Kategoriak: All - суспільство - трагедія - родина

arabera Julia Lazarchuk 1 year ago

182

"Кайдашева сім'я"

Події розгортаються у великій селянській родині Кайдашів, де старші діти дорослішають і обирають собі пари, що знаменує початок нового етапу в житті родини. Автор Іван Нечуй-Левицький підкреслює мотив занепаду родинних цінностей, зокрема через вплив кріпацтва, яке підривало моральні засади і віру в справедливість.

"Кайдашева сім'я"

Сюжет “Кайдашевої сім'ї” охоплює події, що відбулися у великий сільській родині Кайдашів. Ми зустрічаємося з героями: Кайдашем, його дружиною Марусею та двома їх синами Карпом і Лавріном у переламний момент існування сім'ї, коли дорослішають діти, обирають собі пари і починається інше життя. 

Аналіз

Повість складається з дев'яти розділів.

Композиція

Експозиція — епізоди, що знайомлять читача з місцем дії (опис села Семигори), персонажами твору; розмова Кайдашенків про дівчат, залицяння Карпа до Мотрі, оглядини в Довбишів.

Зав'язка — одруження Карпа з Мотрею, поява молодої сім'ї, побутові суперечки в родині.

Розвиток дії — напружені моменти родинного побуту, послідовний виклад подій, що відбувалися в селянській родині: сутички між Кайдашихою та Мотрею, Карпом і батьком, одруження Лавріна, пригоди Мелашки, пияцтво і смерть Кайдаша, розподіл спадщини.

Кульмінація — дехто з літературознавців вважає, що кульмінації в повісті немає. Дехто схиляється до думки, що кульмінацією є історія з кухлем, де найрізкіше підкреслено ідіотизм дрібновласницького індивідуалізму: через копійчаного глечика людині викололи око.

Розв'язка — несподівана. Груша всохла, і всі помирилися.


Ідея

Засудження й висміювання вад існуючого суспільного ладу, які спотворювали людські почуття й взаємини, зокрема кріпаччини, "безземельної свободи", облудних церковників; висміювання жорстокості й дріб'язковості в людських стосунках; утвердження національно-етичних і загальнолюдських цінностей.

Тема

Життя української родини другої половини XIX ст. (після реформи 1861 р.) в умовах занепаду патріархального способу буття, змізерніння української душі як результату тривалого існування в умовах кріпацтва (рабства).

Проблематика

У соціально-побутовій повісті І. Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я" зображено життя українського села після антикріпосницької реформи 1861 року на прикладі родини Кайдашів – яскравих індивідуалістів, які нізащо не поступалися власними принципами.

Народна мораль
Батьки і діти
Добро і зло

Корисна інформація

Тут поданий серіал по твору та інша корисна інформація

Трагедія українського народу в інших творах

Історію формування трагедії українського роду можна простежити на прикладі інших творів. Наприклад, у поемі "Катерина" Тарас Шевченко ще показує ситуацію, коли непослух дівчини в умовах твердості патріархальних традицій обертається для неї вигнанням, однак уже в поемі "Сон (У всякого своя доля)" поет дає приклад ситуації протилежної — сама мати посилає доньку заробляти тілом. Щоправда, у Шевченка ці ситуації притаманні ще двом різним суспільствам — українському й російському, проте надалі на прикладі роману Панаса Мирного й Івана Білика "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" вже можна бачити, що й в українському суспільстві поступово проявляється тенденція до повного виродження колись міцних патріархальних засад. Яскравими зразками цього в романі постають життєві історії Явдохи й Максима Ґудзя, Лушні, Матні й Пацюка.

Пізніше, у XX столітті, проблема розпаду родини, занепаду сімейних цінностей стане одним із важливих аспектів роздумів митців ("Мина Мазайло" Миколи Куліша, "Подвійне коло" Юрія Яновського, "Я (Романтика)" Миколи Хвильового).


Мотив занепаду

Мотив занепаду родинних цінностей в Івана Нечуя-Левицького постає як факт, що вже відбувся. При цьому одним із чинників, що сприяв виникненню цієї ситуації в українському суспільстві, на думку митця, було кріпацтво — суспільне явище, коли існування простих людей було підпорядковане волі пануючої верхівки, унаслідок чого людина втрачала віру в можливість справедливості, позбувалася відчуття важливості дотримання моральних принципів співжиття (яскравий приклад — образ Марусі Кайдашихи), розучувалася самостійно будувати своє життя (яскравий приклад — образ Омелька Кайдаша).

Серіал

Паспорт твору

У паспорті твору поданий літературний рід, жанр і напрям.

Напрям

Реалізм

Жанр

Соціально-побутова повість

Літературний рід

Епос

Головні герої

В основі родини Кайдашів письменник використав справжню сім'ю Мазурів.

Лаврін і Мелашка
Карпо і Мотря
Маруся й Омелько

Історія написання

Написано в 1878 році, вперше опубліковано в 1879 му.Твір входить до класики української літератури.


Видання

Царська цензура ставила всілякі перепони, вказуючи на ряд «предосудительных мест» твору, зокрема в VI розділі, де змальовувалось перебування прочан в київських монастирях, та висуваючи інші претензії.


Художні образи

У художніх образах Кайдашів проглядає широко узагальнена письменником трагедія життя тогочасного села взагалі


Основа

Родина Мазурів