av Králik Dóra 7 år siden
450
Mer som dette
A MindMap-em témájának a Márkaszeretet elemzését választottam, mivel ez a téma fogott meg a legjobban az előző négy hét tananyagából. Véleményem szerint rendkívül fontos cél a vállalatok számára ennek a fogalomnak a kialakítása a fogyasztókban, mivel ez remek alkalom az újravásárlás és a lojális fogyasztói réteg generálásra. A következőkben szeretném bemutatni azokat az első és második szintű fogalmakat, amelyekkel eljuthatunk a márkaszeretet kialakulásához.
Egy márka számára a fő cél egyértelműen a vásárlói szükségletek magas színvonalú kielégítése, azaz az elégedett vásárló elérése. A vevőkiszolgálás óriási lehetőségeket rejt az üzleti eredmények javítása szempontjából. Egyre több cég fedezi fel az ebben rejlő potenciált, hiszen egy elégedett vásárló átlagosan akár 2,5-szer annyit költ egy vállalatnál, mint egy elégedetlen. Véleményem szerint az elégedett vásárlókból előbb-utóbb lojális vásárló válik, éppen ezért fontos a márkaszeretet kialakítása vevőinkben minél több olyan szolgáltatást biztosítva, amelyek segítik ezt a célt. Legyen szó lojalitásprogramokról, eladásösztönző kuponokról vagy termékmintákról, illetve folyamatos innovációk és testre szabottság biztosításáról, amely tovább növeli a fogyasztó vásárlási hajlandóságát.
Először is szükséges egy koncepció, amely egy elfogadott fogyasztói vélekedésből, egy arra válaszként adott termékígéretből és egy azt alátámasztó állításból (RTB, reason to believe, jellemzően egy nagyon tudományos összetevő vagy egy hozzáértő ajánlása) áll. Többek között ebből indul ki a reklámügynökség, amikor is egy kreatív transzformációs folyamatban a koncepcióból történet, majd reklámanyag lesz.
A Lovemarks-mátrix (mucho amor)
A Lovemark-ok túlmutatnak a márkákon. Megfelelnek a legmagasabb teljesítmény elvárásoknak. A nagy márkákhoz hasonlóan nagy tisztelet övezi őket, mégis sokban különböznek. A szerelemjegyek eljutnak a fogyasztók szívéhez és az elméhez, így intim, érzelmi kapcsolatot hoznak létre, amely nélkül a fogyasztó nem tud élni a találkozás után többé.
Hogyan is néz ki a márkaszeretet prototípusa?
Bár igen nehéz meghatározni a márkaszeretet kialakulásához vezető utat, a következő jellemzők biztosan hatnak a fogalom kialakulásában:
Tehát fontos az a szempont is, hogy van-e közös múltja a fogyasztónak a márkánkkal, illetve milyen régóta használja azt, milyen gyakorisággal.
A márka és a fogyasztó közötti érzelmi kötődések formái közül a következő pont a Márka Románc. Ebben az esetben a fogyasztó és a márka között fellelhető a vonzalompárkapcsolati analógia. Viszont fontos megjegyezni, hogy ez a vonzalom addig áll fenn, amíg a márka képes új élményekben részesíteni a fogyasztót. Ennek a pszichológiai alapja az "Én kiterjesztés", amely során a fogyasztó integrálja a márkaelőnyöket a saját énképébe.
A márkakötödés általában a következő jellemzők mentén alakul ki:
A vásárló és a márka közötti erős pozitív érzelmi kötelék alakul ki. Fontos, hogy a márka megbízható legyen a fogyasztó számára, mivel akkor az biztonságérzetet, észlelt kockázat csökkentését jelenti, így az erős márkakötődés továbbá támogatja a rendszeres újravásárlást. A vásárló erőfeszítéseket (magasabb fizetési hajlandóság) is kész tenni a márkával való kapcsolat biztosítására. A fogyasztó számára a márka hiánya – ha tönkremegy, vagy az újravásárlás meghiúsul - frusztrációt, negatív érzéseket, nyugtalanságot okozhat.