by Guba Ágoston 12 years ago
307
More like this
- Azért ide tettem, mert ez egy központi fogalom, noha nem kapcsolódik szorosan a pedagógia mondern eszközeihez; a helyzetét az indokolja, hogy mintegy köztes helyet foglal el a digitális tananyag és az információs társadalom témája között.
- Ügyelnünk kell, hogy a tanulás folyamatában mind a kollaboratív, mind az egyéni munkának biztosítsunk helyet.
- Tanárként figyeljük meg, hogy melyik digitális tananyag melyik tanulásnak felel meg inkább.
- Lehetséges egy tananyagon a szimultán munkavégzése a diákoknak.
- Kevésbé helyhez és időhöz kötöttm így a diákoknak nem kell sokat egyeztetniük a közös időpontot, hanem este, otthonról is csinálhatják együtt a feladatot.
- A tanár is tudja otthonról koordinálni a tanulási folyamatokat.
- Szembe kell néznie a tanárnak az információs társadalom nyújtotta kihívásokkal.
- A diákokkal annak a révén is könnyebben tudja felvenni a kapcsolatot, hogyha képes megmutatni, hogy részt vesz az információs társadalomban.
- Fontos, hogy felhívja a diákok figyelmét, hogy milyen veszélyeket rejt magában az információs társadalom.
- A tanárnak meg kell látnia a lehetőségeket, amelyeket az új eszközök révén elérhető mobil tanulás nyújt.
- Tanítsa meg a tanár a tanulókat, hogy a tanulás folyamata nem kizárólag az iskola keretein belül zajlik.
- A tanárnak figyelembe kell vennie, hogy minden diák ugyanolyan felszereltséggel rendelkezik az eszközök tekintetében.
- Témazárók előtt, nagyobb összefoglalások alkalmával a tanár kérheti, hogy a fogalmakat, azok összefüggéseit, rövid jellemzéseiket ábrázolják vele.
- Ha publikussá teszik egymás gondolattérképét a diákok, akár hozzá is szólhatnak, ki is javíthatják, a jobbakból többen tudnak készülni.
-Ez az, amivel még mindig szenvedek, nagyon nem szeretem, azért is írtam olyan kicsi betűvel.
- Sokszor inkább a diák rendelkezik vele, mint a tanár.
- A tanár feladata, hogy ő is szert tegyen rá.
- Egyfelől azért, mert könnyebben tud így kapcsoltatot teremteni a diákokkal, másrészt, mert így jobban meg tudja őrizni "tanári tekintélyét".
- Rengeteg időt tudunk a diákoknak megspórolni azzal, hogyha bizonyos tartalmakat az internetre teszünk fel.
- Nagyon kell a tanárnak ügyelnie arra, hogy mikor hoz több hasznot a digitális tananyag használata, és hogy milyen prgram, stb. a legalkalmasabb arra, hogy az átadandó tudást közvetítse.
- Vegye figyelembe a tanár mindenképpen, hogyha van olyan diákja, aki valamilyen okból (elsősorban anyagira gondolok) nem tudja használni a digitális tananyagot, és próbáljon rá megoldást találni az adott helyzetnek megfelelően.
- A webinárium segítségével, és ha a tanár és a diákok elég elszántak, akár otthon is lehet tovább folytatni a tanulást (különösen, ha valahol elakadtak volna a diákok).
- Ha esetleg valamilyen okból nem tud a diák személyesen jelen lenni az órán, mégis meg tudja tartani a kiselőadását (ha a technikai feltételek adottak ehhez).
- A diákok, ha készülnek egy közös kiselőadásra, könnyebben és megfelelőbb módon tudják a kapcsolatot tartani, és megbeszélni az anyagot.
- Az intenzív vizuális inger segítségével a diákok figyelmének a fenntartását könnyebben elérheti a pedagógus.
- A tanár, mivel akár otthon előre el tudja készíteni a táblaképet, több időt tud megspórolni a magyarázatnak, vagy egyáltalán a tanórához tartozó egyéb tevékenységnek.
