类别 全部

作者:Csaba Lempel 7 年以前

360

Mind Map

A márkák iránti fogyasztói hűség és érzelmi kötődés kulcsfontosságú a piacon való sikeresség szempontjából. Az emberek hajlandóbbak újravásárolni olyan termékeket, amelyek érzelmi többletet kínálnak, és így magasabb árakat is elfogadnak.

Mind Map

MÁRKAKAPCSOLAT

Márkaszemélyiség

Márkaszemélyiség


A márka megszemélyesítése emberi jellemzők segítségével: megjelenés, viselkedés, érdeklődés, emberi értékek és szociodemográfiai profil. 

Segít meghatározni a márka kommunikációs hangnemét, hogy a fogyasztókhoz még hitelesebben szólhasson.


Forrás: http://mediapedia.hu/markaszemelyiseg

Fogyasztóközeliség
Személyesebb kommunikáció

Márkaazonosulás

Kiterjesztett én
Emocionális kötődés
Emlékek
Önmagunk leképezése

Kulturális Márkázás

Maslow piramis

Megkülönböztetés


A versenyelőny kiépítésénél a funkcionális tulajdonságok mellett egyre nagyobb jelentőséget kap az érzelmek szerepe, hiszen csak magas minőségű termék előállításával nem lehet tartósan differenciálni. Hiszen bármilyen innovációnkat pillanatok alatt lemásolják a versenytársak, így az egyedi és emocionális előnyöket kell előtérbe helyezni a piacképességhez.

Insightok
Innováció
Differenciálás

Márkaismertség

Top of Mind
Kategóriajelölő

Márkahűség

Márkahiány
Függőség, hiányérzet kialakulása
Árképzés
Magasabb ár elfogadása
Újravásárlás
Magasabb hajlandóság

Márkaélmény

Pöttyös Túrórudi élmény
Hazai piac
Coca-Cola neves kampány

Szeretetmárka

Kevin Roberts TED előadása a szeretetmárkákról
Magas szeretet és tisztelet

Márkaszeretet

Márkaszeretet és Tisztelet

Egy termék, amit nem tisztelnek és szeretnek a fogyasztók, nem több sima Tucatterméknél (Products). (Kevés termékjellemző, nincs differenciálás)


A Divathóbortokat (Fads) nagy szeretet és időszakos felkapottság jellemzi, de kevés funkcionalitással, helyette több emocionális jellemzővel bírnak, így csak alacsony tiszteletnek örvendnek.


A Márkával (Brands) fémjelzett termékek, magas minőségűek, biztonságot nyújtanak a fogyasztóknak így elismerik, tisztelik azokat, de mivel a nem ragaszkodnak hozzájuk kellőképp, így hosszútávú elköteleződést, szeretetet nem eredményeznek.


A Szeretetmárkák (Lovemarks) esetében a fogyasztóban - a kielégítő funkcionális paraméterek mellett - a termék érzelmi többletet vált ki, magas szintű szeretetet és tiszteletet eredményez.


(Kevin Roberts, 2004)

Szenvedélyes érzelmi kötődés
Szeretet kinyilvánítása
Vágyakozás
Fogyasztói elégedettség
Pozitív érzelmek
Pozitív értékelés

Márkarománc

Az "Én" kiterjesztése

Énkiterjesztés



Az énkiterjesztés és énszűkítés hétköznapi folyamatok, amelyeket a mindennapjainkban felváltva működtetünk. A közös alkotás, az intimitás, az egyéni problémamegoldás – és minden olyan helyzet, amely megkönnyebbüléssel és örömállapottal jár – énkiterjesztésként értelmezhető, amelynek velejárója az a késztetés is, hogy a megoldást, örömöt másokkal is megosszuk.


Forrás: http://ecopsychology.hu/az-okologiai-en/

Párkapcsolati analógia
Folyamatos izgalmat, megújulást igényel

Márkakötődés

Pszichológiai kötelék

Kötődés elmélet



A kötődést alapvetően egy ösztönalapú viselkedéses mintázatnak képzeli el, amelynek biológiai funkciója a biztonság és a védelem biztosítása. Szerinte az ember egy un. bioszociális ösztönnel születik, amely arra készteti, a csecsemőt, hogy az őt gondozó személlyel szoros kapcsolatot alakítson ki. Ebben a szoros kapcsolatban a kötődő gyerek számára a kötődési személy jelenti a megoldást a fenyegető veszélyforrások ellen, így a tartós közelség fenntartása elengedhetetlen fontosságú mechanizmus (Bowlby, 1969).


Forrás: http://psycho.unideb.hu/munkatarsak/inantsy_pap_judit/targyak/fejll2_ea_kotodes_20080910.pdf

Biztonság
Észlet kockázat csökkenése