Categorii: Tot - властивості

realizată de Прокоф'єва Марія 2 ani în urmă

169

Алотропія

Не всі неметалічні елементи володіють алотропними формами. Наприклад, гідроген, нітроген, а також елементи VIIA і VIIIA груп не мають алотропних модифікацій і формують лише одну просту речовину.

Алотропія

Алотропія властива не всім неметалічним хімічним елементам

Наприклад, Гідроген, Нітроген, елементи VIIA і VIIIA груп не мають алотропних модифікацій, тобто кожен із цих елементів утворює лише одну просту речовину

Алотропія

Сульфуру

Кристалічна сірка
Ромбічна форма

При кімнатній температурі Сульфур перебуває у вигляді α-сірки, що являє собою жовті крихткі кристали без запаху, нерозчинні у воді. Якщо молекули розташовані щільно, то це -алотропна форма ромбічної сірки.

Моноклінна форма

За температур вище відбувається повільне перетворення α-сірки в β-сірку, що є майже білими кристалічними пластинками. Менш щільне упакування молекул спричинює виникнення-алотропної форми моноклітинної сірки.

Пластична сірка
Якщо сірку розплавити й швидко охолодити, утворюється третя алотропна форма: пластична сірка — коричнева гумоподібна маса. Їй можна надати будь-якої форми. Це пояснюється тим, що сірка не містить молекул S8, а складається з довгих ланцюжків атомів Сульфуру.

Карбону

Фулерени
Були відкриті у 1985 році групою американських і британський учених

Фулерени — це тверді кристалічні речовини, які на відміну від інших алотропних модифікацій, розчиняються в органічних розчинниках з утворенням яскраво забарвлених розчинів. Молекули фулеренів являють собою сфери або еліпсоїди.

Графен
Двовимірна структура, утворена шаром атомів Карбону завтовшки в один атом

За певними оцінками графен має велику механічну міцність та рекордно велику теплопровідність і рухомість електронів. Він має перспективи застосування в наноелектроніці та, можливо, замінить силіцій у комп'ютерних мікросхемах

Графіт
Графіт є темно-сірою речовиною з металічним блиском, жирний на дотик. На відміну від алмазу, графіт непрозорий, проводить електричний струм і залишає сірий слід на папері. Графіт має дуже високу температуру плавлення (3700 °С).
Алмаз

Завдяки будові алмаз — найтвердіша з усіх відомих природних речовин. Усі чотири валентних електрони кожного атома Карбону беруть участь в утворенні зв'язків, тому алмаз не проводить електричний струм. Це безбарвна прозора кристалічна речовина, добре заломлює світло.

Алмаз і графіт можуть взаємоперетворюватися. При сильному нагріванні без доступу повітря алмаз чорніє і перетворюється на графіт. Графіт можна перетворити на алмаз при високій температурі і великому тиску.

Карбін
Він має лінійну будову: =C=C=C=C=C= або −C≡C−C≡C−.

Карбін за фізичними властивостями схожий на графіт і іноді трапляється в ньому у вигляді білих прожилок. Карбін володіє напівпровідниковими властивостями.

Оксигену

Озон
Він затримує шкідливе для людини ультрафіолетове випромінювання Сонця, поглинає інфрачервоні промені Землі, перешкоджаючи її остиганню. Молекула озону нестійка, досить легко розпадається: 2О3 → 3О2
Озон значно сильніший окисник, ніж навіть кисень. Він окиснює чимало речовин, які не окиснює кисень, наприклад срібло та ртуть: 8 Ag + 2 O3→ 4Ag2O+ O2
Озон використовують для очищення питної води, дезінфекції повітря. Повітря хвойних лісів корисне, тому що озон утворюється в процесі окиснення смоли хвойних дерев.
У природі озон утворюється з кисню під час грозових розрядів, а на висоті 10-30 км – під дією ультрафіолетового випромінювання. 3О2 → 2О3
Озон – це газ синього кольору, майже в 1,7 рази важчий за повітря, має різкий дратівний запах. Назва походить від грецького озейн – «запах». Значно краще, ніж кисень, розчиняється у воді. Токсичний, надзвичайно сильний окисник.
Кисень
Кисень – безбарвний газ, трохи важчий за повітря, без запаху, дуже погано розчиняється у воді.
Ця алотропна модифікація Оксигену відіграе важливу роль y процесах дихания, горіння, обміну речовин та енергії, виробництві металів тощо.
Поширена в природі речовина. Достатньо пригадати, що повітря на 1/5 екладається з нього.

Фосфору

Червоний форсоф
Червоний фосфор не отруйний і в сірковуглеці не розчиняється. Густина його 2,20 г/см³. Запалюється червоний фосфор лише при температурі 240°С. При нагріванні він не плавиться, а переходить безпосередньо з твердого в газоподібний стан (сублімує). При охолодженні пари фосфору переходять у білий фосфор.

Являє собою порошкоподібну речовину червоно-бурого кольору. Утворюється при тривалому нагріванні білого фосфору в герметично закритому посуді при температурі близько 250°С

Чорний фосфор

Речовина, схожа на графіт, має шарувату будову. Він масний на дотик, з металічним блиском, виявляє властивості напівпровідників.



Речовина, схожа на графіт, має шарувату будову. Він масний на дотик, з металічним блиском, виявляє властивості напівпровідників.

Утворюється також з білого фосфору при тривалому нагріванні (200ºС) під великим тиском (1220 МПа).

Білий фосфор
Являє собою безбарвну воскоподібну речовину з жовтуватим відтінком, через що його називають також жовтим фосфором. Утворюється при швидкому охолодженні пари фосфору. У воді практично не розчиняється, але добре розчиняється в сірковуглеці CS2

Білий фосфор надзвичайно отруйний — на шкірі залишає хворобливі опіки. Доза його в 0,1 г — смертельна для людини.На повітрі білий фосфор легко окислюється. При цьому частина хімічної енергії перетворюється в світло. Тому білий фосфор у темряві світиться. Білий фосфор — легкозаймиста речовина. Температура його займання 40°С, а в дуже роздрібненому стані він самозаймається на повітрі навіть при звичайній температурі. Тому білий фосфор зберігають під водою.