V oblasti šifrování se rozlišují dva hlavní typy: symetrické a asymetrické. Symetrické šifrování je rychlé a efektivní, protože používá jeden klíč pro šifrování i dešifrování. Tento klíč je sdílen mezi odesílatelem a příjemcem, což umožňuje rychlou a bezpečnou výměnu dat.
Kod simetrične enkripcije ravnica se šifrira i pretvara u šifru pomoću ključa i algoritma za šifriranje. Dok se šifra pretvara u običnu pomoću istog ključa koji je korišten za šifriranje, i algoritma dešifriranja.
Simetrično šifriranje je tehnika koja omogućuje korištenje samo jednog ključa za izvođenje i šifriranja i dijeljenja putem Interneta. Poznata je i kao konvencionalna metoda koja se koristi za šifriranje.
Razlike
Svrha
Simetrično šifriranje se koristi za skupni prijenos podataka, dok se asimetrični često koristi za sigurnu razmjenu tajnih ključeva.
Algoritmi
Simetrični koristi DES, 3DES, AES i RC4, dok asimetrični koristi Diffie-Hellman i RSA.
Izvođenje
Simetrčno šifriranje se brzo izvodi, dok je asimetrično usoreno zbog velikog računarskog opterećenja.
Temeljna razlika koja razlikuje simetričnu i asimetričnu enkripciju je ta simetrično šifriranje omogućuje šifriranje i dešifriranje s istim ključem. S druge strane, asimetrična enkripcija koristi javni ključ za šifriranje, a privatni ključ koristi se za dešifriranje.
Asimetrično
Privatni ključ čuva se u tajnosti s primateljem. Sve što je kodirano javnim ključem i algoritmom dešifrira se istim algoritmom i odgovarajućim privatnim ključem odgovarajućeg javnog ključa.
Asimetrična enkripcija je tehnika šifriranja koja koristi par ključeva (privatni i javni ključ) za šifriranje i dešifriranje. Asimetrična enkripcija koristi javni ključ za šifriranje i privatni ključ za dešifriranje. Javni ključ je besplatno dostupan svima koji su zainteresirani za izradu.