类别 全部 - філософія - творчість

作者:Марина Рибачек 4 年以前

322

Феномен інтуїції людини

Інтуїція вважається важливою складовою людського мислення, маючи глибоке підґрунтя в філософії та психології. Вона проявляється на різних рівнях, від базових до найвищих, коли людина досягає значної майстерності та володіє глибокими знаннями свого предмета.

Феномен інтуїції людини

Феномен інтуїції людини

https://7promeniv.com.ua/slovnyk-analitychnoi-psykholohii/1039-intuitsiia.html#:~:text=%D0%86%D0%BD%D1%82%D1%83%D1%97%D1%86%D1%96%D1%8F%20(%D0%B2%D1%96%D0%B4%20%D0%BB%D0%B0%D1%82.,%D0%BE%D0%B1'%D1%94%D0%BA%D1%82%D0%B8%20%D0%B0%D0%B1%D0%BE%20%D1%97%D1%85%20%D0%BF%D0%BE%D1%94%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F

http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=UJRN&P21DBN=UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=PDF/vpm_2012_10_19.pdf

https://ru.osvita.ua/vnz/reports/psychology/29234/

https://www.krugosvet.ru/enc/gumanitarnye_nauki/psihologiya_i_pedagogika/INTUITSIYA.html


Джерела інтуїції

Інтелектуальна інтуїція - це здатність розуму, яка дозволяє прийти до свідомості безумовної необхідності продуктивної діяльності «Я».

Чуттєва інтуїція - за М. Бунге, має наступні форми:

1. Інтуїція як сприйняття (виражається в процесі швидкого ототожнення предмета, явища або знака, ясне розуміння значення або знака, здатність до інтерпретації),

2. Інтуїція як уява ( здатність утворення метафор, творча уява).

Стадії інтуїції

Англійський учений Г. Уоллес виділяє 4 стадії:

·підготовка (охоплення максимально можливої розмаїтості елементів знання),

·дозрівання (переоцінка цінностей знання),

·осяяння (проривши в незнане),

·перевірка.


Успіх інтуїції

Успіх виникнення інтуїтивного рішення залежить від того, наскільки удалося дослідникові звільниться від шаблонів, переконатися у непридатності раніше відомих шляхів і разом з тим скоротити захопленість задачею. У своєму розвитку творча ініціатива проходить кілька етапів.

Центральний момент

Вміння
  1. Здатність до прогнозування, умінню вгадати, передбачити всі ті ситуації, що можуть виникнути в ході педагогічної діяльності;
  2. Здатність до педагогічної імпровізації, нестандартному, несподіваному підході до організації навчально-виховного процесу;
  3. Евристичне мислення, швидку орієнтацію, гостру спостережливість, чіпку пам'ять, бездоганну логіку;
  4. Широта асоціацій, легкість асоціювання окремих понять;

Звязок інтуїції

Інтуїція зазвичай проявляється в нерозривному зв'язку з особливим станом підйому духовних і фізичних сил. В процесі інтуїтивного розуміння відбувається підвищення функціональної активності всіх аналізаторів (органів почуттів), внаслідок чого поліпшується пам'ять. Це перегукується з відомим закликом «мислити в сторону», що містяться у висловах таких великих вчених, як Лагранж, Адамар, Ейнштейн, Вертгаймер і ін.

Інтуїція у філософії

В межах філософії інтуїція розглядається лише як продукт пізнавальної діяльності людини. Вивчення конкретних механізмів рішення пізнавальних завдань не складає задачі філософії, це завдання, в першу чергу, психології. Вчені розглянули свої поняття інтуїції:

Декарт - прямий, безпосередній розсуд істини, на відміну від опосередкованого, розумового пізнання; вищий шлях інтелектуального пізнання, у процесі якого людина одночасно мислить і споглядає; це поняття ясного й уважного розуму, настільки просте і чітке, що воно не залишає жодного сумніву в тому, що ми мислимо, або, що одне і те ж, міцне поняття ясного й уважного розуму, породжене лише природним світлом розуму;

Спіноза (XVII ст.)- інтелектуальна, розумова діяльність, що дає розуму можливість безпосередньо схоплювати зміст загальних понять, що виражають справжні властивості речей, їх сутність;

І. Кант - споглядальну дію до початкової ланки процесу пізнання, яка рухається потім до понять і завершується ідеями;

Вищий прояв інтуїції

Вищим проявом інтуїції є інтелектуальна (творча) інтуїція, вона виникає в людини тільки на рівні вищого прояву майстерності, коли є вже глибокі знання свого предмета і необхідний досвід, коли необхідна інформація виводиться з-під контролю свідомості, витісняється автоматизму, відпускається в підсвідомість.

Форми інтуїції людини

  1. Суб’єктивна(сприйняття несвідомих психічних даних, які мають, по суті, суб’єктивне походження)
  2. Об’єктивна(сприйняття фактичних даних, базованих на сублімінальних сприйняттях, отриманих від об’єкта, і на сублімінальних почуттях)
  3. Абстрактна(передає сприйняття ідеальних зв’язків)
  4. Конкретна(передає сприйняття, яке стосується фактичної сторони речей)

Приклад

Педагогічна інтуїція не випадкове явище, а закономірний і важливий компонент творчої діяльності педагога, його педагогічної культури, яка виступає як засіб оперативного коректування педагогічного задуму.

Особливість інтуїції

Особливість інтуїції полягає в тому, що вона не є ні відчуттєве сприйняття, ні почуття, ні інтелектуальний висновок, хоч вона може проявлятись і в цих формах. При інтуїції який-небудь зміст представ перед нами як готове ціле, без того, щоб ми спочатку були в стані вказати або розкрити, яким чином цей зміст утворився.

Основне поняття

Інтуїція – це та психологічна функція, котра передає суб’єктові сприйняття несвідомим шляхом.



Предмети інтуїції

Предметом такого сприйняття може бути все – і зовнішні, і внутрішні об’єкти або їх поєднання.

Цікаві факти

  1. Людина користується інтуїцією, коли їй недостатньо знань або інформації і чим складніше завдання, тим краще працює інтуїція.
  2. Тіло людини отримує більше інформації, ніж мозок. Наприклад, «невидимий зір». Очі зчитують зовнішні сигнали, про які ми навряд чи колись дізнаємося: вони не фіксуються у вигляді думок і вражень. Але як прихована, не виявлена інформація ці дані відкладаються в «несвідомому». І спираючись, зокрема, на них, ми приймаємо інтуїтивні рішення.
  3. Інтуїція проявляється в тілі різними відчуттями. Коли починає працювати інтуїція, у вас можуть з'явитися незвичні відчуття. Наприклад, можуть почати потіти долоньки, в тілі з'являється напруга або прискорюється серцевий ритм.