Categorii: Tot - получение - взаимодействие - свойства

realizată de Влад Грищенко 3 ani în urmă

226

План организации — дерево

Бор — элемент, который получают из природных источников через несколько стадий. Первоначально обрабатывают борат с горячей водой или серной кислотой, чтобы получить борную кислоту, которую затем обезвоживают, чтобы получить борный ангидрид.

План организации — дерево

Неметали

Сульфур

як окисник
як відновник
Сірка

БОР

Використання
Бор необхідний рослинам протягом всього життя. В рослинах він бере участь в синтезі клітинних стінок, транспорті цукрів, вуглецевому, білковому і нуклеїновому обмінах. при виробництві мийних засобів.

Бор-10 може застосовуватися для лікування раку у бор-нейтроннозахватній терапії (спосіб виборчого ураження клітин злоякісних пухлин)

Крім додавання в сплави бор застосовується у методі борування — поверхневому (дифузійному) насиченні сталевих деталей бором (до глибини 0,1-0,5 мм), що підвищує їх механічні і антикорозійні властивості.

Сам бор і його сполуки — нітрид бору BN, карбід бору B4C3, фосфід бору ВР та інші — використовуються як напівпровідникові матеріали і діелектрики (наприклад додають в кремнієві напівпровідники для зміни типу провідності).

Як антисептичний засіб знаходять застосування бура і борна кислота (у вигляді водно-спиртових розчинів).

Бор в невеликих кількостях (частки%) вводять в деякі чорні та кольорові сплави для поліпшення їх механічних властивостей, корозієстійкості, жаростійкості. Вже присадка до сталі 0,001-0,003% бору підвищує глибину її гарту, а отже, і її міцність (зазвичай в сталь вводять бор у вигляді феробору, тобто сплаву заліза з 10-20% бору).

Отримання Бора
Елементарний Бор з природної сировини отримують в кілька стадій. Розкладанням боратов гарячою водою або сірчаною кислотою (в залежності від їх розчинності) отримують борну кислоту, а її зневодненням - борний ангідрид. Відновлення В2О3 металевим магнієм дає Бор у вигляді темно-бурого порошку; від домішок його очищають обробкою азотної і плавикової кислотами. Дуже чистий Бор, необхідний у виробництві напівпровідників, отримують з його галогенідів: відновлюють ВCl3 воднем при 1200 ° С або розкладають пари ВВr3 на танталовой дроті, розпеченій до 1500 ° С. Чистий Бор отримують також термічним розкладанням бороводородов.
Хімічні властивості Бора
З воднем бор безпосередньо не взаємодіє, хоча відомо досить велике число бороводородов (боранов) різного складу, одержуваних при обробці боридів лужних або лужноземельних металів кислотою

При сильному нагріванні бор проявляє відновні властивості. Він здатний, наприклад, відновити кремній або фосфор з їх оксидів

Хімічно бор досить інертний і при кімнатній температурі взаємодіє тільки з фтором

При взаємодії борної кислоти з лугами виникають солі не самою борної кислоти - борати (містять аніон BO33-), а Тетраборат, наприклад

При нагріванні бор реагує з іншими галогенами з утворенням тригалогенидов, з азотом утворює нітрид бору BN, з фосфором - фосфід BP, з вуглецем - карбіди різного складу (B4C, B12C3, B13C2).

При відсутності окислювачів бор стійкий до дії розчинів лугів. Розчиняється в розплаві суміші гідроксиду та нітрату калію

У гарячої азотної, сірчаної кислотах і в царській горілці бор розчиняється з утворенням борної кислоти H3BO3

Оксид бору B2O3 - типовий кислотний оксид. Він реагує з водою з утворенням борної кислоти

Карбон

Нітроген

Главная тема

Фосфор

подтема
Subtopic