- Akár a diákok is bevonhatóak akár a táblakép alakításába.
- A Prezi, mivel szerkesztése nem teljesen lineáris, elősegíti, hogy a diákok egységesebben lássanak egy témát.
- A Prezi mivel nagyon látványos is tud lenni megjelenésében és ahogy a diák egymást követik, jobban képes fenntartani a figyelmet.
-Mivel sokszor nagy kreatívitást igényel, a diákok talán szívesebben vágnak bele, hogy elkészítsenek az órára a megadott témából egy kiselőadást.
- Rendkívül alkalmas arra, hogy óráról-órára tegyen fel a tanár a témához tartozó kiegészítő anyagokat, amelyket otthon meg tudnak nézni a diákok .
- Nem csak ismereteket lehet vele közölni, hanem a megtanítottakat is számon lehet kérni, hogyha a teszteket alkalmazzuk; a számonkérés ezáltal már nem kizárólag a tanórához kötődik, és még több idő szabadul fel a tanóra javára.
- A fórum segítségével a diákok rögtön feltehetik a kérdésüket, a tanár pedig gyorsabban tud rájuk válaszolni: ez elősegítheti az eredményesebb otthoni tanulást.
- Egy-egy új anyag bevezetésénél érdemes ajánlani, hogy itt olvassanak utána bizonyos témáknak: ezzel átfogó képhez tudnak jutni.
- A tanár ne csak a magyar, hanem az idegen nyelvű wikipediákat is ajánlja, ezzel fejlesztve az idegennyelvi kompetenciájukat (ráadásul pl. az angol wikipedia tartalma bővebb és pontosabb).
- Lehetséges (szorgalmi) feladat lehet, hogy kiadunk bizonyos oldalakat, hogy javítsák ki a bennük található hibá(ka)t az órán tanultak alapján.
- Nagyon hasznos tud lenni különböző csoportmunkáknál, mivel több ember egyidejűleg, különbző helyyekről is tudja szerkeszteni a Google dokumentumokat.
- Képesek úgy beadandót írni, hogy egyet többen készítenek el.
- Egymás dolgozatát könnyen ki tudják javítani, ezzel tudják a diákok egymást is értékelni.
- a tanár és a diák között állhat fenn, különösen, ha nagy a korkülönbség.
- a tanár még ha nem is érti a modern számítástechnikai eszközök használatának módját, ha kéri a diákok segítségét elnyerheti a bizalmukat.
- azon kell lennie a tanárnak, hogy megismerje a MODERN ESZKÖZÖKET A PEDAGÓGIÁBAN :)
- Vigyáznia kell a tanárnak, ha nem ismeri megfelelően a "számítástechnikai lehetőségeket", ettól még ne váljon technofóbbá.
- Vegye a tanár figyelembe, hogy mellyik diák inkább technofób, melyik inább technofil.
- Próbálja a szélsőséges eseteken változtatni a tanár rámutatva annak a hátrányaira a mérsékeltebb álláspont előnyeire.
- Komoly problémákat jelenthet a tanórán, hogyha a diákok ezzel vannak elfoglalva.
- A tanár nem feltétlenül a tiltással éri el, hogy az órai helytelen használata visszaszoruljon, hanem azzal, ha bevonja az okostelefont az oktatásba.
- Ha valami fontos információra van szükség óra közben, megkérhetünk egy diákot, akinek van okostelefonja, hogy nézzen utána.
- Általában a diákok tartoznak ebbe a csoportba.
- A tanár akár támaszkodhat is a tudásukra.
- Vigyáznunk kell tanárként arra, hogy ne gondoljuk egyértelműnek, hogy minden diák már digitális bennszülött feltétlenül.
- Általában a tanárokat sorolhatjuk ide.
- A digitális bevándorlók is elnyerhetik a digitális egyenlőséget.
- Ebben lehetnek a diákok a tanárok segítségére akár, és ezzel megindulhat a kétirányú kommunikáció.
