Categorii: Tot - література - герої - модернізм - мистецтво

realizată de Ivanna Burdeina 1 an în urmă

319

Ольга Кобилянська

Ольга Кобилянська была выдающейся украинской писательницей-модернисткой и феминисткой, известной своими произведениями о проблемах женщин и жизни в буковинских селах. Она была близкой подругой Леси Украинки, и их дружба оказала значительное влияние на её творчество.

Ольга Кобилянська

Ольга Кобилянська

Ольга Юліанівна Кобилянська — українська модерністська письменниця, рання буковинська феміністка, близька подруга та соратниця Лесі Українки. Авторка повістей та оповідань про проблеми українського жіноцтва та буковинського села на межі століть, щоденника та листів. Одна з найважливіших постатей раннього модернізму в українській літературі.

Помічник

У гілці "Помічник" ви можете:

  1. переглянути статистику творів Ольги Кобилянської;
  2. послухати аудіокнигу новели "Меланхолійний вальс";
  3. перевірити свої знання з теми "Меланхолійний вальс" Ольги Кобилянської.
Тест

Тест для перевірки свої знань з теми "Меланхолійний вальс" Ольги Кобилянської.

Аудіокнига

Аудіокнига новели "Меланхолійний вальс" Ольги Кобилянської.

Статистика

Статистика про основні твори Ольги Кобилянської.

Цікавинки

У гілці "Цікавинки" ви можете:

Теоретичні відомості

У теоретичних відомостях міститься інформація про життя та творчість письменниці, а також детальний аналіз новели "Меланхолійний вальс". Цей матеріал може знадобитися під час підготовки до уроку та ЗНО.

Презентація

Презентація містить аналіз новели "Меланхолійний вальс" Ольги Кобилянської. Матеріал підійде як для розгляду на уроці, так і для підготовки до ЗНО.

Фільм

«Меланхолійний вальс» — український повнометражний художній фільм режисера Бориса Савченка, створений у 1990 році на Київській кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка. Фільм знятий за мотивами однойменного оповідання, листів і щоденників Ольги Кобилянської.

Художній аналіз

Аналіз літературного твору — логічна процедура, сутність якої полягає у розчленуванні цілісного літературного твору на компоненти, елементи, в розгляді кожного з них зокрема та у взаємозв'язках з метою осягнення, характеристики своєрідності цього твору.

Художній напрям

Модернізм - (modern - сучасний) - літературно-мистецький напрям кінця ХІХ - поч. ХХ ст., представники якого здійснюють у мистецтві експеримент із часом і простором, формою і художніми засобами, самим способом зображення художньої дійсності.

Неороманти́зм (від грецьк. νέος - молодий, новий і фр. romantisme) — умовна назва естетичних тенденцій, що виникли в світовій культурі, зокрема в літературі, живописі та музиці, який традиційно пов'язують з модерністськими реакціями на позитивізм і натуралізм наприкінці 19 – на початку 20 ст. Течія раннього модернізму.

Літературний рід

Епос (з грецької – слово, розповідь) – рід літератури, що прагне зобразити дійсність в її об'єктивній сутності, в об'єктивному перебігу подій, сюжетному їх розвитку, наче поза втручанням автора.

Новела (іт. novella, від лат. novellas — новітній) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією.


Головні герої

Жіноча краса залежить не лише від того, наскільки вона піклується про свій зовнішній вигляд. Головна краса, яка є у дівчат – це їх внутрішній світ. Ольга Кобилянська вирішила зобразити саме цей помисел у своєму творі «Меланхолійний вальс». Вона вирішила зобразити буденне життя інтелектуальних жінок, які постійно шукають красу. Ольга Кобилянська створила три жіночі образи, кожен із яких символізував щось своє.

Образ Софії

Софія Дорошенко ─ творчо обдарована особистість, лірична й емоційна. Такі деталі, як подерті рукавички або затикання найменших щілин у вікні розкривають у ній нервову, вразливу, чутливу до світу, замкнену особистість. Мистецтво стає засобом саморозкриття, віддушиною для духовних сил героїні, яка зазнала приниження у житті (через нещасливе кохання).

Образ Ганни

Ганна ─ емоційна, нестримна, вибухова, непостійна. Однак натуру мала чисту, без фальшу. Її гарячковість швидко змінювалась добротою та чуйністю. Вона талановита і живе своїм ремеслом. В особистому житті не терпить приписів, їй байдуже, що скаже світ про її особисте життя. Мрія - розвиватися.


Образ Марти

Марта ─ втілення любові. Стримана, терпляча, жіночна, «ладна обійняти весь світ», «вчилася музики, язиків і різних робіт ручних». Готувалася стати вчителькою. За словами Ганни ─ вроджена жінка і матір.


Проблематика

Найголовнішим у новелі є нестримний пошук Софією, Мартою і Ганною гармонії та краси, жагуче бажання досконалості та рівноваги. Така ідеалізована картина можлива тільки в мистецтві, де панує незвичайна атмосфера, високий, загадковий дух, а персонажі постають сильними, неординарними особистостями.

Пошуки щастя
Мистецтво і буденність
Жіноча рівноправність

Паспорт твору

«Меланхолійний вальс» аналіз твору — тема, ідея та жанр розкриті в цій гілці.

Ідея

Ідея - утвердження думки про вільний вибір жінкою свого життєвого шляху та необхідність створення умів для її самореалізації.

Тема

Тема новели - розповідь про життя трьох жінок, які своїми думками та світовідчуттям не вписувалися в тогочасний формат пересічних жіночих душ.

Жанр

«Меланхолійний вальс» ─ новела української письменниці Ольги Кобилянської.