por Валерия Блайда 2 anos atrás
255
Mais informações
Хронобіологія — галузь науки, яка досліджує періодичні (циклічні) феномени, що протікають у живих організмах у часі, та їх адаптацію до сонячних і місячних ритмів.
Біологічний годинник — узагальнена назва внутрішніх механізмів або регуляторів, здатність живих організмів орієнтуватися в часі, в основі якої лежить сувора періодичність біохімічних і фізіологічних процесів, що протікають в клітинах.
Хронотипи — це поведінкові прояви циркадних ритмів, які ми спостерігаємо протягом дня і ночі. У певному сенсі це ваші внутрішні біологічні годинники, які допомагають визначити, хто ви - жайворонок чи сова.
Голуб — проміжний хронотип
Жайворонок — ранковий хронотип
Сова — вечірній хронотип
Біологічні ритми, біоритми — циклічні коливання інтенсивності та характеру біологічних процесів, їх кількісні й якісні зміни, що відбуваються на всіх рівнях життя.
Багаторічні ритми пов'язані з циклічними коливаннями планетарних факторів — неперіодичною зміною сонячної активності впродовж кількох років.
Цикл коливання чисельності та активності тварин і рослин протягом року. Здебільшого регулюється змінами довжини світлового дня, температури та вологості повітря. Сезонні обертання Землі навколо Сонця, що зумовлює річні цикли зміни кліматичних умов, в першу чергу температури.
Циклічна зміна інтенсивності тяжіння Місяця протягом 29 діб 9 годин, що добре простежується на узбережжях в зоні літоралі.
Зміна протягом місячної доби (24 години 50 хвилин) двох припливівта відпливів.
Добові обертання Землі навколо своєї осі і зміна двічі на добу освітленості, яка викликає коливання температури, вологості та інших абіотичних факторів.
Порушення сну мають істотні наслідки: зниження загального рівня здоров’я й імунологічного гомеостазу, психічні та емоційні розлади, мігрень, зниження продуктивності праці.
Гіперсомнія — патологічний стан організму, при якому у пацієнта відзначається підвищена сонливість. Може розвиватися як ускладнення перебігу багатьох хвороб, найчастіше, захворювань нервової системи.
Сонний параліч — це феномен, при якому людина, засинаючи або прокидаючись, деякий час неспроможна поворухнутись.
Летаргія — хворобливий стан, що характеризується уповільненими реакціями, відчуттям втоми, апатією, зниженням мотивації.
Безсоння — порушення сну, зумовлене ослабленням гальмівного процесу в корі головного мозку. Є частим симптомом багатьох хвороб.
Сомнамбулізм — розлад парасомнічного спектра, хвороба, яка виявляється у несвідомих діях (рухах) під час нічного сну. Класифікується як розлад сну, що відноситься до сімейства парасомній.
Онейрологія — наука, що вивчає сновидіння.
Сновидіння — діяльність мозку під час сну, яка пов'язана з комбінуванням явищ зовнішнього світу та функцій організму. Фізіологічною основою сновидінь є часткова незагальмованість кори великого мозку, деякі ділянки продовжують залишатися збудженими та створюють певні відчуття.
Свідоме сновидіння — це сновидіння, у якому особа розуміє, що спить.
Сон — це особливий стан мозку і всього організму в цілому, що характеризується розслабленням м'язів, слабкою реакцією на зовнішні подразники.
Більшість сучасних гіпотез щодо функціонального призначення сну й окремих його стадій можна звести до трьох основних типів: 1) енергетичних, 2) інформаційних, 3) психодинамічних.
Відповідно до “енергетичних” теорій під час сну відбувається відновлення енергії, витраченої під час бадьорості.
Основне завдання сну — це відновлення фізичних та психічних сил, яке дозволяє якнайбільше пристосуватися до зміни умов зовнішнього і внутрішнього середовищ.
Під час сну мозок проходить через два якісно різних стани -повільний і швидкий сон, що складаються з п'яти стадій (чотири стадії повільного сну й одна - швидкого). Ці стадії повторюються приблизно з півторагодинною циклічністю, у середньому 4-6 разів за ніч. Для повільного сну характерне уповільнення хвиль ЕЕГ, для швидкого - характерна поява хвиль ЕЕГ, подібних до хвиль, що реєструються в стані бадьорості.
Сон складається з чотирьох фаз: дрімоти, поверхневого сну, сну помірної глибини й глибокого. Нормальний фізіологічний сон починається тоді, коли організм входить у глибоку фазу. Глибокий і поверхневий сон – це дві основні фази, які чергуються 5–6 разів за ніч і тривають приблизно 1,5 години.