Kategorier: Alla - metodologia - educació - espais - objectius

av Ashly Montoya för 1 år sedan

158

Curriculum primer cicle d'educació infantil

El currículum del primer cicle d'educació infantil se centra en la programació d'unitats didàctiques per part de l'equip docent. Aquestes unitats inclouen moments de cura, relació, i propostes lúdiques, així com l'

Curriculum primer cicle
d'educació infantil

Curriculum primer cicle d'educació infantil

Unitats didactiques

La realització de les unitats didàctiques és tasca del l’equip docent.

Metodologia

Avaluació

Ha de servir per fer un seguiment de com i què aprenen els infants, valorar el seu progrés i desenvolupament i també per valorar l’adequació de les propostes.

Valoració de la unitat didàctica

Valoració del progrés i evolució dels infants

Documentació pedagògica

Observació

Elements d'observació

Paper pers. educadora

Observarà i encoratjar, Vetllar per tal que tots els infants participin. Cal preveure on se situarà.

Agrupaments

Grups reduïts Tot el grup

Temps

Quin temps tenim? Cal respectar els ritmes dels infants.

Materials

Quin tipus? Com s'utilitzarà? Com el repartirem?

Espais

Activitat

Continuades Significatives Interessants Agradables Actives

Objectius d'aprenentatge

- Què es pretén que aprengui l’infant? - Concretar habilitats. - Infinitiu.

Característiques

-Donar resposta a les necessitats dels infants. -Integrar el protagonisme de l’infant en el joc. - Potenciar l’autonomia. - Ensenyar a assumir un enfocament que parteixi de l’acció. - Ensenyar a tenir cura del benestar emocional. - Promoure la multiplicitat de potencialitats de l’infant. - Considerar que totes les situacions i vivències quotidianes dels nens i les nenes a la llar d’infants s’han de tenir en compte en la programació i ser considerades com a activitats educatives.

Totes les propostes i activitats que es fan a la llar d’infants es poden programar: les entrades i sortides, estones a l’aire lliure, el dinar, les propostes lúdiques...

Que podem programar a la llar d'infants

-Moments de cura i relació -Propostes lúdiques -Espais

- Diversitat (diferents ritmes i nivells / diferències individuals). - Quan programar? (Temps necessari i procés de desenvolupament infant). - Agrupació dels infants. - Diàleg individual. - Ordre de les propostes.

- Organitzar els recursos fent previsions sobre les conductes i activitats d’infants i adults, respectant les seves necessitats físiques, psíquiques i emocionals. - Donar valor educatiu a tot allò que succeeix quotidianament sense establir diferències entre els moments de rutines quotidianes, l’activitat espontània de l’infant i les propostes de l'educador. - Ampliar les experiències dels infants acollint l’inesperat, incorporant l’imprevist, enriquint el quotidià. - Avaluar el procés d’ensenyament i aprenentatge.

Programació de curs

Tenir en compte
- Context de desenvolupament. - Situacions i vivències quotidianes dels infants. - Bona programació que permeti alentir o alleguerir el projecte en funció de cada moment. - El joc. - No popostes tancades/infelixbles.
- A qui va destinat. - Perìode temporal de referència (anual). - Distribució unitats didàctiques. - Nom unitats didàctiques. - Objectius de les unitats didàctiques. -Continguts unitats didàctiques

Projecte educatiu

Elements de reflexió
- Quina idea té el personal educador? - Com s'assegura el lligam entre la llar d'infants i la família? - Com es tindran en compte els diversos espais i mètodes d’aprenentatge: joc, hàbits, racons...? - Quin és el rol del personal educador en les situacions d’aprenentatge? - Com es valora la importància del tracte personal i de fer que cada nen i nena se senti important? - Què s’entén per oferir expectatives d’aprenentatge a tot l’alumnat? - Què s’entén per educació integral? - Com es concreten, amplien o adeqüen els objectius a la realitat del centre? - Quines actuacions ja es fan a la llar d’infants que el personal educador valora especialment? - Com es detectaran i valoraran les diferents necessitats educatives dels infants? - Com s’avaluarà la pròpia actuació educativa? - Quines activitats i oportunitats s’oferiran als infants?
Components
- Concreció per al desenvolupament del currículum. -Característiques entorn social, cultural i sociolngüístic. Criteris ús del llenguatge. -No-discriminació i inclusió. -Atenció a la diversitat. -Criteris metodòlogics, organitzatius i de seguiment i observació. -Horari escolar que inclou: acolliment i observació. -Mitjans de relació amb les famílies.

Àrees

L’estructura per àrees ha de servir per planificar l’activitat docent, no per presentar als infants la realitat segmentada.
Àrea de comunicació i llenguatges

- Iniciació en la descoberta i l’ús del llenguatge corporal, verbal, musical i plàstic. - Interès per algunes de les tècniques més bàsiques. - Comprensió de les intencions i dels missatges. - Coneixement i utilització de manera progressiva de les normes que regeixen els intercanvis, relats i converses. - Expressió de necessitats, sentiments i idees mitjançant el llenguatge oral. - Iniciació en l’ús de diferents formes de comunicació. - Record i relat d’experiències passades i relacionar-les amb situacions semblants o diferents. - Reconeixement, retenció i memorització de cançons, dites senzilles, cantarelles i jocs de falda. - Reconeixement i participació activa en danses senzilles.

