Kategorier: Alle - пам'ять - мислення - математика - ігри

av Таня Коцулим 1 år siden

160

Розвиток образного мислення старших дошкільників під час вивчення математики

Важливим аспектом раннього розвитку дітей є формування образного мислення, що значно впливає на їх навчальні досягнення в майбутньому. Різні методики, зокрема ейдетика, допомагають дітям розвивати цей тип мислення через ігри та практичні завдання.

Розвиток образного мислення старших дошкільників під час вивчення математики

Розвиток образного мислення старших дошкільників під час вивчення математики

На допомогу вчителю і вихователю

Потренуємо образне мислення
Застосування методів ейдетики
Осінні вироби для розвитку образного мислення

Наочно-образне мислення

Предметна дія
Планування
Мовленнєва дія з опорою на образ

Ігри на розвиток образного мислення

Гра "Сховані малюнки"

Мета: Розвивати наочно-образне мислення, зорове сприйняття та пам’ять. 

Діти показують картинку, на якій зображено 4 предмети, силуети накладені один на одного. Дитина повинна розпізнати та назвати їх, а потім розфарбувати. 

Ускладнення: збільшувати кількість предметів, картинки мають не виражену форму. Після перегляду, назвати предмети пам’яті.


Гра "Сюжетні картинки"

Мета: Розвитку мислення, уваги, мови. 

Використання готових серій сюжетних послідовних картинок. Дошкільникам дають картинки та просять їх розглянути. Пояснюють, що картинки мають бути розкладені за порядком розгортання подій. На закінчення діти складають оповідання з картинок. Запропонувати дітям для перегляду першої та останньої картинки, діти повинні придумати розповідь, що трапилося в середині. 


Гра "Що зайве"

Мета: Розвиток розумових процесів узагальнення, відволікання, виділення суттєвих ознак. 

Хід гри: Підберіть серію картинок, серед яких три картинки можна об’єднати в групу за якоюсь загальною ознакою (тварини, транспорт, літає, стрибає, м’яке, холодне тощо), а четверта картинка – зайва. Запропонуйте дітям знайти зайву картинку. Запитайте, чому вони так думають і чим схожі картинки, які вони залишили. Ускладнення: Запропонувати дітям картинки з 6-8 предметів. 


Гра "Улюблена їжа"

Мета: Розвивати мислення, мова, вміння виділяти у порівнюваних об’єктах ознаки подібності та відмінності. 

Хід гри: Підбираються картинки із зображенням тварин та їжі для цих тварин. Перед дошкільнятами розкладаються картинки з тваринами та окремо картинки із зображенням їжі, пропонується кожній тварині розкласти її улюблену їжу. 


Принципи ейдетики

Поділ інформації, відповідно до особливостей кожної дитини
Мобільність і доступність ігрового матеріалу
Радісна, весела атмосфера
Уява + позитивні емоції = засвоєна інформація

Ейдетика – це не тільки розвиток уваги, уяви, пам`яті, різних видів мислення, а й спосіб подачі навчального матеріалу. Вона залучає всі аналізатори дитини: дозволяє не лише побачити, а й помацати, почути, скуштувати, понюхати; подає нове через добре знайомі дітям образи.

Ейдети стверджують, що не буває поганої пам`яті, а ми просто часто не вміємо нею користуватися. А причина цього – недостатньо розвинене асоціативне мислення.


Види мислення

Словесно-логічне

Словесно-логічне (абстрактне) мислення дає можливість встановлювати загальні закономірності природи та суспільства, на рівні найвищих узагальнень розв'язувати розумові завдання, будувати наукові теорії та гіпотези.

Наочно-образне

Наочно-образне мислення в розвинутих формах притаманне людям тих професій, які пов'язані з яскравим уявленням тих чи інших предметів або явищ (письменники, музиканти, актори).

Наочно-дійове

Наочно-дійове мислення в розвиненому виді властиве й дорослій людині. Особливо воно притаманне людям таких професій, які за змістом потребують практичного аналізу, різноманітного комбінування, наприклад, шахістам, конструкторам, винахідникам.

Роль образного мислення

Сприяє розвитку творчого початку
Воно є основою для формування основних розумових операцій: синтезу, аналізу, порівняння та узагальнення

Досить тісний зв’язок образного та вербального мислення. Чим яскравіша і виразніша людина представляє картинку в умі, тим краще і зрозуміліше вона зможе пояснити розв’язання задачі або проблемної ситуації.

Це перша стадія онтогенетичного розвитку, без якої неможливе подальше формування наочно-дієвого та словесно-логічного мислення