Kategorier: Alla - sademed

av Adeliis Karro för 6 årar sedan

547

ILM

Ilma määravad mitmed olulised elemendid, sealhulgas tuule suund ja kiirus, õhutemperatuur, pilvisus, õhuniiskus, sademed ja õhurõhk. Eestis on ilm väga muutlik ja sõltub sageli Atlandi ookeani niisketest õhumassist ja Euraasia mandri sisealadelt tulevast kuivast õhust.

ILM

ILM

Pilvisus

Pilvi on erinevaid: Rünkpilved; rünksajupilved; Kiudpilved ja kihtpilved.
Pilved tekivad, siis kui vesi aurustub ja tõustes jahtub.

Sademed

Sademeid on erinevaid: vihmasadu; lumesadu ja lörtsisadu.
Sademete hulka mõõdetakse mõõteklaasi abil.

Ilm Eestis

Eesti ilma muudavad Atlandi ookeani niisked õhumassid (suvel:vihmane ja jahe, talvel: sageli sula ja sajab lumelörtsi) ,Euraasia mandri sisealadelt tulev kuiv õhk (suvel: kuum ja vihma on vähe, talvel: külm ja jäine) ja põhjatuul (külma õhutemperatuuri nii suvel kui ka talvel).
Aasta keskmine õhutemperatuur 6 °, saartel kõrgem.
Sademeid keskmiselt 500-700 mm.
Valitsevad lääne- ja edelatuuled.
Eesti ilm on väga muutlik. Mõnikord võib ilm püsida ühesugune terve päeva, teinekord muutub see lausa tunniga.

Õhutemperatuur

õhu soojusaste kindalas kohas, kindlal ajal. Õhutemperatuuri saab mõõta termomeetri abil.termomeetriga saab mõõta õhutemperatuuri toas, õues, saunas jne.

Ilm on õhkkonna seisund kindlas kohas kindlal ajal. ilma iseloomustavad praegusel hetkel sellele kohale iseloomulikud ilmaelemendid: õhutemperatuur, pilvisus, tuule kiirus ja suund, vihm või lumesadu. Olulised ilmakujundajad on ka õhurõhk ja õhuniiskus.

Ilmaelemendid

õhurõhk
Rõhk mida avaldab õhk maale.
tuule kiirus ja suund
Tuulesuund on suund kust tuul kuhu puhub
tuulekiirus on see, kui kiiresti liigub tuul.
sademed
Maapinnale langev vihm, lumi lörts ja rahe
pilvisus
Pilvede kogum taevalaoutuses mingi maaala kohal.
õhuniiskus
Veeauru hulk õhus.
õhutemperatuur
Õhu soojusaste kindlal ajal, kindlas kohas.
päiksekiirgus
Kiirgus mida avaldab päike meile.Kui päiksekiirgus on väga tugev, siis see kahjustab meie tervist. Võib tekitada nahavähki

Pilveliigid

Rünksajupilved
Eriti kuumadel suvepäevadel võivad rünkpilved kasvada hiigelkõrgeks ja võtta laus hirmuäratavajd kujusid. Neid nimetatakse rünksaju- ehk äiksepilvedeks, mis toovad kaasa tormituule ja lühikes, kuid tugeva vihma- või raehoo.
Kihtpilved
Madalad, hallid ja tihedad ning katavad kogu taevast paksu kihina. Kihtpilved sarnanevad paksu uduga, mis ei ulatu maapinnani. Need tekivad kuni 2km kõrgusel siis, kui külm õhk on sooja ja niiske õhu maapinna lähedalt kõrgemale surunud ja ise asemele tulnud. Külma õhu peale lõksu jäänud soojem õhk jahtub, nende kokkupuutepiiril veearur kondenseerub ning tekivad kihilise ehitusega pilved.Kihtpilved põhjustavad tiheda ja pikaajalise vihmasaju.
Rünkpilved
Väikesed villakuhjad, mis moodustavad tõusvatest õhuvooludest soojenenud maapinna kohal. Neid kutsutaksegi ilusa ilma pilvedeks. Rünkpilved on keskmise kõrgusega pilved, need tekivad tavaliselt 2-10m kõrgusel ning koosnevad nii veepiiskadest kui ka lume- ja jääkristallide segust
Kiudpilved
Hõredad sulgjad pilved 7-10km kõrgusel taevalaotuses.Need koosnevad jääkristallidest, sest nii kõrgel valitsevad külmakraadid. Kiudpilved on õhukesed ja päike paistab neist läbi. Väiksemgi õhuliikumine annab pilvele uue kuju.

Tuule suund

Tuule suund näitab seda kust tuul kuhu puhub. kui tuul puhub põhjast, siis nimetatakse seda põhjatuuleks.

Tuule kiirus

Tuule kiirust mõõdetakse anemomeetriga. Tuule kiirus näitab seda kui kiiresti tuul liigub m/s.