Categorii: Tot - діти - природа - екологія - збереження

realizată de Alex Lvovskyi 2 ani în urmă

192

ЗМІСТ, МЕТА І ЗАВДАННЯ ЕКОЛОГО-ПРИРОДНИЧОЇ ОСВІТИ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ТА СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО НЕЇ

Екологічна освіта для дітей дошкільного віку має на меті формувати у них базові знання про природу, екологію та охорону навколишнього середовища. Важливо, щоб діти засвоювали норми і правила поведінки в природі, розвивали допитливість та спостережливість, а також розуміли необхідність збереження природи.

ЗМІСТ, МЕТА І ЗАВДАННЯ
ЕКОЛОГО-ПРИРОДНИЧОЇ ОСВІТИ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ТА СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО НЕЇ

ЗМІСТ, МЕТА І ЗАВДАННЯ ЕКОЛОГО-ПРИРОДНИЧОЇ ОСВІТИ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ТА СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО НЕЇ

Сучасні підходи в екологічній освіті дошкільників

ІНТЕГРАТИВНИЙ ПІДХІД
ІНТЕГРАТИВНИЙ ПІДХІД Інтегрований підхід забезпечує цілісність освітнього процесу, сприяє створенню умов для застосування дітьми набутих знань у різних видах діяльності. Важливість реалізації цього підходу в системі дошкільної освіти дослідники пояснюють інтегрованим характером екологічних знань, які включають елементи знань з біології, географії, хімії, фізики, а також медичні, валеологічні, економічні, правові знання; впливом екологічної освіти на різнобічний розвиток дитини; особливостями організації життєдіяльності дітей в умовах ЗДО.
ДІЯЛЬНІСНИЙ ПІДХІД
ДІЯЛЬНІСНИЙ ПІДХІД Категорія діяльності – центральна у взаєминах людини з навколишнім світом та в становленні особистості. Особистість неможливо створити як річ, наділивши її бажаними якостями. Вона формується лише в процесі діяльності людини. У процесі ознайомлення дітей з природою діяльність може мати пізнавальний, естетичний, природоохоронний характер, бути прагматичною (розглядатися з позицій “корисності” для людини) чи непрагматичною (спрямованою на задоволення духовних потреб людини без порушення процесу життєдіяльності об’єкта в середовищі його існування). Найважливіша характеристика особистості з високим рівнем природничо-екологічної компетентності – прагнення до непрагматичної взаємодії зі світом Природи.
СЕРЕДОВИЩНИЙ ПІДХІД
ЕСТЕТИКО-ЕКОЛОГІЧНИЙ ПІДХІД
ЕСТЕТИКО-ЕКОЛОГІЧНИЙ ПІДХІД Однаково актуалізує когнітивну, чуттєво-емоційну, мотиваційно-діяльнісну сфери дитини, запускаючи тим самим механізм цілісного пізнання нею природного довкілля. Згідно з означеним підходом розвиток суб’єктно-етичних стосунків між дитиною і природою відбувається за умови накопичення цінностей емоційних переживань емпатійного характеру та образної оцінки її гармонії. Накопичений позитивний емоційний досвід створює передумови для розвитку стійкого позитивного ставлення до природи. Доцільність застосування підходу зумовлена віковими особливостями дітей дошкільного віку, їх високою сензитивністю до краси природи, здатністю емоційно відгукуватися на її прояви, прагненням до художньо-творчої діяльності в природі чи її засобами.

Екологічне виховання як складова еколого-природничої освіти – це:

педагогічний процес, що спирається на ідеї та поняття екології (С.Ніколаєва).
системна педагогічна діяльність, спрямована на розвиток екологічної культури особистості (М.Фіцула);
система впливу на людей (дітей) з метою формування їхньої екологічної культури, гуманності, науково обґрунтованого ставлення до природи на основі національних й загальнолюдських цінностей (В.Діденко);
формування в людини свідомого сприйняття довкілля, почуття особистої відповідальності за діяльність, що пов’язана з перетворенням навколишнього природного середовища, упевненості в необхідності дбайливого ставлення до природи, розумного викорис- тання її багатств (М.Мусієнко);

ТЕХНОЛОГІЇ, ЯКІ РЕАЛІЗУЮТЬ ЗАЗНАЧЕНІ ПІДХОДИ

Інтегративний підхід
Технологія використання казки у формуванні основ екологічної культури дошкільників, технологія використання пейзажного живопису у формуванні естетичного ставлення до природи, технологія “STREAM-освіта» та ін.
Діяльнісний підхід
Спостереження, експериментально-дослідницька діяльність, праця в природі, ігрова, проектна, інтерактивна, художньо-творча технології, технологія “Освіта для сталого розвитку”.
Середовищний підхід
Екологізація різних видів діяльності дітей – ігрової, пізнавальної, мовленнєвої, образотворчої, трудової, музичної та ін. – через взаємодію з природним і предметним середовищем.
Естетико-екологічний підхід
Технологія милування природою, технологія художнього пізнання природи, практико орієнтовані технології дієвого пізнання природи.
Екологічний підхід
Метод художньої репрезентації природних об’ єктів, метод екологічних асоціацій, прийом екологічної рефлексії, прийом метафоризації, прийом суб’єктифікації та ін.

Завдання еколого- природничої освіти

4) формування потреби у збереженні та охороні природи (посадка рослин, догляд за рослинами і тваринами, охорона перво- цвітів, допомога птахам тощо); розв'язування проблемних ситуацій екологічного змісту.
3) забезпечення розуміння дітьми цінності природи; формування здатності оцінювати екологічний стан природи свого краю, орієнтуватися у ставленні до природи на культурно-національні й загальнолюдські цінності;
2) засвоєння базових природничих, екологічних, природоохоронних, краєзнавчих, культурологічних, валеологічних знань; активне засвоєння норм і правил поведінки у довкіллі, розвиток допитливості, спостережливості; формування інтересу до природи, розуміння необхідності її збереження;
1) Стимулювання у дітей емоційного відгуку щодо явищ та об’єктів природи, набуття ними емоційного досвіду спілкування з природним довкіллям, здатності визначати її настрій і стан; формування чуття прекрасного в природі; стимулювання прагнення виражати свої почуття художніми засобами;

Вплив природи на формування духовної сфери особистості дитини дошкільного віку.

Природничо-екологічна компе- тентність – це здатність особистості до ситуативної діяльності в побуті та природному оточенні, коли набуті знання, навички, досвід і цінності інтегруються в умінні приймати рішення й виконувати адекватні дії, усвідомлюючи їх наслідки для довкілля.
Еколого-природнича освіта – це система послідов- ного неперервного формування природничо-екологічної компетентності, що визначає сприйняття дитиною природи як цілісного організму, в якому взаємодіють всі компоненти природи; усвідомлення нею їх значення для діяльності людини, для себе; спроможність довільно регулювати власну поведінку в природі.