Luokat: Kaikki - oskused

jonka Kristi K 4 vuotta sitten

480

Juhendamisprotsess (Age-Djana ja Kristi)

Juhendamisprotsessis on oluline nii enesetundmise kui ka enesereflektsiooni arendamine, mis võimaldab praktikandil oma oskusi kriitiliselt hinnata. Praktikant omandab juhendamise käigus baasteadmised ja oskused, mis võimaldavad tal õpitavast paremini aru saada ja neid praktikas rakendada, kuni saavutatakse vilumus.

Juhendamisprotsess (Age-Djana ja Kristi)

Juhendamisprotsess Age-Djana Kruutmann ja Kristi Kreos

Valdkonnad

Hindamine

Praktikandi hindamisel tuleks keskenduda praktika eesmärkide või õpiväljundite saavutamisele, hinnata praktikandi isiksuslikku arengut, ja anda praktikandile võimalus enesereflektsiooniks.

Praktikandi psühholoogiline toetamine

Praktikant kardab tihtipeale tekitada oma tegudega kahju või paista ebakompetentne. Juhendaja saab vähendada praktikandi hirmu olles temaga empaatiline, mõsitev ning teda julgustades. Juhendaja peaks praktikanti kuulama, märkama tema hirme ja muresid ning adekvaatselt reageerima.

Juhendamine eetiliste probleemide lahendamisel

Juhendaja on eetiliste hoiakute kujunemisel praktikandile eeskujuks, millest tervishoius rõhutatakse õigust heale hooldusele, inimväärikuse austamist, enesemääramisõiguse austamist, seadustele vastavust, ametioskuste valdamist, vastastikust hinnangu andmist ja koostööd.

Juhendamine teooria ja praktika omavahelisel seostamisel

Juhendaja peab teooria ja praktika ühildamisel juhendatavale küsimusi esitama ja vastuste juurde suunama, selgitama välja tema probleemid ja õppimisvajaduse, toetama kriitilist mõtlemist ning praktikandi enesehinnangut edendama.

Juhendamine praktiliste/psühhomotoorsete oskuste arendamisel

Oskuste omandamisel on oluline osa juhendaja poolsel demonstratsioonil. Kuna mõne toimingu sooritamiseks võib olla mitu erinevat viisi, peab juhendaja julgustama praktikanti leidma endale sobivaim. Tähelepanu pöörata toimingu soorituse korrektsusele, koordinatsioonile ning kiirusele.

Vastuvõtt praktikabaasis, praktikakeskkonda sisseelamine

Praktikant soovib saada teavet selle kohta, millised on praktikakoha reeglid ja normid, ruumide ja töövahendite asetus ning kasutamistehnika, kes on tema juhendaja ning kuidas temaga kontakti võtta juhul kui praktikandi töögraafikus toimub muudatusi. Praktikant ei pruugi julgeda kõik oma küsimusi esitada, seega on oluline tema hirme märgata ning olla avatud ja julgustav.

Sisuline töö

Erinevate lahendusvariantide leidmine, millest juhendatav valib otstarbekaima
Seatud eesmärkide saavutamine

Juhendamise algus

Juhendatavale aja andmine

Praktikanti ei tohiks sundida tegema asju, milleks ta valmis ei ole.

Juhendaja turvaline ja kindel olek, juhendaja poolne julgustamine

Juhendaja olemasolu, kättesaadavus ning motiveeritus aitavad määrata, kui kiiresti praktikant suudab töökeskkonda sisse elada ning kui mugavalt ta end meeskonnatöös tunneb.

Emotsioonide äratundmine

Juhendaja peaks oskama lugeda praktikandi erinevaid emotsioone, märkama tema ebakindlust või hirmu.

Informatsiooni vahetamine

Tähtis on juhendatavat informeerida olulistest asjadest, näiteks praktikakeskkonna normidest ja reeglitest, töövahendite asukohast ja kasutamisest, dokumentatsioonist, ühenduse võtmise võimalustest.

Juhendaja ja juhendatava tutvumine, praktikakeskkonnaga tutvumine

Oluline on meeldiv õhkkond.

Lõpetamine ja eraldumine

Võimaluse loomine juhendatava järjest suuremaks iseseisvumiseks
Tagasiside andmine

Selgenemisperiood

Lisandub kergendustunne

Läbi oskuste harjutamise ja vilumuse tekkimise süveneb praktikandi usk endasse ning praktikant tunneb kergendust.

Lisandub enesetundmine

Lisandub enesereflektsioon, praktikant suudab ennast kriitliselt hinnata.

Lisandub mõistmisvõime

Praktikant suudab omandatud oskusi näha erinevtest vaatenurkadest.

Lisanduvad oskused

Juhendatav omandab baasteadmised oskustest, hakkab üksikasjaliselt aru saama, milline on õpitav oskus ning harjutab neid, kuni on omandatud vilumus.

Süveneva koostöö periood

Tekib turvalisuse tunne
Ausus juhendaja ja juhendatava vahel

Praktikandile on vajalik anda pidevalt konstruktiivset tagasidet. Vastasel juhul on oht, et praktikant omandab oskuse valesti. Ilma tagasisideta harjutamine on ebaefektiivne.

Osapooled muutuvad avatumaks
Tekib usaldus