Категории: Все - філософія - методи

по Марина Давиденко 4 лет назад

282

Комплексне дослідження

Системний підхід має широке застосування в різних сферах діяльності, включаючи інженерну, технічну, економічну та соціальну. Він базується на ідеях формального подання систем і їх взаємозв'

Комплексне дослідження

Прогностичне бачення системності і системного підходу

Застосування

Повсякденне

Сукупність думок і суджень людини, застосовуваних у повсякденному житті.

Філософське

Містить у собі не тільки розширення й зміцнення позицій системності як однієї з базових загальнофілософських методологій, але й як деякої світоглядної системи.

Кібернетичне

Широко застосовується в інженерній діяльності, фахівцями в керуванні технічними, виробничими, економічними й соціальними системами, відрізняється чіткістю й зводиться до декількох ідей формального подання системи і її взаємозв'язків із середовищем.

Аналітичне

Математичне

Практична діяльність

Практична діяльність підлягає сугубо прагматичним потребам людей. Вона інтегрує в собі виробництво, керування й реалізацію. Системний підхід тут застосовується з різним ступенем повноти. В інформаційній діяльності людині доводиться працювати з інформаційними системами. У навчанні системний підхід виступає одним з найважливіших принципів організації навчального процесу, а також як деякі знання, методи й навички розумової діяльності, які намагається закласти сучасне утворення. У пізнанні системність – це принцип, і ціле сімейство методів наукового пізнання й нагромадження знань про системи всілякої природи. Тут є різні варіації системного знання залежно від природи систем і сформованих пізнавальних парадигм.

При іншому підході можна виділити гуманітарну, соціальну й технократичну сфери й відповідне трактування системного підходу. При цьому найбільш широке застосування знаходить системність у філософії, що відрізняється широким спектром визнання чинності системного підходу від розуміння його тільки як принципу пізнання, або методологічного комплексу до визнання загальною властивістю матерії.

Серед гуманітарних наук, які найбільшою мірою піддалися “навалі” і “окупації” системного підходу, виділяється логіка, лінгвістика, психологія, педагогіка, історичні науки й ін. Сфера гуманітарних наук відноситься до таких, що найбільш повільно опановуються системними ідеями.

Для педагогіки системні методи просто знахідка. Вони дозволяють представити навчальну інформацію в активному для сприйняття й запам'ятовування вигляді, дати більш цілісний опис предмета науки.

У психологічну науку системні ідеї ввійшли через чисельні дослідження цілої плеяди вчених. Психіка людини – складний об'єкт, знання про яке накопичувалися протягом тисячоріч. Вона володіє рядом специфічних особливостей, що виділяють її серед явищ реального світу й таких, що утруднюють її вивчення й цілісний опис: 1) поліфункціональність і поліструктурність психіки, “перетинання” функцій і структур, труднощі визначення структур, що реалізують конкретну функцію; 2) більша рухливість, мінливість “вектора” свідомості; 3) розподіл у просторі й розмитість границь психічних явищ; 4) неприступність для безпосереднього спостереження внутрішніх процесів і механізмів психічних явищ; 5) висока адаптивність психіки.

Досить впливовими є системні ідеї в освіті, де застосовуються різні освітні системи, системне подання предметного знання, уживання понятійного апарата загальної теорії систем, формування навичок системного підходу й системної аналітики. Особливо повільно проникають системні ідеї в культуру.

Соціальна транскрипція системності пов'язана із застосуванням у соціології, економічній науці й політології. Всі три науки оперують поняттями, відповідно, соціальна, економічна й політична системи, використовують системність як метод пізнання й моделювання.

Нарешті, найбільш розвинутим трактуванням системності виступає технократична, для якої властиві кількісний, математизований системний підхід, застосовуваний при конструюванні технічних зразків, налагодженні виробництва. В екології одержують істотний розвиток ідеї рівноваги екологічних систем, стійкого розвитку, збереження балансів і т.п.

 



Інженерна діяльність (конструкторський підхід)

Інженерна діяльність (конструкторський підхід) містить у собі діагностику, конструювання й регулювання. Вона може бути технічною інженерною діяльністю, спрямованою на створення технічних систем, і соціальною, що ставить метою роботу із соціальними системами.



Інформаційна діяльність

Інформаційна діяльність пов'язана з навчанням, пізнавальною діяльністю й прогнозуванням, тобто одержанням, переробкою й передачею інформації. Вона підтримується об'єктивним розвитком суспільства, його входженням в інформаційну цивілізацію, що характеризується:

- ростом обсягу інформації, що подвоюється кожні 20 місяців проти 50 років у часи К. Маркса, і інтенсифікацією інформаційних процесів.

Основні складові інформації, на думку російського філософа, кібернетика Рифгата Абдеєва:

1) неухильне зростання швидкості передачі повідомлень;

2) збільшення обсягу переданої інформації;

3) прискорення обробки;

4) усе більш повне використання зворотних зв'язків;

5) збільшення обсягу нової інформації й прискорення її впровадження;

6) наочне відображення інформації в процесі керування;

7) ріст технічної оснащеності управлінської праці;

- перетворенням інформації в об'єкт і предмет діяльності основної частини населення, що поступово витісняється з матеріальної сфери діяльності у віртуальний інформаційний простір;

- зміною природи соціальних інститутів, відносин, організацій і систем. Вони стають інформаційними, віртуальними, кардинально перетворюються, втрачають одні функції й здобувають інші;

- інтенсивним розвитком інформаційного простору, що заповнюється інформаційними системами й процесами. Цей простір стає простором головної сутності людини;

- посиленням динаміки соціального життя, що приводить до того, що підсилюється перехідний нестаціонарний характер соціальних систем.



Конструкторське

Системний аналіз

Один з методів комплексного дослідження в об'єктах таких властивостей і відношень, що важко піддаються спостереженню та складні для безпосереднього пояснення.

Застосування: теоретичні і прикладні дослідження при виборі варіантів розвитку, інвестиції практично в усіх сферах діяльності від ядерних та молекулярних досліджень до глобальних (планетарних і космічних) проблем.
Завдання: правильна (адекватна) постановка задачі, вибір доцільних методів дослідження.
Мета: системний підхід та дослідження властивостей складних об'єктів і взаємовідношень між ціллю системи та способами її досягнення.

Комплексне дослідження

Теорія систем

Теорія з'явилась як певне узагальнення кібернетики шляхом поширення її ідей на складні утворення (об'єкти). Теорія систем має потужний методологічний потенціал, який зараз можна з успіхом застосовувати для вирішення широкого спектру життєво важливих завдань як для окремої людини, колективу, підприємства, так і планети в цілому.

Цільова спрямованість у виборі рішення
Взаємозв'язаність із середовищем
Багатофункціональність
Складність
Цілісність

Системна методологія

Розглядає об'єкт пізнання як систему, що функціонує в середовищі і взаємозв'язана з цим середовищем.

Системний підхід

Вибір рішення
Систематизоване пізнання