Po śmierci Bolesława Chrobrego państwo piastowskie zmagało się z poważnym kryzysem wewnętrznym. Pomimo imponujących sukcesów na arenie międzynarodowej, struktury wewnętrzne były słabe.
Koronacja Bolesława Chrobrego
Po śmierci przebywającego w Rzymie cesarza Niemiec Henryka II – 13 lipca 1024 roku – możliwa stała się wreszcie koronacja Bolesława Chrobrego. Jednak jej ostateczna data opóźniła się w związku ze śmiercią papieża Benedykta VIII
Koronacja Bolesława Chrobrego odbyła się 18 kwietnia 1025 roku w czasie Wielkanocy.
władzę objął w wyniku walki z Odą i jej synami, których następnie wypędza z kraju.
Przyczyniło się do tego głównie poparcie drużyny książęcej, która nie chciała rozszerzenia wpływów niemieckich w Polsce.
Polskie Plemiona
Mazowszanie
Pomorzanie
Wiślanie
Polanie
Kryzys państwa piastowskiego (po śmierci Bolesława Chrobrego)
Państwo Bolesława Chrobrego, mimo sukcesów odnoszonych na arenie międzynarodowej było słabe wewnętrznie. Poszczególne prowincje zachowywały odrębność, głównie w wyniku prowadzenia gospodarki naturalnej i braku powiązań handlowych między nimi. Zdobycze terytorialne przynosiły chwałę i zamożność jedynie władcy i jego otoczeniu, zaś reszta społeczeństwa często ponosiła koszty zbrojnych wypraw.
Mieszko I
Był ojcem Bolesława I Chrobrego
Ksiaze Polski z Dynastji Piastów
Sprawował Władzę około 960r.
Był Synem Siemomysła
Bitwy
Zdobycie Kijowa 1018r.
Oblezenie Szczecina 1121r.
Najazd na Czechy 102r.
Bolesław I Chrobry
Był pierwszych koronowanym Królem (od 1025r)
Panowanie Kazimierza Odnowiciela
W 1039 roku do Polski wraca Kazimierz Odnowiciel. Popierają go Niemcy, które boją się wzmocnienia Czech, a także przeniesienia powstania chłopskiego na ich tereny oraz Ruś pragnąca powstrzymania działań Miecława sprzymierzonego z pogańskimi Pomorzanami. Dzięki pomocy wojska niemieckiego (500 rycerzy) Kazimierz podporządkowuje sobie Małopolskę z Krakowem oraz opanowuje Wielkopolskę.
Chrzest Polski
Drużyna książęca
siły zbrojne księcia pozostające pod jego rozkazami i na jego utrzymaniu.
Formacja zbrojna występująca w państwach wczesnofeudalnych w Europie Środkowej, w tym w Polsce do czasów Kazimierza Odnowiciela.
Chrzest Polski za pośrednictwem Czech nastąpił w 966 roku.Ochrzcił się sam władca i jego bezpośrednie otoczenie, drużyna i dworzanie, natomiast chrystianizacja społeczeństwa trwała przez kolejne wieki.
Zjazd Gnieźnieński
poprzedziła pokojowa misja chrystianizacyjna Wojciecha w Prusach. Chrobry, utrzymując poprawne stosunki z cesarstwem, rozpoczął wyprawy na tereny pogańskie plemion pruskich położona na północnym-wschodzie Polski. W 997 roku wygnany z Pragi biskup Wojciech, przyjaciel cesarza Ottona III i papieża Sylwestra II, przyjechał wraz z braćmi na dwór Chrobrego.