arabera Mateo Karlović 4 years ago
215
Honelako gehiago
ako je težina za svako pojedino vozilo konstantna, slijedi da je centrifugalna sila ovisna o dva promjenljiva čimbenika: • brzina gibanja vozila u zavoju, i to upravo-proporcionalno, • polumjeru zavoja, i to obrnuto-proporcionalno. Znači, centrifugalna sila će biti veća ako je veća brzina gibanja vozila u zavoju, te ako je polumjer zavoja mali
Hvatište centrifugalne sile je u težištu vozila, a njezin smjer djelovanja ide od unutarnje prema vanjskoj strani zavoja. Pri kružnom gibanju vozila centrifugalna sila napada stabilnost vozila na dva načina. Izaziva bočno klizanje vozila, tj. zanošenje vozila na kolniku, ili pak prevrtanje vozila.
Dok se vozilo kreće po kružnici, na njega djeluju dvije sile koje su međusobno jednake:centripetalna sila, koja nastoji vozilo približiti središtu i centrifugalna sila, koja nastoji udaljiti vozilo od središta vrtnje.
Brzina gibanja vozila po kružnici stalna je po veličini, ali po smjeru nije, pa gibanje po kružnici nije jednoliko. Zbog djelovanja centrifugalne sile vozilo se često, ako je ona prevelika, može zanijeti, a osobita opasnost za prevrtanje je za nakrcana teretna vozila kao i za izvan standardna vozila (autobusi na dva kata).
Veličina centrifugalne sile se izvodi iz drugog Newtonovog aksinoma,koji glasi Fc=Fg*v2/g*R(N) Odnosno ako je brzina izražena u km/h, cetrifugalna sila glasi Fc=Fg*V2/127*R (N)
Otpori koji se suprotstavljaju nepovoljnom djelovanju sila je, u prvom redu, sila trenja između kotača i podloge.