Llenguatge musical

Creacions musicals

Llenguatges visual i plàstic

Millora de la capacitat creativa i comunicativa.

Llenguatge oral

Llengua catalana (comunicació i aprenentatge).

Àrea de descoberta de l’entorn

- Comprensió i apreciació de l'entorn. - Saber utilitzar els termes relatius de l’espai. - Saber utilitzar els termes relatius a l’organització del temps. - Observació i actuació sobre la realitat immediata. - Observació i exploració de l’entorn físic i social, planificant i ordenant la pròpia acció,constatant-ne els efectes i establint relacions entre la pròpia actuació i les conseqüències que se’n deriven. - Observació i constatació dels canvis de l’entorn. - Interès i curiositat pel medi físic i social. (Lliure experimentació). - Participació en festes, tradicions i costums de la comunitat a la qual pertany, mostrant interès i curiositat. - Iniciació en la diferenciació d’algunes qualitats sensorials. - Reconeixement de seqüències espacials, temporals i lògiques i iniciació en l’ús de les primeres nocions quantitatives en situacions quotidianes.

- Activitats vida quotidiana. - Participació de les famílies. - Matemàtica. - Exploració i experimentació. - Descoberta de l'entorn. - Sortides

Àrea de descoberta d’un mateix i dels altres

Continguts

- Autorrealització - Domini progressiu de l’expressió corporal i utilització dels recursos personals de què disposa en la vida quotidiana. - Descobriment i identificació de les pròpies necessitats fisiològiques. - Manifestació i expressió de les pròpies emocions i sentiments. - Progrés en l’adquisició d’hàbits relacionats amb el benestar corporal i la seguretat personal. - Progrés en el domini de la coordinació i el control dinàmic del cos, augmentant la seva autonomia. - Participació amb iniciativa i constància en les activitats quotidianes. - Domini progressiu del control i de la coordinació oculomanual, així com de les habilitats manipulatives. - Iniciativa per dur a terme activitats i jocs. - Disposició per establir relacions afectives positives entre iguals i les persones adultes.

Orientacions

- Possibilitats motrius. - Manipulacions dels objectes. - Possibilitats expressives del cos. - Emocions - Joc psicomotor / joc a l'exterior. - Benestar emocional. - Relacions interpersonals i intrapersonals. - Aplicació d'hàbits. - Adquisició de l'autoestima.

Objectius de cicle

- Identificar-se com a persona, assolir el grau de seguretat afectiva i emocional corresponent al seu moment maduratiu, i esforçar-se per manifestar i expressar les pròpies emocions i sentiments. - Establir relacions afectives positives, comprenent i apreciant progressivament el seu entorn immediat, iniciant-se en l’adquisició de comportaments socials que facilitin la integració en el grup. - Participar amb iniciativa i constància en les activitats quotidianes d’alimentació, repòs i higiene personal, iniciant-se en la pròpia autonomia i orientant-se en les seqüències temporals quotidiànes i en els espais que li són habituals. - Comprendre el llenguatge adult i dels altres infants, comunicar-se i expressar-se a través del moviment, el gest, el joc i la paraula, amb una progressiva millora del llenguatge oral. - Dominar progressivament el cos i l’adquisició de noves habilitats motrius, augmentant l’autonomia en els desplaçaments, en l’ús dels objectes i l’orientació en l’espai quotidià. - Actuar sobre la realitat immediata, descobrir-ne l’organització a partir de les pròpies vivències i establir relacions entre objectes segons les seves característiques perceptives. - Projectar les pròpies vivències a través de l’activitat lúdica i anar-les representant a través d’un incipient joc simbòlic. - Iniciar-se en la descoberta i l’ús del llenguatge corporal, verbal, matemàtic, musical i plàstic.
Els objectius de cicle especifiquen el nivell d’assoliment al quan han d’arribar els infants en acabar l’estada a l’escola bressol.

Desenvolupament capacitats

Capacitats
- Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació, tot adonant-se de les seves possibilitats. - Assolir progressivament seguretat afectiva i emocional i anar-se formant una imatge positiva de si mateixos i de les altres persones. - Adquirir progressivament hàbits bàsics d’autonomia en accions quotidianes, per actuar amb seguretat i eficàcia. - Pensar, crear, elaborar explicacions i iniciar-se en les habilitats matemàtiques bàsiques. - Progressar en la comunicació i expressió ajustada als diferents contextos i situacions de comunicació habituals per mitjà de diversos llenguatges. - Observar i explorar l’entorn immediat, natural i físic, amb una actitud de curiositat i respecte i participar, gradualment, en activitats socials i culturals. - Mostrar iniciativa per afrontar situacions de la vida quotidiana, identificar-ne els perills i aprendre a actuar-hi en conseqüència. - Conviure en la diversitat, avançant en la relació amb les altres persones i iniciant-se en la resolució pacífica de conflictes. - Comportar-se d’acord amb unes pautes de convivència que els portin cap a una autonomia personal, cap a la col·laboració amb el grup i cap a la integració social.

El desenvolupament de capacitats és el resultat d’allò que l’infant aprèn, i per aprendre i construir coneixements l’infant ha d’actuar i participar en situacions i activitats que tinguin sentit per a ell.

Les capacitats són les fites a assolir en acabar l’etapa educativa.