Категории: Все - дворянство - мода - кохання - родина

по Тетяна Пінчук 7 лет назад

476

Sample Mind Map

Українська драматургія кінця XIX століття збагачена творами, що висміюють соціальні амбіції і зневагу до справжніх людських цінностей. Одним із таких творів є "Мартин Боруля" Івана Карпенка-Карого.

Sample Mind Map

І.Карпенко-Карий "Мартин Боруля"

Екранізація твору

Проблематика

■ людської гідності, усвідомлення того, що щастя не в чині або посаді; ■ праці як духовної потреби і джерела матеріального статку; ■ батьків і дітей; ■ меншовартості; ■ кохання і сімейного щастя.
подтема

Історія написання

Сюжет комедії «Мартин Боруля» письменник побудував на фактах з життя родини Тобілевичів: батько драматурга, який тривалий час служив управителем поміщицьких маєтків, вирішив домогтися визнання свого роду дворянським. На це витратив чимало часу, але марно — дворянство не було доведено, оскільки прізвище в старих документах було Тебілевич, а в нових — Тобілевич. Карпенко-Карий використав цей факт, аби висміяти намагання простої людини вибитись у дворяни, хибно думаючи, що цим можна в чомусь вивищитися над іншими.

Дійові особи

Мартин Боруля, заможний хлібороб, його дружина Палажка, син Степан, донька Марися; Гервасій Гуляницький, багатий шляхтич, його син Микола; Націєвський — реєстратор з ратуші; повірений Трандалєв; Протасій Пе-ньонжка, Матвій Дульський — чиншовики; Омелько, Трохим — наймити Борулі.

Художній напрям

Реалізм

Жанр

Трагікомедія (комедія в 5-ти діях — так визначив жанр твору автор).

Рід літератури

Драма

Ідея

Утвердження думки, що гідність людини визначає не належність до привілейованого соціального стану, а чесна праця, простота і щирість у стосунках з людьми; смішна та людина, яка соромиться бути собою, захоплюється фальшивими цінностями, з усіх сил намагається пристосуватися до швидкоплинної моди.

Тема твору

Сатиричне зображення заможної верхівки села, що в гонитві за дворянськими привілеями ігнорує здорові моральні норми.