- A tanárnak mindenképpen számolnia kell és nem szabad figylemen kívül hagynia. hogy a különböző közösségi oldalak (elsősorban a Facebook) nagy befolyást gyakorol a diákokra.
- Mérlegelnie kell, hogy ki akarja-e használni az oktatásban, iskolán kívüli programok szervezésében a közösségi oldalak nyújtotta lehetőségeket, és ha igen, akkor mi lehet ennek a módja.
- Meg kell a pedagógusnak értetnie a diákokkal, hogy smmilyen közösségi oldal nem képes pótolni a valódi, személyes kapcsolatokat.
- A tanárnak ma már az is feladata, hogy az iskolai nevelés keretében megtanítsa erre a diákokat.
- A tanrendbe való beillesztés nehézségei: erre a legmegfelelőbb az osztályfőnöki óra, esetleg iskolai tanórán kívüli foglalkozások, előadások keretében.
- Az erre vonatkozó foglalkozás megvalósításának nehézségei: sokkal jobb, ha maguk a tanulók gyűjtik össze és adjá elő a témát.
- Nagyon fontos, hogy a diákok megértsék az internetbiztonság jelentőségét: erre a lehető legkorábban fel kell hívni a figyelmüket, a probléma nem korhoz kötött.
- Ezzel kapcsolatban talán a legjobb, ha a tanár teljesen explicit módon teszi ezt, vagyis például a tanórán szemléletes példák segítségével felhívja a diákok figyelmét, mi lehet a kövezkezménye, ha valaki nem ügyel az internetbiztonságra kellőképpen.
- Adjon a tanár gyakorlati tanácsokat is, amelyek hasznosíthatóak.
- Az egyik legsúlyosabbá váló probléma kezd lenni az iskolában és a tanár számára talán a legnehezebben hozzáférhető, kezelhető.
- Valószínűéleg a legnehezebb kérdés: el kell döntenie a tanárnak, hogy különböző közösségi oldalakon milyen közeli kapcsolatot tart a diákjaival, és mennyire gondolja, hogy itt kontrollálja őket.
- Egyelőre nincs semmi ötletem, hogyan lehetne megközelíteni hatékonyan ezt a problémát, anélkül, hogy a tanár és a diák "személyes tere" se sérüljön, de érzem a súlyosságát.
- Elsősorban a tanárnak segíthet, hogy a tantárgyainak megfelelően osztályozza az interneten talált forrásait.
- A szaktárgyain belül a különböző témák is remekül elkülöníthető, így "megvilágosúl gyönyörű képességünk, a rend" végre.
- A diákoknak is ajánlhatjuk, hogy az egész éves munkájukhoz az anyagkokat, a forrásaikat így szedjék össze; ezt akár értékelhetjük is.
- Ez segít a tanárnak, hogy jól és rendszeresen össze tudja gyűjteni azokat a háttéranyagokat, amelyek a különböző témákhoz kötődnek.
- Mivel "gépfüggetlen", ezért nem kell aggódnia a tanárnak, hogyha tönkremegy a gépe, akkor elvész az információ.
- A diákok is használhatják, és nem feltélenül tananyaghoz kötődően; a különböző közösségi eseményekkor készült képeket a képmegosztó webhelyeken meg tudják címkézni és ez már-már hihetetlen mértékben előre tudja lendíteni a szociális kompetenciájuk (nem saját ötlet, hanem egy kiváló honlapon olvastam).
- Ahhoz, hogy a tanár ne csak szummatív módon (mely olykor nem csak csalóka, hanem akár teljesen félrevezető is lehet) értékeljen, nagyban hozzájárulhatnak a(z elektronikus) tanulói válaszadó rendszerek.
- A tanulói válaszadó rendszerrel el tudjuk kerülni azt, hogy bármelyik diák is kellemetlenül érezze magát a kérdésfeltevésnél a személyes érintettsgé miatt (nem feltétlenül csak a tananyag visszakérdezésére lehet ereményesen használni szerintem).
- Viszont mivel gyors, mégsem vesz el sok időt az órából.