类别 全部 - współpraca

作者:Maria Zajac 8 年以前

281

E-edukacja-cechy i formy

Obecność technologii w edukacji jest coraz bardziej powszechna, a różnice między tradycyjnym nauczaniem a e-nauczaniem zaczynają się zacierać. Wpływ na to mają urządzenia mobilne, z których korzystają nawet dzieci.

E-edukacja-cechy i formy

Pojutrze?

nowe technologie?

3D printing
Google glass

bez szkoły/klas?

ine - jakie ???

wczoraj i dziś

zakres i formy wsparcia ze strony uczelni

zakres udzielanego wsparcia zależy od konkretnych potrzeb - zatem istotne jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy uczestnicy e-edukacji otrzymują potrzebną pomoc i czy jest ona dla nich wystarczająca

studentów

Wsparcie służące rozwiązywaniu problemów organizacyjnych, dotyczących np. dostępu do informacji na temat oferty dydaktycznej realizowanej w formie e-nauczania lub nauczania komplementarnego, a także na temat sposobu i trybu zapisów na e-zajęcia czy zasad ich zaliczania.

Wsparcie służące rozwiązywaniu problemów technicznych związanych z tworzeniem kont, logowaniem się i dostępem do zasobów, korzystaniem z dostępnych funkcji i narzędzi wirtualnego środowiska nauczania; pomoc taka powinna być dostępna zarówno przed rozpoczęciem pracy w tym środowisku, jak i w jej trakcie.

kadry dydaktycznej
aspekt metodyczny

Pomoc w rozwiązywaniu problemów występujących w fazie projektowania e-zajęć, jak też pojawiających się w trakcie realizacji przedmiotu w wirtualnym środowisku nauczania; szczególnie istotne jest wsparcie w zakresie doboru odpowiednich metod dydaktycznych, uwzględniających specyfikę nauczania i uczenia się online.

aspekt organizacyjny

Pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z zaplanowaniem sposobu udostępniania kursu i organizacją zapisów, publikowaniem zasad realizacji oraz zaliczania przedmiotu, komunikacją ze studentami.

aspekt techniczny

Pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z dostępem do wirtualnego środowiska nauczania, zarządzaniem kontami studenckimi, umieszczaniem materiałów dydaktycznych na platformie oraz korzystaniem z dostępnych na niej funkcji i narzędzi.

dostępne technologie

Istotne jest nie to jakie technologie są używane ale czy ich zastosowanie wnosi nową wartość do kształcenia akademickiego

Otwarte zasoby edukacyjne
serwisy społecznościowe
publikowanie treści multimedialnych
publikowanie i udostępnianie
tworzenie quizów, ankiet i kwestionariuszy
wideokonferencje i przekaz synchroniczny
prezentacja treści
współtworzenie i współdzielenie zasobów

rozwiązania metodyczne

E-zajęcia powinny być zaprojektowane zgodnie z zasadami Instrukctional Design - nie mogą być prostym przeniesieniem zajęć tradycyjnych do przestrzeni wirtualnej

kompetencje kadry

znajomość zasad projektowania e-zajęć
znajomość przepisów prawnych

Pytanie 1: Znalazłam ciekawe zdjęcie w internecie i nie ma przy nim adnotacji na temat copyright - czy to oznacza, że nie jest ono chronione prawem autorskim?

Pytanie 2: W 2010 roku nagrałam w domu audycję nadawaną przez BBC poświęconą Salvadorowi Dali - czy mogę użyć tego nagrania podczas zajęć dotyczących surrealizmu w malarstwie hiszpańskim?

Pytanie 3: Podczas próby nagrałem wykonanie sonaty Beethovena przez jednego z moich studentów i wykonałem kilka zdjęć - czy mogę wykorzystać te materiały do utworzenia wideo i opublikowania go w internecie?

znajomość dostępnych aplikacji
znajomość technologii komputerowych i sieciowych
wykorzystanie VLE
znajomość specyfiki nauczania online
trudności zgłaszane przez nauczycieli

mniejszy/słabszy kontakt z podopiecznymi

możliwość zdominowania zajęć przez jednego uczestnika

konieczność precyzyjnego zdefiniowania warunków realizacji przedmiotu

większy nakład pracy

najczęściej obserwowane problemy uczących się

potrzeba podtrzymywania motywacji

łatwość "zagubienia się" w sieci

brak kontaktów z innymi uczestnikami

poczucie osamotnienia

spotykane formy

wspomaganie zajęć
komunikacja i oceny w VLE
materiały pomocnicze w sieci
nauczanie komplementarne
zajęcia w klasie
nauczanie online

Ta forma nauczania realizowana jest w całości przez internet, z wykorzystaniem Wirtualnego Środowiska Nauczania (VLE = Virtual Learning Environment)

e-kurs

Szczególną formą e-kursu jest w ostatnich latach MOOC czyli Massive Open Online Course. Kursy takie oferowane są przez konsorcja uczelni, często bardzo prestiżowych jak Harvard czy Stanford - może w nich uczestniczyć każdy bez względu na wiek, posiadane wykształcenie, język czy miejsce zamieszkania. Brak warunków wstępnych przy zapisie na kurs powoduje, że zwykle uczestniczy w nich od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy osób.

...

e-zajęcia

(e-)nauczanie?

e-nauczanie

dziś i jutro

integracja technologii w procesie nauczania (TEL)

TEL = Technology Enhanced Learning - różnice pomiędzy e-nauczaniem a nauczaniem "tradycyjnym" coraz bardziej się zacierają, ze względu na powszechną obecność technologii we wszystkich dziedzinach życia, a więć także w szkole. Dzieje się tak głównie za sprawą urządzeń mobilnych, które często posiadają nawet kilkuletnie dzieci.

Natomiast coraz częściej pojawia się pytanie o to jaką wartość dodaną wnosi technologia do kształcenia.

aktualne trendy

zmiana formy

wykorzystanie wideo

screen capture (slidecasting)

porcje wiedzy (knowledge clips)

nagrania "instruktażowe"

Nauczanie online bywa czasem nazywane nauczaniem zdalnym lub na odległość ale jest to okreslenie nieprecyzyjne gdyż nauczanie na odległość może być także realizowane drogą radiową lub korespondencyjną

transmisja na żywo (screencasting)

odchodzenie od tradycyjnego wykładu

zmiana modelu

nauczanie poprzez rozwiązywanie problemów

PBL = Problem Based Learning - forma aktywizowania studentów przez zlecanie im rozwiązania konkretnych problemów

gamification i GBL

GBL - Game Based Learning - czyli nauczanie oparte na wykorzystaniu gier

Gamification - nauczanie z wykorzystaniem mechanizmów stosowanych w grach (np. poziomy, punkty, odznaki, rywalizacja itp.)

model klasy odwróconej

flipped classroom - studenci zapoznają się z treściami nauczania we własnym zakresie (najczęsciej w oparciu o materiał wideo) a podczas zajęć omawiane są zastosowania poznanych treści do rozwiązywania konkretnych problemów

zmiana podejścia

personalizacja

współpraca zdalna

zorientowanie na uczących się

tworzenie treści przez uczących się

nauczanie online = MOOC