме в День подарунків можна придбати будь-яку вподобану річ за півціни. Чим народ із задоволенням користується.
«День Святого Стефана» — католицьке свято-аналог «Дня подарунків», має схожі традиції, тому день вшанування Стефана Першомученика і «День подарунків» нерідко плутають. У православних це свято, відоме також як Степанів день, відзначається 27 грудня (9 січня).
День подарунків — найважливіший день для любителів полювання на лисиць у Великій Британії і США. Зустрічі проходять у великих містах або селах. Щороку саме 26 грудня стартує Чемпіонат світу з хокею серед молодіжних команд (збірні до 20 років), а 23 грудня починається в швейцарському Давосі Кубок Шпенглера.
Англійське словосполучення «Boxing day» зазвичай перекладають як «День подарунків», буквальне значення — «День коробок» (маються на увазі саме коробки, в які кладуть подарунки). Історично склалося так, що 26 грудня відкривали пожертвування в церкві, які збирали напередодні на Різдво, 25 грудня. Їх роздавали бідним. Тож, саме тому вважають, що у цей день потрібно подарувати подарунок не тільки близьким, але й допомогти бідним. У багатьох країнах, до слова, відмінною рисою Дня подарунків стають гігантські розпродажі в магазинах.
Bonfire Night - Ніч феєрверків або Ніч Гая Фокса святкують 5 листопада в містах і селищах Великобританії. Це свято уособлює порятунок монарха Якова I.
Гай Фокс – дворянин, який умів застосовувати порох, один з учасників "Порохової змови" 1605 року, метою якого був воєнний переворот у Великобританії.
Змовникам не вдалося втілити в життя задумане. Про те, що в підземеллях парламенту планують підірвати величезні бочки з порохом, стало відомо в королівському оточенні. Уночі 5 листопада в підземеллі парламенту було спіймано Гая Фокса. Він не був ватажком перевороту, але був відповідальним за підрив бочок, оскільки вмів поводитися з порохом. Гая Фокса помістили в Тауер і стратили за кілька днів разом з іншими змовниками. Саме його ім'я залишилося на слуху як людини, яка скоїла замах на королівську владу.
У Великобританії понад чотири століття влаштовують Ніч феєрверків. Насправді це свято – символ порятунку монархії та день страти змовників, одного з яких звали Гай Фокс. У народі традиційно почали влаштовувати факельні ходи і спалювати опудало Гая Фокса. У переддень свята діти на вулицях просять у перехожих "монетки для Гая", маючи на увазі, що вся сума піде на вогнище для бунтівника. На зібрані гроші купують петарди та феєрверки, а з настанням темряви запалюють їх.
У цю ніч відзначається провал Порохової змови, коли група католиків-змовників спробувала підірвати Парламент Великої Британії в Лондоні. Замах планувався на ніч на 5 листопада 1605 року, на час тронної промови протестантського короля Якова I, коли, крім нього, у будівлі Палати лордів мали б були присутніми члени обох палат парламенту і верховні представники судової влади країни.
Для жителів Сполученого Королівства Великої Британії та Ірландії Різдво є найбільшим і найулюбленішим святом. Нині багато британців не є релігійними, а тому для багатьох важливі саме різдвяні традиції, які об’єднують британські родини.
Для британських різдвяних традицій дуже характерним є розсилання великої кількості різдвяних листівок усім близьким, знайомим та колегам. Першу різдвяну листівку в країні було відправлено у 1840 році, згодом ця ідея набула поширення. У наші дні щороку в країні перед Різдвом висилається понад мільярд листівок, тоді як населення країни становить 60 мільйонів.
Перед різдвяним обідом британці відвідують церковну службу. Потім повертаються додому, і проводять час в теплому сімейному колі. Головною стравою на столі є індичка, особлива увага приділяється різдвяної випічки - Christ's Bread, Christmas Pudding, Christmas Pie.
До Різдва вся Велика Британія перетворюється з манірною дами в блискучу леді. Скрізь виблискують гірлянди, іскриться мішура, будинки сяють вогнями, на дверях британці вішають традиційні різдвяні віночки. Будинки прикрашаються омелою, вважається, що вона має цілющу силу і захищає від лиха. У Лондоні на Трафальгарській площі напередодні Різдва щорічно встановлюють красиву головну ялинку країни.
На Різдво британці зазвичай дарують різноманітні сувеніри. Діти чекають подарунки від Отця Різдва (Father Christmas), перед цим вони пишуть йому листа зі своїми бажаннями і відправляють його в камін, щоб з димом їх мрії потрапили за призначенням і повернулися в якості подарунка, який міститься в спеціально підвішеній над каміном шкарпеткою або панчохою.
Великдень у Великобританії - один з найважливіших релігійних свят у році. На Великдень британці святкують відродження, даруючи один одному великодні шоколадні яйця, що відкриваються і з’їдаються у великодню неділю.
У Страсну П’ятницю булочники продають гарячі булочки у формі хреста. Наступний після Великодня понеділок вихідний, і багато людей їдуть на морське узбережжя на цілий день чи йдуть на яке-небудь спортивне змагання — футбол чи стрибки. У Великобританії немає чіткої дати для Пасхи (це однаково як для церковного календаря католиків, так і православних).
Словник англійських слів на тему Великодня є чудовим способом дізнатися більше про культуру Великої Британії та розширити свою лексику.
Основні символи Великодня – паски, фарбовані яйця і пасхальний кролик. Яйця, як правило, фарбують у два кольори: червоний і зелений. Червоний колір символізує кров Христа, пролиту за наші гріхи, а зелений – святість і безгрішність. Останнім часом у англійців з’явилася ще одна традиція: вони дарують один одному шоколадні яйця з карамельної або горіховою начинкою. У Світлий понеділок діткам на вулиці роздають частування, великодні яйця та іграшки.
Великодній кролик символізує достаток у домі. Різноманітні фігурки кролика можна зустріти скрізь, і задовго до свята у продажу з’являються шоколадні кролики.
Традиції святкування Великодня в Англії веселі і барвисті. У всіх містах і містечках Англії проходять органні концерти, запальні танці, всілякі паради і ходи.
У кожній країні існують свої традиції святкування Великодня. Великдень у Великобританії, по суті, починається ще у п’ятницю перед святом. Good Friday – так по-англійськи називається день жалоби. Ще Страсна п’ятниця має назву Довга або Довга. В англійців є традиція – з ранку у Страсну п’ятницю пити чай зі спеціально приготовленою випічкою. Вона являє собою круглі булочки з родзинками, прянощами і цукатами, на яких зверху вирізається зображення хреста. Англійська випічка символізує сходження Ісуса Христа на Голгофу. Англійці у Страсну п’ятницю згадують біблійну історію, як Ісус Христос був розп’ятий за гріхи людські.