Catégories : Tous - інформація - аналіз - культура

par Володимир Блащук Il y a 1 année

193

Теорії медіаосвіти

Медіаосвіта має різні теорії та підходи, спрямовані на розвиток критичного мислення та здатності аудиторії ефективно використовувати медіа. Однією з ключових цілей є забезпечення незалежності мислення та дій індивідуумів, які використовують медіа для задоволення своїх інформаційних, розважальних і соціальних потреб.

Теорії медіаосвіти

Теорії медіаосвіти

Аналітичні

Педагогічна
Головна мета: Розвивати здатність до аналізу художніх медіатекстів
Соціокультурна
Основні положення соціокультурної теорії медіаосвіти: 1) розвиток медіа закономірно призводить до виникнення спеціальної професійної освіти в кожній новій сфері, пов'язаній із появою нових соціальних медіа; 2) у професіоналів, в першу чергу, викладачів спеціальних медіадисциплін, виникає потреба навчати ширші верстви населення мові медіа; 3) ця тенденція посилюється , оскільки суспільство усвідомлює великий вплив медіа на його життя.
Практична
Ключові цілі: медіаосвіта як «таблиця множення». Педагогічна стратегія: вивчення технічних пристроїв медіа і формування практичних умінь використання медіаапаратури, у тому числі і для створення власних медіатекстів. Головна мета медіаосвіти: навчити школярів, студентів використовувати медіаапаратуру і самостійно створювати медіапродукцію. Вплив медіа визнається обмеженим.
Культурологічна
Ключові цілі: медіа, скоріше, пропонують, ніж нав'язують інтерпретацію медіатекстів. Аудиторія завжди перебуває в процесі діалогу з медіатекстами. Педагогічна стратегія:розвиток сприйняття медіатекстів, їх самостійного аналізу. Головна мета медіаосвіти: допомогти учням зрозуміти, як медіа можуть збагатити сприйняття, знання, мислення аудиторії.
Критичного мислення
Провідна мета: навчити аудиторію аналізувати і виявляти маніпулятивні дії медіа, орієнтуватися в інформаційному потоці сучасного суспільства. Педагогічна стратегія: вивчення впливу медіа на індивідів і суспільство за допомогою «кодів» (умовностей-символів). Головна мета медіаосвіти: дати орієнтир в умовах надлишку різноманітної інформації, навчити грамотно сприймати її, розуміти, аналізувати, мати уявлення про механізми та наслідки її впливу на аудиторію Метою є людина, підготовлена до сприйняття інформації мас-медіа, здатна повноцінно зрозуміти та проаналізувати її, протистояти маніпулятивним впливам.
Семіотична
Ключові цілі: декодування інформації, розпізнавання кодів і символів. Педагогічна стратегія: навчання правилам декодування медіатексту, опису його змісту, асоціацій, особливостей мови тощо. Головна мета медіаосвіти: допомогти пасивній аудиторії правильно і повноцінно «читати» медіатекст. Основний зміст навчання: коди та «граматика» медіатексту, тобто мова медіа.

Захисні

Етична
Мета медіаосвіти: залучити аудиторію до тієї чи іншої етичної моделі поведінки
Теологічна
Головна мета медіаосвіти: прилучити аудиторію до тієї або іншої моделі поведінки, до ціннісних орієнтацій, що відповідає тим або іншим релігійним догматам. Педагогічна стратегія: стратегія базується на вивченні теологічних, світоглядних і етичних аспектів медіа й медіа-текстів
Ін'єкційна
Ключові цілі: оберігання від шкідливих впливів медіа, навчання розумінню відмінностей між реальністю і медіатекстом; пом'якшення ефекту надмірного захоплення медіа. Педагогічна стратегія: розкриття негативного впливу медіа на конкретних прикладах, доступних для розуміння конкретної аудиторії. Основна увага приділяється проблемам негативного зображення насильства та сексизму. Головна мета медіаосвіти: пом'якшити негативний ефект надмірного захоплення медіа (в основному по відношенню до неповнолітньої аудиторії). Педагоги прагнуть допомогти учням зрозуміти різницю між реальністю і медіатекстом шляхом розкриття негативного впливу медіа на конкретних прикладах, доступних для розуміння аудиторії.
Екологічна
Ключові цілі: розвиток екології медійного сприйняття як складової частини медіаграмотності людини. Педагогічна стратегія: терапевтична помірність у переглядах, контроль та обмеження, критичний аналіз медіатекстів, протидія насильству та показу патології з екрану, віртуальному впливу через комп’ютер. Головна мета медіаосвіти: збереження духовноестетичної орієнтації аудиторії в межах власної глядацької концепції.
Естетична
Ключові цілі: вивчення мови медіа та медіакультури,авторського світу творця художнього медіатексту, історії медіакультури. Педагогічна стратегія: розвивати здатність до аналізу художніх медіатекстів, їх інтерпретації та кваліфікованої оцінки. Головна мета медіаосвіти: допомогти аудиторії зрозуміти основні закони і мову як різновиду мистецтва, механізм функціонування медіа, те, чиї інтереси вони захищають, як зміст медіатекстів віддзеркалює реальність, як він сприймається аудиторією.
Джерело задоволення потреб аудиторії
Ключові цілі: аудиторія – незалежно думаючі й діючі індивідууми, які використовують медіа, щоб задовольнити свою потребу в інформації, розвагах, самореалізації, соціальній належності або ідентичності. Педагогічна стратегія: аудиторія сама може правильно вибрати і оцінити медіатекст відповідно до своїх потреб Головна мета медіаосвіти: допомогти аудиторії використовувати медіа з максимальним ефектом (тобто витягати з медіа максимум користі відповідно до своїх бажань і схильностей).
Ідеалогічна
Ключові цілі: медіа здатні цілеспрямовано маніпулювати громадською думкою, в тому числі в інтересах того чи іншого соціального класу, раси чи нації. Педагогічна стратегія: вивчення і критичний аналіз політичних, соціальних, національних та економічних аспектів медіа та особливо критичний підхід до аналізу медіатекстів ворожого табору. Головна мета медіаосвіти: викликати в аудиторії бажання змінити систему масової комунікації (якщо при владі в країні перебувають сили, далекі від ідеологічних поглядів їхніх опонентів – демократична країна), або, навпаки, переконувати, що система медіа, яка склалася, – найкраща (якщо влада в державі належить лідерам, які сповідують «потрібну» ідеологію – авторитарна країна); в цьому випадку посилено критикується медіакультури інших країн.